top of page

SNOVOŠANA UN SLĒPOŠANA AR DIABĒTU


Ja tu kā diabēta pacients esi kādreiz slēpojis vai snovojis, iespējams, piekritīsi, ka tas prasa līdzsvaru un īpašu piesardzību! Augstums un mitrums, sajaukts ar fizisku izaicinājumu, piemēram, slēpošanu vai snovošanu, var novest pie zema glikozes līmeņa asinīs, un zemā temperatūra var traucēt insulīna pumpja un glikozes mērītāja stabilai un normālai darbībai. Bet tas nebūt nenozīmē, ka diabēta pacientam jāatsaka šo ekstrēmo sajūtu valdzinājumam, tomēr ir nepieciešams ievērot lielāku piesardzību un būt gatavam dažādām situācijām, lai jebkurš ekstrēmo ziemas sporta veidu piekritējs (un pat ne-piekritējs) ar savu cukura diabētu varētu droši doties kalnā, mēs iedrošinām atbrīvoties no bailēm un ļauties šim piedzīvojumam, uzskaitot dažus padomus, kā justies gatavākam šādā izaicinājumā:

1. Augstums + fiziskās aktivitātes = temp basal rate

Ja savam insulīna pumpim nekad neesi izmantojis Temp Basal Rate režīmu, konsultējies ar savu ārstu par tev piemērotāko devu uzstādīšanu. Fiziskās aktivitātes kalnos, proti, augstumā, nozīmē, ka arī sirdsdarbība ir augstāka. Ārsti norāda, ka pie šādiem nosacījumiem insulīns ātrāk uzsūcas. Noteikti iepriekš apspriedies ar savu ārstu, bet pieredzes stāsti liecina, ka Temp Basal Rate režīma izmantošana iepriekšējā naktī pirms došanās slēpot / snovot palīdz izvairīties no zema glikozes līmeņa.

2. Ņem līdzi rezerves insulīna pumpi un nepārtrauktas glikozes līmeņa noteikšanas ierīci savā somā (uzglabā to naktsmītnē vai automašīnā).

Kaut arī kalnā nav durvju rokturi, tā joprojām ir vieta, kur var nejauši kaut kas aizķerties vai tikt izrauts, piemēram, garas apakšveļas vai sniega bikšu dēļ. Plastikāta caurules - insulīna katetre arī ne visai labi mijiedarbojas ar  snovborda stiprinājumiem vai jakas rāvējslēdzējiem.

3. Slēpo ar cilvēkiem, kuri tevi pazīst!

Tas ir satriecoši doties ekstrēmā piedzīvojumā ar draugiem, kuri saprot, ka tev ir nepieciešams laiks, lai pārbaudītu savu glikozes līmeni. Cilvēki, kas ir nepacietīgi ar tevi, var būt neapmierināti, tāpēc draugiem noteikti jābūt informētiem, lai arī nepieciešamības gadījumā tev ir kāds, kas sniegtu palīdzību.

4. Pārliecinies, ka slēpošanas jakā un sniega biksēs ir daudz kabatu... ar rāvējslēdzējiem!

Pretējā gadījumā esi gatavs nēsāt mugursomu ar lēni un ātri iedarbīgiem ogļhidrātiem, cukura līmeņa mērītāju, glikagonu, testēšanas piederumiem utt.

5. Glabā aprīkojumu no sasalšanas, ievietojot to kabatā vai somā!

To ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt. Kad stundām atrodies kalnā zemā temperatūrā, diabēta aprīkojums nevēlas sadarboties. Pārliecinieties, ka pumpis un glikozes līmeņa noteikšanas ierīce ir ievietoti jakas iekšējā kabatā vai mugursomā, tas pats attiecas arī uz pārējo aprīkojumu.

6. Turiet plastikāta caurules - insulīna katetri noslēgtus!

Ja insulīna pumpja caurule ir atklāta, un tā ir pietiekami auksta, tā var sasaldēt šķīdumu arī no iekšpuses. Šī iemesla dēļ ir arī labi pie sevis turēt insulīna pildspalvu (pat tad, ja izmanto pumpi) gadījumam, ja strauji paaugstinās cukura līmenis un ir nepieciešams atgriezties atpakaļ, lai atkausētu caurules. Ir konstatēts, ka pumpjiem bez caurulītēm nav nekādu problēmu darboties, jo ķermeņa siltums to uztur pietiekami siltu zem apģērba.

7. Pārbaudies pirms dodies uz pacēlāju!

Nekas nav sliktāks, ja izdomā atlikt pārbaudi uz brīdi, kad būsi pacēlājā uz augšu, jo var izrādīties, ka cukura līmenis ir pārāk zems vai otrādi, līdz ar to tu būsi iesprūdis pacēlājā un tev nāksies doties atpakaļ lejā.

8. Ņem līdzi ogļhidrātus, kas nesasalst zemajā temperatūrā.

Tāpat kā augļu uzkodas var sakust, sēžot saulē, musli batoniņi un citas uzkodas var sasalt uz kalna. Medus paciņas vai glikozes tabletes ir lielisks variants, ja dodoties uz kalnu tās nesasals.

9. Turpini teikt JĀ!

Vienmēr ekstrēmākām aktivitātēm, īpaši tādām, ko nekad neesi izmēģinājis, līdzi nāk baiļu faktors “Kā tas ietekmēs mani?”, un daudzi mēdz sabīties un atteikties no šādām brīnišķīgām iespējām. Šāda veida pieredzes, it īpaši, ja tās sakņojas draudzībā un fiziskajā piedzīvojumā, ir dažas no labākajām lietām, ko tu vari darīt savā labā. Dažreiz pārtraukums no ikdienas ir tieši tas, kas ir nepieciešams, lai aizdedzinātu mūsu aizraušanos ar ikdienas dzīvi.

Saki JĀ un izbaudi fantastiskās iespējas, ko mums dod šis aukstais gadalaiks!

댓글


bottom of page