top of page

VAI IR 3. TIPA DIABĒTS?


Bieži ir nācies dzirdēt par 1. un 2. tipa diabētu, taču mūsdienās tiek runāts arī par vēl kādu – 3. tipa diabētu. Kas īsti tas ir un kādi ir tā simptomi?

3. tipa diabēts izpaužas kā insulīna rezistence jeb nejutīgums pret insulīnu smadzenēs. To mēdz dēvēt arī par Alcheimera slimību un tā ir progresējoša smadzeņu slimība. Cilvēki, kuriem ir šis stāvoklis, pakāpeniski zaudē atmiņu un garīgo uzmanību. Viņiem var būt emocionālas svārstības un uzvedības izmaiņas.

Lai gan 1. un 2. tipa cukura diabētu raksturo paaugstināts cukura līmenis asinīs, pētījumā, ko 2012. gadā veica Pensilvānijas universitāte, tika secināts, ka Alcheimera slimība var attīstīties bez nozīmīga cukura līmeņa paaugstinājuma.  

Kas izraisa 3. tipa diabētu?

Viens no iemesliem var būt augsts cukura līmenis asinīs. Tas izraisa iekaisumu visā ķermenī un arī smadzenēs. Hronisks iekaisums ir saistīts ar divām Alcheimera slimības tipiskām smadzeņu pārmaiņām. Alcheimera slimības gadījumā smadzenēs rodas olbaltumvielu maisījumi, ko sauc par beta-amioloīdiem, kas veido plāksnes starp smadzeņu šūnām un var bloķēt komunikācijas spēju. Pētnieki ir atklājuši, ka daudziem cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu ir beta-amioloīdu nogulsnes aizkuņģa dziedzerī, tādas kā Alcheimera slimnieku smadzenēs.

Cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu 50% - 65%  gadījumu biežāk attīstās Alcheimera slimība nekā cilvēkiem bez cukura diabēta. Pētījumi liecina, ka apmēram puse no cilvēkiem ar 2. tipa diabētu savas dzīves laikā var saslimt ar Alcheimera slimību. Liels slimības risks ir arī tiem, kuriem ir augsts holesterīna līmenis vai paaugstināts asinsspiediens.

3. tipa diabēta simptomi

Personai, kas ir agrīnā 3. tipa diabēta stadijā vai ir pakļauta tā riskam, nododot asins analīzes, var būt paaugstināts cukura līmenis asinīs, tomēr dažkārt cukura līmenis asinīs var būt arī normas robežās. Taču iespējams, ka persona cieš no viena vai vairākiem simptomiem, kas var brīdināt par Alcheimera slimību:

  • atmiņas zudumi, kas traucē ikdienas dzīvē –  aizmirsta nesen uzzināta informācija vai svarīgi datumi, notikumi. Persona var atkārtoti pieprasīt tikko uzzinātu informāciju, sākt pierakstīt ikdienišķas lietas, kuras agrāk nesagādāja grūtības atcerēties;

  • izaicinājumi plānošanā un problēmu risināšanā. Grūtāk uztvert problēmas būtību, iedziļināties tajā un redzēt atrisinājumu. Ar vienkāršiem jautājumiem var vērsties pie cita cilvēka, lai tas palīdz izlemt/rast risinājumu.

  • datumi, cilvēku vārdi, notikumi var radīt apjukumu;

  • var rasties redzes problēmas, kuras sākotnēji tiek novērotas, vadot automašīnu;

  • var pazust doma ne tikai sarunas, bet arī teikuma vidū;

  • sāk zaudēt lietas, var pamest darbu, sociālās aktivitātes u.c.

Jāņem vērā, ka kāda no šīm pazīmēm var būt saistīta ar normālu novecošanu vai citām veselības problēmām, kā arī ar narkotiku vai alkohola lietošanu. Pat, ja personai ir visi pieminētie simptomi – tas vēl nenozīmē, ka persona sirgst ar Alcheimera slimību. Dažiem cilvēkiem ir šādas problēmas visā viņu dzīvē. Šajā gadījumā drošākais variants būtu apmeklēt savu ģimenes ārstu un izstāstīt par problēmām, kas Jūs vai Jūsu tuviniekus skar.

Comentários


bottom of page