top of page

SĀKUMLAPA AKTUALITĀTES DZĪVE AR DIABĒTU


Cukura diabēts ir slimība, kuras pamata pazīme ir paaugstināts cukura (glikozes)  līmenis asinīs. Personām ar cukura diabētu organisms nespēj saražot pietiekami daudz insulīna vai tas nespēj optimāli izmantot pieejamo insulīnu. Izšķir divus diabētu veidus: 1. tipa diabēts – aizkuņģa dziedzeris ražo ļoti maz insulīna vai neražo nemaz, 2. tipa diabēts – organisms ražo nepietiekamu insulīna daudzumu vai tā ražošana ir traucēta.

Insulīna funkcija – kontrolēt glikozes līmeni organismā, lai šūnas to pareizi izmantotu kā enerģiju. Kā šāda saslimšana ietekmē veselību, un kāda tai ir saistība ar pēdu problēmām? Uzzini šajā rakstā!

Kāpēc rodas pēdu problēmas?

Nereti cilvēki ar 1. vai 2. tipa cukura diabētu cieš no kāju problēmām nervu un asinsvadu bojājumu pēdās dēļ. Šīs problēmas visbiežāk izpaužas kā:

 • perifēro artēriju slimība , kuras gadījumā kāju artērijas kļūst mazāk elastīgas un šaurākas. Rezultātā samazinās skābekļa piegāde pēdām un kāju apakšējām daļām. Tas var izraisīt čūlas vai pat gangrēnu;

 • perifēra neiropātija, kura izpaužas kā pēdu un kāju perifēro nervu bojājumi, izraisot jutības vai sajūtu trūkumu pat tad, ja uz tām ir kādas brūces/sāpes.

Citas problēmas, ko veicina ilgstoši paaugstināts glikozes līmenis asinīs ir varžacis, sēnīšu infekcijas,  u.c. Tāpat, piemēram, biežāk ieaug kāju nagi vai veidojas plaisas pēdu ādā, galvenokārt papēžos.

Kāpēc tam jāvērš uzmanība?

Ja pēdu problēmas netiek ārstētas, tās var izraisīt komplikācijas, bet ārkārtējos gadījumos pat amputāciju. Kādas ir dažas no ārstēšanas metodēm?

 1. Ja rodas tāda problēma, kā varžacis uz pēdām, jādomā par piemērotāku apavu izvēli. Varžacis visbiežāk rodas, ja valkājam nepiemērotus apavus.

 2. Vieglu infekciju gadījumā iespējams izrakstīt pretsēnīšu zāles vai antibiotikas.

 3. Dažu problēmu gadījumā kopā ar antibiotiku ārstēšanu var būt nepieciešama ķirurģiska attīrīšana.

 4. Smagu problēmu gadījumā, piemēram, gangrēna (audu nāve), kad stāvoklis ir neatgriezenisks, tiek veikta ārstēšana, lai novērstu gangrēnas izplatīšanos vai pārvēršanos mitrajā gangrēnā, kas rodas, inficējot sausu gangrēnu. Lai novērstu infekciju, nepieciešams noņemt mirušos audus ar ķirurģiskiem līdzekļiem kopā ar antibiotiku ievadīšanu. Ārkārtējos gadījumos skarto daļu var nākties amputēt.

Pēdu problēmu profilakse

Personas ar cukura diabētu, veicot noteiktus profilaktiskus pasākumus, piemēram, cukura līmeņa kontroli asinīs, pareizu vingrošanu un diētas un dzīvesveida maiņu, var izvairīties no pēdu problēmu rašanās. Daži citi profilaktiski pasākumi:

 • Regulāri pārbaudīt, vai pēdā nav nekādu problēmu pazīmju (piemēram, nobrāzumi, čūlas vai infekcijas), un, ja tās tiek novērotas, nekavējoties veikt ārstēšanu;

 • vienmēr valkāt atbilstošus apavus, pat atrodoties telpās. Nekad nestaigāt basām kājām un īpaši uzmanīties, ejot pa segumu, kas var būt uzkarsis;

 • vienmēr valkāt ērtus apavus, kas nav cieši pieguļoši. Ieteicams valkāt slēgtus apavus;

 • vienmēr mazgāt kājas ar siltu ūdeni un nosusināt ar dvieli vismaz vienreiz dienā, it īpaši pirms gulētiešanas;

 • izvairīties no pēdu sausuma, regulāri uzklājot mitrinošus losjonus vai netreknu kremu , it īpaši uz papēžiem;

 • regulāri, vismaz reizi gadā apmeklēt podologu , lai pārbaudītu kāju veselību;

 • neizmantot asus instrumentus, lai grieztu varžacis vai sacietējušu ādu. Varžacu mīkstināšanai var izmantot pumeka akmeni;

Cilvēkiem ar diabētu jāzina, ka ir iespējams izvairīties no pēdu problēmām! Rūpes par pēdām šodien atmaksājas ar mazāk pēdu problēmām nākotnē. Savlaicīgi atrastas un risinātas pēdu problēmas neradīs nopietnas pēdu komplikācijas. Tāpēc atceries – pēdu veselība ir īpaši būtiska, un tai jāpievērš pastiprināta uzmanība!

Comments


bottom of page