top of page

ZOBU VESELĪBAI IR NOZĪME


Jau izsenis par vienu no valsts veselības rādītājiem tiek uzskatīts iedzīvotāju zobu stāvoklis. Bojāti vai iztrūkstoši zobi izskatās neglīti, bet ne tas ir galvenais. Neveseli zobi un smaganas ne tikai pasliktina mehānisku barības sasmalcināšanu mutes dobumā, bet var būt arī nevēlams infekcijas perēklis organismā. Cilvēkam ar cukura diabētu ir paaugstināts risks saslimt ar mutes dobuma slimībām. Visbiežāk diabēts veicina zobu bojāšanos un periodonta slimības - infekciju smaganās un kaulaudos, kuros zobi nostiprināti. Kā jebkura infekcija, arī smaganu saslimšanas var pasliktināt diabēta kontroli. Nekad nav par vēlu rūpēties, lai zobi būtu veseli!

Lai zobi būtu veseli, svarīgākā mutes kopšanas daļa ir regulāra to tīrīšana un diegošana. Tas novērš skābju “uzbrukumu” zobiem un pasargā zobus no aplikuma veidošanās. Dari to vismaz divas reizes dienā vai konsultējies ar savu zobārstu par zobu tīrīšanas biežumu.

Atceries:

• Lai nodarītu zobiem bojājumu, ēdienam nav jābūt cukurotam – ikvienas ēdiena paliekas starp zobiem sadaloties kļūs skābas, tādā veidā bojājot zobus.

• Vēstot par smaganu saslimšanu pirmās parasti parādās sāpes un asinis, tomēr smaganu bojājumi var sasniegt nopietnus apmērus arī tad, ja šādi simptomi vēl nav parādījušies.   

Pie zobārsta:

Ar dažiem izņēmumiem cilvēki ar diabētu pie zobārsta var  tikt ārstēti tāpat kā cilvēki, kuriem diabēta nav:

  • Zobu tīrīšana zobārsta kabinetā notiek, noņemot visus ēdiena atlikumus starp zobiem, tāpat kā zem smaganu līnijas. Ja šī procedūra rada nepatīkamas sajūtas, palūdz savam zobārstam “piesaldēšanas” metodi – zobārstam būtu jādara viss, lai mazinātu radušās sāpes procedūras laikā.

  • Ja lieto insulīnu, tas būtu jāpaziņo zobārstam, lai pēc saskaņošanas, ka insulīns ir uzņemts, un procedūras veikšanas varētu novērot reakciju, ja tāda rodas.

  • Zobārsta apmeklējums var izraisīt stresu, kas var ietekmēt insulīna uzsūkšanos un cukura līmeni asinīs, tāpēc, plānojot zobārsta apmeklējumu, īpaši stingri jāievēro noteiktais ēšanas režīms un insulīna uzņemšanas plāns.

  • Ja nepieciešama smaganu operācija, zobu raušana vai zobu implanta maiņa, būtu nepieciešama arī nopietna sagatavošanās. Tā iekļauj sevī izmaiņas uzturā un īpaši piesardzīgu dzīšanas procesa novērošanu. Lai pārliecinātos par veiksmīgu brūču dzīšanu, zobārsts var likt mērīt cukura līmeni asinīs biežāk nekā ierasts, kā arī pārbaudīt ketonu līmeni urīnā.

  • Dažos gadījumos zobārsts var izrakstīt arī antibiotikas. Ja tiek uzņemti jebkādi diabētam domāti iekšķīgi medikamenti, par to noteikti jākonsultējas ar ārstu, lai pārliecinātos, ka diabētam domātie medicīniskie līdzekļi un ieteiktās antibiotikas neveidos negatīvu reakciju.

 

Zobārsta apmeklējumu biežums:

  • Nozīmīgi ir apmeklēt zobārstu regulāri – lai cīnītos un kontrolētu smaganu problēmas, atstarpei starp zobārsta vizītēm nevajadzētu pārsniegt 3 mēnešus.

  • Smaganu speciālisti ir noskaidrojuši, ka 90 dienas pēc profesionālas zobu apkopes pie higēnista un zobārsta smaganu stāvoklis pasliktinās, jo mutē esošās baktērijas kļūst agresīvākas, nodarot lielākus bojājumus smaganām, kas apņem zobus.

  • Vērts atcerēties – ja tiek konstatēta problēma, to noteikti nedrīkst atlikt, tāpēc sazinieties ar savu zobārstu pēc iespējas ātrāk!

Commenti


bottom of page