top of page

VESELĪGĀKAIS UN EFEKTĪVĀKAIS VEIDS ZEMA CUKURA LĪMEŅA ĀRSTĒŠANAI


Visi, kas cieš no cukura diabēta, to ir piedzīvojuši: nakts vidū pamosties ar zemu cukura līmeni, nemanāmi aiziet uz virtuvi un saēsties cukurotas uzkodas, ātri nosūtot cukura līmeni asinīs uz nebeidzamajiem “amerikāņu kalniņiem” starp augstu un zemu cukura līmeni. Ir nepatīkami, ja nākamajā rītā pamosties ar paaugstinātu cukura līmeni asinīs, un tas šķietami iedzen Jūsu dienu diabēta haosā. Kā vispareizāk ar to cīnīties? Turpinājumā esam norādījuši veselīgākos un efektīvākos veidus, kā ārstēt zemu cukura līmeni asinīs, iztiekot bez negatīvajām sekām.

 

Laiks ir Jūsu draugs

Parasti zemu cukura līmeni asinīs ( cukura līmenis asinīs < 4 mmol/l noteikts ar glikometru) ieteicams sākt ārstēt ar 10-15 gramiem ātras darbības ogļhidrātu un pēc tam nogaidīt vismaz 15 minūtes. Atceraties, ka pieaugušam cilvēkam ar svaru līdz 80 kg 10 g cukura paaugstinās glikozes līmeni asinīs apmēram par 2 mmol/l. To jāņemt vērā, izvēloties uzreiz apēdamo vienkāršo ogļhidrātu daudzumu! Tā piemēram, ja glikozes līmenis asinīs ir 3.8 mmol/l pietiktu ar 10 -15 g ātras darbības ogļhidrātu, bet ja glikozes līmenis asinīs ir zem 3 mmol/l – vajadzētu uzreiz lietot vismaz 15 – 20 g vienkāršo ogļhidrātu.  Atkārtoti pārbaudīt cukura līmeni asinīs pēc 10 – 15 minūtēm un vēlreiz ārstēt, ja tas joprojām ir zems. Tikai tad, kad glikozes līmenis asinīs lielāks kā 5-6 mmol/l , var apēst nelielu uzkodu. Protams, kā ārstēt zemu cukura (glikozes) līmeni asinīs, ir atkarīgs no Jūsu individuālajiem apstākļiem (ķermeņa svara, hormoniem, aktivitātes līmeņa, stresa utt.), tāpēc ievērojiet ārsta ieteikumus. Tomēr zini – šis ir viens no zema cukura līmeņa ārstēšanas galvenajiem likumiem.

Taču vairums cilvēku to ārstē ar 15 gramiem cukuru saturošiem produktiem, bet pēc tam turpina ēst, jo viņi joprojām jūtas slikti. Bet tāpat kā insulīnam, arī ogļhidrātiem ir vajadzīgs zināms laiks, lai sasniegtu Jūsu asinsriti. Tāpēc pat tad, ja jūtaties joprojām slikti,  jāuzticas procesam un jāgaida, līdz cukurs sāk darboties.

 

Nepārcentieties ar cukuru

Robeža starp zemu cukura līmeni un izsalkumu dažreiz ir šaura. Ja Jums ir zems cukura līmenis asinīs, bet jūtat arī vēlmi pēc uzkodām, izmēģiniet uzkodas ar augstāku tauku un olbaltumvielu saturu:

  • ābols (lai ārstētu zemo cukura līmeni) savienojumā ar zemesriekstu sviestu (lai apmierinātu izsalkumu) – ļoti labs variants, kas vēlāk pasargās arī no pārlieku augsta cukura līmeņa;

  • graudaugu brokastu pārslas kombinācijā ar pienu;

  • siers un bumbieris.

Vispirms gan apēdiet ātras darbības ogļhidrātus, pirms baudiet uzkodas ar lielāku tauku vai olbaltumvielu daudzumu.

 

Ēdiet svaigus ēdienus

Ja jūs cenšaties ēst veselīgākas uzkodas zema cukura līmeņa ārstēšanai, mēģiniet izvairīties no fasētiem ēdieniem: krekeri, batoniņi un augļu uzkodas tiek apstrādātas, un parasti tās satur daudz konservantu un emulgatoru. Izvēlēties kaut ko tādu, kas nav fasēts. Ilgtermiņā būs veselīgāk: āboli, apelsīni, vīnogas un banāni ir lieliskas uzkodas zema cukura līmeņa situācijās.

 

Izmantojiet pārtikas svarus

Izsekot ogļhidrātu daudzumam var būt sarežģīti, tāpēc labs palīgs ir pārtikas svari, kas ļauj precīzāk sekot līdzi nepieciešamajam ogļhidrātu daudzumam. Jūs pat varat sagatavoties laicīgi – nosveriet un sagatavojiet augļus līdzņemšanai.

 

Atrodi savu pieeju

Dienas beigās mēs katrs esam tikai cilvēks, kurš centies funkcionēt 24 stundas. Tas ir grūti. Jūs saskarsieties gan ar augstu, gan zemu cukura līmeni asinīs, un to ārstēšana ne vienmēr izdosies tik veiksmīga, cik iecerēts. Katram ir ļauts kļūdīties, tāpēc nevajag sev pārmest. Jūs pieļausiet kļūdas, tāpēc mēģiniet iemācīties labāko, ko no tā varat, un vienkārši piedodiet sev.

Vairāk par to kas ir hipoglikēmija un rīkoties tās gadījumā varat uzzināt sadaļā MATERIĀLI -


Comments


bottom of page