top of page

KĀPĒC SVARĪGI KONTROLĒT GLIKOZES LĪMENI ARĪ NAKTĪ?


Loģiski, ka naktī cilvēks neēd un nedzer, kā arī vairumā gadījumu nav pakļauts stresam. Taču daļai personu ar cukura diabētu ir nepieciešams veikt glikozes līmeņa kontroli arī šajā diennakts laikā, lai samazinātu hipoglikēmijas jeb pazemināta cukura līmeņa risku.

Kāpēc jāveic glikozes līmeņa noteikšana naktī

Glikozes līmeņa noteikšana naktī nav jāveic pilnīgi visiem, bet gan daļai pacientu, lai varētu nodrošināt labu cukura diabēta kompensāciju. Pārrunājat ar ārstu, vai arī jums vajadzētu pārbaudīt glikozes līmeni asinīs naktī. Bet tā būtu jāveic cilvēkiem, kuriem pamostoties no rīta ir paaugstināts glikozes līmenis asinīs.

Paaugstinātam glikozes līmenim asinīs no rīta var būt vairāki iemesli:

  • Nepamanīta glikozes līmeņa pazemināšanās naktī (nakts hipoglikēmija), kuras simptomi ir svīšana, galvassāpes no rīta, slikta miega kvalitāte, bieža mošanās, neizgulēšanās, krāsaini un trauksmaini sapņi u.c. Lai novērstu glikozes līmeņa pazemināšanos un hipoglikēmiju, organisms izdala hormonus kā kortizolu un glikagonu, kas paugstina glikozes līmeni. Tāpēc no rīta glikozes līmenis ir paaugstināts. .

  • „Rītausmas fenomens” – glikozes līmeņa paaugstināšanas agrās rīta stundās, biežāk laikā no plkst 3 naktī līdz plkst 8 no rīta. Samērā bieži novēro personām ar 1. un 2. Tipa diabētu. To rada pastiprināta augšanas hormona, kortizola un glikagona sekrēcija agrās rīta stundās (organisms gatavojas mosties).  Lai ārsts varētu noteikt šī fenomena esamību, nepieciešams veikt trīs glikozes līmeņa mērījumus - pirmais jāveic tieši pirms gulētiešanas, otrais laika periodā no plkst. 2.00 līdz 3.00 naktī, kad glikozes līmenis asinīs ir viszemākais, savukārt trešais – uzreiz pēc pamošanās (tukšā dūšā). Šādā veidā glikozes līmenis ir jāfiksē aptuveni 3 līdz 4 dienas, jo ar vienu mērījuma reizi pilnvērtīgai situācijas izvērtēšanai būs par maz.

  • Tiek mainīta diabēta ārstēšanas taktika, piemēram, sākts lietot bazālais insulīns vakarā vai mainīta tā deva, vai uzsākti citi medikamenti, kas pazemina glikozes līmeni asinīs. Arī šajā gadījumā ir jāveic glikozes līmeņa kontrole naktī.

Kas veicina hipoglikēmiju nakts stundās

Pastāv vairāki faktori, kas var radīt cukura līmeņa pazemināšanos miegā. Biežākie no tiem ir:

  • pazemināts glikozes līmenis asinīs pirms došanās pie miera;

  • vakariņās par maz ogļhidrātu (MV);

  • pārāk liela insulīna deva pirms vakariņām;

  • pārlieku liela fiziskā slodze dienā vai fiziska slodze pēcpusdienā/vakarā.

Taču hipoglikēmijas risku var  veiksmīgi mazināt!

Adaptējat diabēta ārstēšanu savam uztura plānam un fiziskās aktivitātes ieradumiem.

Izvēlaties un lietojat  ilgstošas iedarbības insulīna preparātus ar zemu hipoglikēmiju risku.

Savukārt, ja mošanās naktīs un glikozes mērījumu veikšana šķiet apgrūtinoša,  iespējams izmantot nepārtrauktās glikozes līmeņa uzraudzības ierīces jeb t.s. glikozes sensorus.

Ir svarīgi būt lietas kursā par savu veselību, jo tikai līdzestība un cieša sadarbība ar ārstējošo ārstu palīdzēs pēc iespējas ātrāk un efektīvāk sasniegt un uzturēt optimālus glikozes rādītājus kā dienā, tā arī nakts laikā.

Comments


bottom of page