top of page

PĒDU PROBLĒMAS UN TO KOPŠANA ZIEMĀ PERSONĀM AR DIABĒTU


Pēdu kopšana personai ar diabētu vienmēr ir svarīga, taču ziema pakļauj veselīgu pēdu saglabāšanu vēl lielākam izaicinājumam. Šis gadalaiks nāk komplektā ar mitrumu, aukstumu un sausumu – tas palielina diabēta pēdu problēmas risku. Aptuveni 15 līdz 20 procenti diabēta pacientu nonāk slimnīcā pēdas čūlas vai infekcijas dēļ. Var raksties pat pēdu problēmas, kas var izraisīt amputāciju. Līdz ar to sākoties aukstākam un mitrākam laikam, ir svarīgi savlaicīgi pastiprināti rūpēties un uzraudzīt savas pēdas, kā arī pieturēties pie turpinājumā sniegtajiem padomiem: 

 

Pastiprināta ikdienas pēdu pārbaude

Ikvienam, kas cieš no diabēta, mēs vienmēr mudinām katru dienu pārbaudīt abas pēdas. Meklējiet visus griezumus vai pūtītes ādā un ādas krāsas izmaiņas. Baltu zeķu nēsāšana ir labs indikators problēmu noteikšanai, jo ļauj vieglāk konstatēt kādu brūci, kas sākusi sūkties caur audumu.

 

Glabājiet kājas tālāk no mitruma

Lieks mitrums pie pēdām palielina baktēriju un sēnīšu attīstības un augšanas risku. Ja jums ir kādas čūlas, šie patogēni var izraisīt nopietnas problēmas. Jūs varat mazināt mitruma klātesamību, mainot zeķes 2-3 reizes dienā.

 

Lietojiet ērtus, elpojošus apavus

Ņemot vērā skarbos ziemas laikapstākļus, arī apavu izvēle ir ļoti svarīga, jo tiem jānodrošina ne tikai pēdu saglabāšanu siltu un sausu, bet arī jābūt elpojošiem, lai pēda nesasvīstu, kā arī ērtiem, lai nodrošinātu aizsardzību pret dažādu pušumu, noberzumu izveidošanos. Ir tiešām stingri jāseko līdzi apavu izvēlei, rūpīgi izvērtējot arī savu ikdienas gaitu.

 

Kāju nagu aprūpe

Ieauguši nagi var būt galvenais infekcijas avots, līdz ar to svarīgi ir uzturēt savus kāju nagus tīrus, apgrieztus un koptus.

 

Esiet aktīvs

Ārā var būt auksts, taču tas nav attaisnojums, lai pārstātu kustēties. Vingrinājumi var palīdzēt pazemināt glikozes līmeni asinīs, paātrināt asinsriti un veicināt veselīgu dzīvesveidu.

 

Apmeklējat podologu

Ziemā vajadzētu ieplānot doties arī pie pēdu kopšanas speciālista – podologa. Latvijā pieejami 40 diabēta pēdu kopšanas speciālisti (podologi), kas veic pēdu aprūpi ar ģimenes ārsta vai ārsta-speciālista nosūtījumu. Noskaidro sev tuvāko podologa kabinetu šeit: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/diabeta-pacientu-aprupe.  Podologs pēdu kopšanai pacientiem ar cukura diabētu izmanto sauso, aparātpedikīru un darīs to zinoši, novērtēs pēdu stāvokli, izmantos speciālus ziemai paredzētus pēdu kopšanas līdzekļus un ieteiks, kā tieši jums ziemas periodā rūpēties par savām pēdām. Podologs novērtēs apavu piemērotību jūsu pēdām, kā arī varēsiet pēc pēdu kopšanas procedūras veikt savu apavu dezinfekciju. Vairāk par apavu dezinfekciju uzzināsi: http://www.diabetacentrs.lv/pedu-aprupes-kabinets/apavu-dezinfekcija/

 

Atceries – savlaicīga aprūpe novērš nepatīkamas sekas!

Comments


bottom of page