Cukura diabēta izplatība pasaulē strauji pieaug.
Savukārt, lielai daļai cilvēku ar diabētu nepietiekami kompensēta diabēta dēļ agrāk vai
vēlāk attīstās diabēta izraisīts sīko un lielo asinsvadu un/vai nervu sistēmas bojājums, kas izraisa pakāpenisku redzes zudumu (retinopatija), nieru mazspēju (nefropātija), asinsrites un jušanas traucējumus kājās, kā arī pieaug mirstības risks no asinsrites traucējumiem sirds asinsvados (miokarda infarkts) un galvas smadzeņu asinsvados (insults).
Daudzi pētījumi ir pierādījuši paaugstināta glikozes un glikētā hemoglobina HbA1c
saistību ar palielinātu saslimstību un mirstību no asinsrites problēmām personām ar cukura
diabētu. Glikētā hemoglobina HbA1c norma asinīs ir ≤ 6,5%. Savukārt glikozes līmenim tukšā dūšā un pirms ēdienreizēm norma ir < 6,1 mmol/l, taču 2 stundas pēc ēšanas personām ar diabētu pieļaujama glikozes līmeņa paaugstināšanās līdz 9 mmol/l.
Lai sasniegtu šādus rādītājus, ir nepieciešams „komandas darbs" - cieša sadarbība starp endokrinologu, diabēta apmācības personālu un pašu pacientu. Regulāra speciālista uzraudzība un individuāli piemeklēta ārstēšana, kvalitatīva diabēta apmācība, personas iesaistīšanās diabēta ārstēšanā motivē biežāk kontrolēt cukura līmeni un veicina izpratni par labas diabēta kompensācijas nozīmi dzīves kvalitātes un labas veselības nodrošināšanā.
Optimālam glikozes līmenim asinīs ir gan īstermiņa, gan ilgtermiņa ieguvumi - ikdienas
dzīvē ir labāka pašsajūta, vairāk enerģijas, mazāk novērojami augsta glikozes limena asinīs
izraisīti simptomi (slāpes, nogurums, svara zudums, miglaina redze, bieža urinācija), kā arī pats galvenais samazināts diabēta komplikāciju attīstības risks nākotnē un augstāka dzīves kvalitāte. Ir daudzi faktori, kas ietekmē glikozes līmeni asinis (uzturs, fiziskā slodze, stress, citas saslimšanas utt.), tādēļ tikai regulāra glikozes līmeņa kontrole ar glikometru vai mūsdienīgo nepārtrauktās glikozes uzraudzības sistēmu ļauj aktivi sekot līdzi cukura līmenim.
KĀPĒC JĀNOSAKA GLIKOZES LĪMENIS ASINĪS:
1. Lai zinātu cukura līmeni
2. Laba glikēmijas kontrole samazina diabēta komplikāciju risku
3. Lai novērtētu ārstēšanas efektivitāti
4. Lai novērstu veselību un dzīvību apdraudošus stāvokļus (pārāk augsts vai pārāk zems glikozes līmenis asinis)
5. Lai ,,palīdzētu sirdij"
Glikētā hemoglobīna HbA1c skaitlis ir būtisks diabēta komplikāciju attīstības riska
rādītājs. Pētījumos ir pierādīts, ka, palielinoties HbA1c kaut vai tikai par 1%, akūtu sirds un
asinsvadu saslimšanu un/vai mirstības risks palielinās par 20-30%. Un ja samazina HbA1c kaut tikai par 1%, tikpat ievērojumi ir arī diabēta komplikacijas risku samazināšanas rezultāti.
Lai ari cilvēki nejūt viegli paaugstinātu glikozes līmeni asinis, vienmēr ir jāatceras, ka
dzīve ir ne tikai šodiena. Un nākotne lielā mērā ir katra paša rokās - viņa spējā disciplinēt sevi un sasniegt sev vēlamo diabēta kontroli.
Raksts tapis “Biedrības “Latvijas Diabēta federācija” kapacitātes stiprināšana" projekta ietvaros.