top of page

SIEVIETES AR CUKURA DIABĒTU UN SIRDS SLIMĪBAS


Sievietes ar cukura diabētu un sirds slimības

Pēc starptautiskās Diabēta federācijas datiem, diabēts ir devītais nāves iemesls pasaulē sievietēm ar cukura diabētu. Sirds asinsvadu slimību ziņā sievietes parasti ir daudz izturīgākas nekā vīrieši – līdz pat menopauzei sirds asinsvadu slimības vai šo slimību biežākais iemesls - augsts asinsspiediens – sieviešu vidū ir maz izplatīts. Tomēr, ja sieviete slimo ar diabētu, sirds asinsvadu slimības un augsts asinsspiediens ir pat ļoti izplatītas saslimšanas jau pirmsmenopauzes laikā.  

Diabēts ievērojami palielina sirds asinsvadu slimību risku jebkura vecuma cilvēkiem, un cilvēkiem ar diabētu ir divas līdz četras reizes lielāks risks saslimt ar sirds asinsvadu slimībām vai insultu, turklāt diabēta ietekme uz sirds asinsvadu slimību attīstību sievietēm ir daudz lielāka nekā vīriešiem. Cukura diabēts ir slimība, kad organisms vai nu neražo insulīnu (1. tips), vai insulīna ražošana un darbība ir traucēta (2. tips), kas izraisa cukura līmeņa palielināšanos un lielas tā svārstības asinīs. Laika gaitā šāda cukura līmeņa “lēkāšana” var radīt bojājumus nervos un asinsvados, un parasti visi ir informēti par iespējamām diabēta komplikācijām acīs, nierēs un pēdās. Bet vai daudzi zina par palielināto sirds asinsvadu un insulta attīstības risku?

ASV  Klīvlendas klīnikas (Cleveland Clinic) speciālisti noskaidrojuši, ka cilvēki ar cukura diabētu ir pakļauti līdz pat četrām reizēm lielākam riskam saslimt arī ar sirds un asinsvadu slimībām, salīdzinot ar cilvēkiem, kuriem nav diabēta. Savukārt saskaņā ar Amerikas Diabēta asociācijas datiem, sievietes, kas slimo ar cukura diabētu, jau  jaunākā vecumā saslimst ar sirds asinsvadu slimībām un  ir pakļautas lielākam riskam piedzīvot vēl vienu infarktu, kā arī viņām četras reizes biežāk attīstās sirds mazspēja, salīdzinot ar sievietēm, kuras neslimo ar cukura diabētu.

Vīriešiem, kas slimo ar diabētu, asinsspiediena paaugstināšanās risks pieaug divreiz, savukārt sievietēm ar cukura diabētu tas palielinās četrkārtīgi. Tieši paaugstināts asinsspiediens ir galvenais sirds asinsvadu slimību veicinātājs.

Speciālisti uzskata, ka, saslimstot ar cukura diabētu, sievietēm tiek neitralizēts t.s. sirds asinsvadu slimību “aizsargājošais faktors”, kas  visdrīzāk ir saistīts ar estrogēniem.  Novērojumi rāda, ka sievietes jaunākā vecumā sirds slimības ietekmē mazāk nekā vīriešus tādā pašā vecumā, tomēr, līdzko sievietes saslimst ar cukura diabētu, šī aizsardzība tiek zaudēta – un attiecībā uz sievietēm un viņu sirds veselību diabēts sieviešu veselību ietekmē daudz vairāk nekā vīriešus. Lai gan joprojām precīzi nav noskaidrots, kāpēc sirds asinsvadu slimības sievietēm ar cukura diabētu attīstās ātrāk un ir nopietnākas, pastāv hipotēzes, ka tas saistīts ar izjauktu hormonu līdzsvaru. Dažos pētījumos konstatēts, ka sievietēm ar cukura diabētu ir zemāks estrogēnu un augstāks testosterona līmenis asinīs.

Arī  nāves risks no sirds asinsvadu slimībām sievietēm ar diabētu ir daudz augstāks salīdzinājumā ar sievietēm kopumā.

Tāpēc sievietēm ar cukura diabētu ir jāzina un jāizprot šis palielinātais sirds asinsvadu slimību risks un jāpievērš nopietna uzmanība un rūpes savai veselībai. 

Comments


bottom of page