top of page

NOMETNE IEDVESMO


Latvijas Bērnu un jauniešu diabēta biedrība savā 27 gadu garajā darbības pieredzē ir secinājusi, ka tieši vasaras nometnes ir viens no efektīvākajiem rīkiem, lai veicinātu bērnu ar diabētu integrāciju sabiedrībā, jo pēc vasaras nometņu apmeklēšanas bērnos nostiprinās apziņa, ka viņi nav sliktāki par citiem bērniem, ka slimību var kontrolēt un labi kontrolēta slimība netraucē dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Šogad nometnes labā feju krustmāte bija ABLV Charitable foundation, kas atbalstīja mūs gan finansiāli, gan emocionāli.

Ceļš uz nometni nav rožlapiņām kaisīts

Ik gadu biedrība cītīgi meklē uzticamus un saprotošus atbalstītājus gaidītākajam gada pasākumam – vasaras nometnei „Diabēta skola – pieredze labākai dzīvei”. Nav viegli, jo pārsvarā sabiesrībā mājo mīts, ka diabēts ir dzīvesveida slimība un saslimušais pats ir vainīgs. Nereti dzirdami komentāri: „Ā, diabēts... daudz saldumus ēdāt... paši vainīgi”, bet 1.tipa diabēta gadījumā, ar ko pārsvarā saslimst bērni, tas ir liels un trekns mīts. Bērns saslimts, jo paša organisma imunitāte iznīcina insulīnu radošās šūnas un bērns uz mūžu ir pieslēgts mākslīgās dzīvības uzturēšanas sistēmai  jeb nebeidzamām insulīna injekcijām un cukura mērījumiem, kas no bērna un ģimenes prasa daudz spēka un zināšanu. Tāpēc mums nereti ir ļoti grūti atrast atbalstītājus un pārliecināt, ka vasaras nometnes ir kā ūdens tuksnesī.

Gaiši un saprotoši cilvēki

Šajā gadā biedrībai īpašu prieku un gandarījumu sniedza iesāktā sadarbība ar ABLV Charitable Foundation, kuras darbinieki bija laipni, saprotoši un no sirds ieklausījās mūsu sāpē un bija atvērti sadarbībai. Un tā šī gada maijā tika noslēgts sadarbības līgums un granta līgums, kas pavēra iespēju padarīt 15 ģimenes laimīgākas, saprastākas, gudrākas un varošākas.

Pirmā diena – sadraudzības diena

Rīts. Rasas piles uz zāles. Pie viesu nama piestāj pirmo dalībnieku auto. Gaisā virmo satraukums, nedaudz bailes no nezināmā un gaidas... Gaidas pēc piedzīvojumiem, jauniem draugiem, zināšanām, sapratnes un atbalsta. Pamazām dalībnieki ierodas, iekārtojās un pulcējas pirmajām nodarbībām. Dienas noslēgumā visi pulcējas kopīgam iepazīšanās vakaram. Izrādās nometne pulcējusi ģimenes no visas Latvijas, kurās aug aktīvi un talantīgi bērni, kuri par spīti savai slimībai dejo, dzied, peld, nodarbojas ar jāšanas sportu, boksu, jogu, glezno, ceļo un vēl un vēl...

Ko mēs sadarījām?

Mācījāmies sajust savu bērnu un palīdzēt viņam fizioterapijas nodarbībā, kurā teorija mijās ar praktiskām darbībām.

Uzzinājām kā motivēt bērnu ēst veselīgi. Bērni kļuva par uztura detektīviem un noteica cik, kurā produktā ir cukurs, kā arī salīdzināja un noteica, kuri produkti ir vērtīgāki, kuri mazāk vērtīgi. Pētīja etiķetes un gatavoja smūtijus.

Uzzinājām par tehniloģijām diabēta kontrolē – glikometru VivaChek Ino, Accu-check Performa Nono, Contur plus  un FreeStyle Libre, insulīna pumpja terapiju.

Mācījāmies rūpēties par savu bērnu pēdiņām. Kā kopt bērnam kājas. Kā pareizi izvēlēties apavus. Cik bieži apmeklēt kāju aprūpes speciālistu bērnam ar diabētu. Kā kopt apavus? Kā novērst kāju svīšanu un sēnīšu slimības. Plakanā pēda. Kā veikt pēdu korekcijas.

Iedvesmojāmies no mammas, kuras bērnam jau 20 gadus ir diabēts.

Gan bērni, gan vecāki mācījās insulīna ievadīšanas tehniku, ko palīdzēja īstenot diabēta aprūpes māsiņa un viņas izpalīdze lelle Anna Rozīte.

Atsaucām atmiņā zināmo un papildinājām zināšanu robus par hipoglikēmiju un hiperglikēmiju. Kāpēc tās ir tik bīstamas un kā no tām izvairīties. Pārrunājām diabēta un sporta attiecības. Atkārtojām maizes vienību aprēķināšanu un spriedām kā pieskaņot insulīna devas ikdienas ritmam. Uztura izvēle bērna slimības laikā un insulīna devu korekcijas slimības laikā.

Vecāki profesionāla psihoterapeita vadībā apguva jaunus instrumentus un prasmes, kas palīdzēs konfliktu risināšanā ar bērniem un savas garīgās veselības saglabāšanā.

Bērni izpaudās radošajās nodarbību veidojot rokassprādzes, apgleznojot akmeņus, sportojot, līmējot un zīmējot.

 

Par to kā mums gāja - dalībnieku atziņas

„Paldies! Līdz šim es šaubījos par saviem lēmumiem, bet pēc nometnes guvu pārliecību, ka es rīkojos pareizi.”

„Hei, man ir jauns glikometrs! Gluži kā iPhone!”

„Labi pārdomāta programma gan bērniem, gan vecākiem. Ir forši redzēt, kā tavs bērns mācās un iegūst pozitīvas emocijas.”

„Dzirdētie dzīvesstāsti mani ļoti motivēja. Turpināšu cīņu ar jaunu sparu un bruņojusies ar zināšanām.”

„Nometnē esam jau 3 reizi. Domāju tā ir svarīga gan tiem, kas nupat saslimuši, gan tiem, kam slimība iet blakus jau vairākus gadus. Jaunajiem svarīgi izzināt, senajiem parunāt, dalīties pieredzē un apgūt piemirsto. Mums visiem ir svarīgi turēties kopā un regulāri sazināties vienam ar otru. Atbalstīt.”

„Ir forši. Te man neviens neprasa, ko es daru, kāpēc špricēju.... Es jūtos labi, esmu kā visi.”

„Patīkami, ka blakus ir cilvēki, kas tevi saprot. Te neviens neskatās, pārmetuma pilnām acīm, kad es bērnam dodu sluiņu un glikozes tabletes. Viņi vienkārši zin – zems cukurs. Tā vajag.”

„Nepieciešams organizēt arī citus pasākumus, piemēram, jaunajā gadā. Vajag biežāk tikties.”

„Mans bērns pirmo reizi pats sev injicēja insulīnu!”

„Kad būs nākošā nometne?”Comentarios


bottom of page