top of page

NIKOTĪNS UN TĀ ROTAĻAS AR GLIKOZES LĪMENI ASINĪS.


Nikotīns ir augu savienojums, kam piemīt gan stimulējošas, gan nomierinošas īpašības. Visizplatītākie nikotīna uzņemšanas veidi ir cigarešu un cigāru smēķēšana, kā arī košļājamās tabakas lietošana. Neatkarīgi no tā, kā tas tiek uzņemts, nikotīns vistiešākajā veidā ir saistīts ar glikozes līmeņa palielināšanos asinīs, ņemot vērā, ka nikotīns samazina insulīna iedarbību, liekot organismam ražot glikozi, kas netiek piegādāta šūnām. Nikotīna radīto efektu dēļ cilvēkiem ar cukura diabētu pret smēķēšanu būtu jāizturas īpaši uzmanīgi.

Daudz glikozes, insulīns, kas nedarbojas, – sakām “paldies” nikotīnam!

Nikotīns izraisa palielinātu kateholamīnu ražošanu ķermenī, kas ietver arī hormonus, piemēram, epinefrīnu un norepinefrīnu. Šie hormoni tiek ražoti arī brīžos, kad ķermenis ir pakļauts emocionālam un fiziskam stresam.

Tie ietekmē ķermeni vairākos veidos:

  • paātrina sirdsdarbību,

  • paaugstina asinsspiedienu,

  • palielina elpošanas ātrumu,

  • palielina glikozes līmenis asinīs,

  • izraisa tauku sadalīšanos, radot tauku līmeņa paaugstināšanos asinīs,

  • saražotie kateholamīni samazina apetīti un palielina sadedzināto kaloriju daudzumu, kas palīdz izskaidrot svara pieaugumu pēc smēķēšanas atmešanas.

Smēķētājiem, kuriem ir cukura diabēts, ir lielāka iespēja nekā viņu nesmēķējošajiem līdzgaitniekiem piedzīvot traucētu insulīna iedarbību jeb insulīna rezistenci.

Nikotīna lietošana ir saistīta arī ar vēdera tauku apjoma palielināšanos, kas ir vēl viens veids, kā tiek apgrūtināta insulīna efektivitāte. Insulīns ir hormons, kas glikozi piegādā šūnām, bet traucēta insulīna darbība ir galvenais iemesls augstam glikozes līmenim asinīs. Insulīna rezistence rada traucētu organisma insulīna izmantošanas procesu, kas savukārt rada grūtības organismam kontrolēt glikozes līmeni asinīs, tādējādi tās līmenis paaugstinās. Tas var radīt pirmsdiabēta stāvokli vai pat pašu diabētu, pasliktinot glikozes līmeni asinīs cilvēkiem ar jau esošu cukura diabētu.

Ko var nākties piedzīvot, pārtraucot smēķēšanu?

Nikotīna ietekme uz glikozes līmeni asinīs neapstājas brīdī, kad tiek pārtraukta tā lietošana. 2010. gada janvārī portālā “Annals of Internal Medicine” publicētais pētījums vēstīja, ka cilvēki, kas ir atmetuši smēķēšanu, palikuši riska grupā saslimt ar diabētu vēl divus gadus pēc smēķēšanas atmešanas. Labās ziņas ir tādas, ka divu gadu laikā pēc smēķēšanas atmešanas risks attīstīt diabētu samazinās, tomēr jāpaiet veseliem 12 gadiem kopš smēķēšanas atmešanas, lai risks saslimt ar diabētu netiktu novērots vispār.

 

No kā uzmanīties pēc smēķēšanas atmešanas?

Smēķēšana jau izsenis tiek saistīta ar svara kontrolēšanu, tāpēc, pārtraucot smēķēšanu, jāpatur prātā nikotīna iedarbība uz vielmaiņu un apetīti. Lai gan svara kontrole ir nozīmīga cilvēkiem ar diabētu, nikotīna lietošana šajā gadījumā nav risinājums,  jo tā kaitīgā ietekme uz organismu krietni pārspēj iespējamās priekšrocības svara samazināšanā. Nikotīna lietošana var dramatiski pasliktināt glikozes kontroli, padarot nikotīna lietošanu par kaitīgu ikvienam, kas slimo ar diabētu. Smēķēšanas pārtraukšana ir apsveicams solis ikvienam, tomēr, ja slimojat ar diabētu, būtu jāpatur prātā, ka tādā veidā tiks ietekmēts glikozes līmenis asinīs un izmaiņas ķermeņa svarā, tāpēc ar savu ārstu vai diabēta atbalsta komandu izrunājiet visus iespējamos scenārijus, kas var atgadīties pēc smēķēšanas atmešanas, pielāgojot savu uzturu, insulīna daudzumu un glikozes kontrolēšanas rutīnu ikvienam no tiem.

Comments


bottom of page