top of page

KAS JĀZIN PAR MENOPAUZI


Menopauze sievietēm var raisīt dažādas mulsinošas emocijas. Tās laikā var rasties nepatīkami simptomi, par kuriem sievietes pat nenojauš – pie tā vainojama šī dzīves pāreja. Daudzas sievietes neapzinās arī to, ka simptomi var rasties vēl gadiem pirms pašas menopauzes. Ja šādā dzīves posmā klāt pievieno arī diabētu, šī neskaidrība un mulsums var palielināties, jo daži simptomi ir raksturīgi gan menopauzei, gan diabētam. Kas jāzina diabēta slimniecēm, tuvojoties menopauzes laikam?

Kas? Ko? Kā? – Atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem!

 

1. Menopauze sievietēm – kas tas ir?

Menopauze ir tas dzīves posms, kad pastāvīgi beidzas menstruācijas, un šādām izmaiņām ķermenī nav acīmredzamu patoloģisku vai fizioloģisku cēloņu. Šādu periodu nosaka, ņemot vērā vismaz 12 secīgus gada mēnešus bez menstruācijām. Iemesls tam, ka pārtraucas mēnešreizes, ir tas, ka visi – vai gandrīz visi – olnīcu folikuli (olšūnas) ir pazuduši un estrogēna līmenis samazinās. Parasti sievietēm tas notiek ap 51 gadu vecumu, taču šis laiks var atšķirties, ņemot vērā katru organismu.

Raksturīgākie menopauzes simptomi ir:

 • karstuma viļņi;

 • svīšana;

 • miega traucējumi;

 • depresija;

 • maksts sausums;

 • seksuāla disfunkcija;

 • domāšanas maiņa (atmiņa, koncentrēšanās spējas);

 • locītavu sāpes.

2. Vai sievietēm, kuras skāris cukura diabēts, menopauzes simptomi atšķiras?

Līdz šim veiktie pētījumi ir gana plaši un dažādi. Dažos no tiem ir ticis secināts, ka sievietes ar cukura diabētu menopauze skar agrākā vecumā.

Jāakcentē tas, ka sievietēm ar cukura diabētu var būt grūti konstatēt, no kā – menopauzes vai hipoglikēmijas – rodas dažādi simptomi, piemēram, karstuma viļņi un svīšana. Diabēta slimniecēm var būt arī grūti pateikt, vai simptomi rodas no menopauzes vai diabēta komplikācijām, piemēram, maksts sausuma gadījumā.

Tādējādi ir apgrūtinoši noteikt, kāds ir pamats konkrētu simptomu gadījumā, liekot lauzīt galvu par iespējamajiem scenārijiem.

3. Kā menopauze ietekmē sievietes ar cukura diabētu?

Kad menopauze skar sievietes ar cukura diabētu, viņas ir īpaši neaizsargātas pret citām veselības problēmām, piemēram:

 • trausliem kauliem (osteopēnija/ osteoporoze);

 • sirds un asinsvadu slimībām;

 • demenci u.c.

Tāpat menopauze sievietēm ar cukura diabētu var radīt zināmu fizisku un arī emocionālu diskomfortu. Kaut arī daži simptomi ir labi zināmi, citi, iespējams, nav vispārzināmi un nekad dzīves laikā nav piemeklējuši sievieti.

Sievietēm ar cukura diabētu var rasties grūtības noteikt, kas izraisa dažus simptomus, jo vieni un tie paši simptomi var rasties gan no diabēta, gan menopauzes.

Menopauze sievietēm, kuras slimo ar diabētu, ir ļoti nopietns izmaiņu posms dzīvē, tāpēc tam noteikti ir jāpievērš pastiprināta uzmanība! Rūpējies par veselību un ņem vērā izmaiņas, par kurām signalizē Tavs ķermenis!

Comments


bottom of page