top of page

TRANSPORTLĪDZEKĻU VADĪŠANA UN DIABĒTS


Automašīna – viens no cilvēces brīnišķīgākajiem izgudrojumiem, kurš ne tikai ļauj ātri pārvietoties un nokļūt vēlamajā punktā, bet arī ietaupa laiku un paver iespējas nokļūt nebijušās vietās. Ja jums ir cukura diabēts, nebūtu jāzina ne tikai par auto vai citu transportlīdzekļu vadīšanu un to priekšrocībām, bet arī jāatceras par dažādiem drošības pasākumiem, kuri padarīs šo pieredzi patīkamāku.

AM, A1 un A, B1, B un  BE  kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem

 • Šo kategoriju transportlīdzekļu vadītājam atļauts vadīt transportlīdzekli, ja tiek lietoti antidiabētiski medikamenti un ne retāk kā reizi piecos gados tiek veiktas medicīniskās pārbaudes, kā arī ne retāk kā reizi gadā tiek apmeklēti izmeklējumi pie endokrinologa.

 • Personām, kuras lieto medikamentus, kas spēj izraisīt hipoglikēmiju, jāpierāda, ka medicīniskā stāvokļa gadījumā spēs to adekvāti kontrolēt un atbilstoši rīkoties.

 

C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E un DE kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem

 • Šo kategoriju transportlīdzekļu vadītājam atļauts vadīt transportlīdzekli tikai atsevišķos gadījumos, kad medicīnas iestādes ir devušas savu atzinumu, kā arī – pacients regulāri dodas uz medicīniskām pārbaudēm, kuru intervāls nepārsniedz trīs gadus.

 •  Ja pacients lieto medikamentus, kas var izraisīt hipoglikēmiju, jāņem vērā, ka pēdējā gada laikā nedrīkst būt konstatēti nopietni hipoglikēmijas gadījumi, kā arī transportlīdzekļa vadītājam jāmāk atpazīt tās simptomi un jāsaprot, kā rīkoties to gadījumā. Šo kategoriju transportlīdzekļu vadītājiem  regulāri jāuzmana glikozes līmenis asinīs – vismaz divreiz dienā, kā arī tas jāizmēra pirms transportlīdzekļa vadīšanas.

Zems glikozes līmenis asinīs

Viens no drošas transportlīdzekļa vadīšanas priekšnosacījumiem diabēta pacientiem ir hipoglikēmijas jeb zema glikozes līmeņa asinīs kontrolēšana. Ja ārstējat diabētu ar insulīnu, divu stundu laikā pirms sēšanās pie stūres pārbaudiet glikozes līmeni asinīs, kā arī reizi divās stundās, pavadot laiku pie transportlīdzekļa stūres. Šāda pārbaude ieteicama arī pacientiem, kuri lieto sulfanilurea grupas medikamentus (piem., glimepirīdu, gliklazidu  vai glinīdus). Ja glikozes līmenis asinīs ir 5 mmol/l vai mazāk, pirms auto vadīšanas būtu jāuzņem ogļhidrāti, taču, ja glikozes līmenis ir mazāks par 4 mmol/l, transportlīdzekli vadīt nedrīkst.

Drošas braukšanas ieteikumi

 • Neaizmirstiet un uz vēlāku laiku neatlieciet maltītes un uzkodas.

 • Garos braucienos atbrīvojiet laiku pauzēm un atpūtas brīžiem.

 • Vienmēr glabājiet hipoglikēmijas medikamentus sasniedzamā vietā.

 • Nekādā gadījumā nesēdieties pie stūres alkohola reibumā.

Vairums ceļu satiksmes negadījumu, kuros tiek vainota hipoglikēmija, notiek, ja diabēta pacienti ignorē tādus simptomus kā bada sajūta, svīšana un bezsamaņas tuvošanās. Ja automašīnas vadīšanas laikā iestājas hipoglikēmija, Jums:

 • pēc iespējas ātrāk jāapstādina transportlīdzeklis;

 • jāizslēdz mašīnas motors, jāizņem atslēgas no aizdedzes un jāpārvietojas prom no vadītāja sēdekļa;

 • uzņemiet viegli asimilējamos ogļhidrātus, piemēram, glikozes tabletes vai saldumus, kā arī ogļhidrātus ilgstošai iedarbībai, piemēram, kartupeļus;

 • neatsāciet auto vadīšanu, kamēr glikozes līmenis asinīs nav atgriezies normālā līmenī un tādā saglabājies vismaz 45 minūtes.

Ja Jūs neizjūtat hipoglikēmijas simptomus vai tie ir niecīgi, kā arī hipoglikēmijas  ir biežas, Jums nevajadzētu vadīt transportlīdzekli, lai pasargātu sevi un apkārtesošos.

Autotransporta apdrošināšana

            Apdrošinot savu transportlīdzekli, apdrošinātājs noteikti jāiepazīstina ar Jūsu veselības stāvokli, pieminot cukura diabētu, pat tad, ja Jums tas netiek prasīts. Jums būtu arī jāinformē apdrošināšanas uzņēmums par jebkādām izmaiņām veselības stāvoklī vai diabēta ārstēšanā.  Ja Jūs neinformēsiet attiecīgās iestādes, Jums netiks apmaksāta apdrošināšana, jo apdrošinātājiem ir tiesības liegt zaudējumu segšanu vai pieprasīt lielāku apdrošināšanas maksu, ja viņi spēj pierādīt negadījumu izraisīšanas paaugstinātu risku.

コメント


bottom of page