top of page

RŪPES PAR PĒDĀM VASARĀ


Vairums cilvēku ar nepacietību gaida to brīdi, kad ar basām kājām varēs izbaudīt sakarsušās pludmales smiltis, kā arī vasaras mēnešos izvēlēties sandales ierasto slēgto apavu vietā. Taču jāzina, ka diabēta pacientiem, kuriem bieži vien ir pasliktināta asinsrite kājās un jušanas traucējumi pēdās , šādas ierastas aktivitātes ir drauds veselībai.

Diabēta pacientiem vienmēr ir jāpievērš pastiprināta uzmanība pēdu kopšanai, arī bezrūpīgās vasaras dienās. Taču, par laimi, tas nenozīmē, ka visa vasara jāpavada sporta kurpēs. Ar pāris papildu piesardzības pasākumiem arī diabēta pacientiem ir iespēja izbaudīt vasaras patīkamos laikapstākļus, nēsājot atvērtus apavus.

Glikozes līmeņa saglabāšana

Cukura diabēta pacientiem glikozes līmenim asinīs būtu jābūt no 5 – 6 mmol/l pirms maltītes ieturēšanas un līdz 8 – 9 mmol/l divas stundas pēc ēšanas sākšanas, savukārt glikozētā hemoglobīna (A1c) līmenim jābūt zem 7%. Regulāra fizisko aktivitāšu piekopšana, veselīgs uzturs, pareizo medikamentu lietošana un cukura līmeņa kontrole palīdzēs saglabāt veselībai draudzīgus rādītājus.

Izvairīšanās no staigāšanas ar basām kājām

Pastaiga pa mitru zāli vai pludmales smiltīm ar basām kājām ir vilinoša, taču tajās esošie stikli vai gliemežvāki var ievainot pēdas un izraisīt infekciju. Savukārt karstas smiltis un uzkarsušas ietves var radīt apdegumus, tādēļ, dodoties ārpus mājas, diabēta pacientiem vienmēr jānēsā apavi.

Piemēroti apavi un zeķes

Pareizo apavu izvēle ir būtisks pēdu veselības saglabāšanas priekšnosacījums. Tām ir jāder kā uzlietām, jo kurpes, kuras ir par mazu, radīs nobrāzumus un tulznas. Pieaugušu cilvēku pēdas izmērs mainās vidēji 4 līdz 5 reizes, taču ķermeņa svara izmaiņas, laikapstākļi un slikta asins cirkulācija arī var izmainīt to lielumu. Ja sen nav izmērīts pēdas lielums vai Jūs neesat pārliecināts par to, kāds apavu izmērs ir vispiemērotākais Jums, noskaidrojiet to, veikalā palūdzot to izmērīt. Iegādājoties zeķes, izvēlieties maigu, bet biezu materiālu. Lai tās neberztu un neradītu tulznas, meklējiet zeķes bez vīlēm.

Ikdienas pēdu pārbaude

Vai atceraties pēdējo reizi, kad apskatījāt savas pēdas? Diabēta pacientiem svarīgi ir apskatīt tās pirms un pēc apavu nēsāšanas. Veicot pārbaudi, aplūkojiet arī ādu starp pirkstiem un uz papēžiem, kā arī pārbaudiet, vai apavos nav paslēpušies gruži. Maziņš olis vai pat neliels daudzums smilšu spēj izraisīt pēdu diskomfortu un, iespējams, arī infekciju.

Krēms gludai ādai

It īpaši vasarā āda uz kājām viegli izžūst un paliek sausa. Lai mazinātu ievainojumu risku, uzklājiet plānu krēma kārtiņu uz pēdu augšdaļas un apakšas, taču izvairieties no vietām starp pirkstiem – pārlieku liels mitrums var izraisīt sēnīšu infekciju. Nedrīkst aizmirst arī par nagu kopšanu – vislabāk kāju nagus ir apgriezt taisni, lai sānu maliņa, kas zināma kā augšanas zona, ir brīva, kā arī ir jāapvīlē nagu malas.  

Pēdu izmeklēšana

Diabēta pacientiem podometrijas izmeklējumi ir obligāti un regulāri! Mitro un silto laikapstākļu dēļ vasaras laikā pēdas ir pakļautas augstākam sēnīšu infekcijas riskam. Vasaras periodā apmeklējot podologu vismaz vienu reizi, var nodrošināt veselu pēdu saglabāšanu. Vizītes laikā tiek izmeklēts pēdu kopējais veselības stāvoklis, kā arī to jutīguma pakāpe, asinsrite un nervu traucējumi.

コメント


bottom of page