top of page

PASAULES DIABĒTA DIENA 2017


Līdz Pasaules Diabēta dienai 30 dienas! Šogad Pasaules Diabēta dienas tēma ir «Diabēts un sievietes – tiesības uz veselību», lai aktualizētu glikozes vielu maiņas un insulīna darbības traucējumu problēmas un izaicinājumus sievietēm, uzlabotu tām savlaicīgu diabēta diagnostiku un ārstēšanas rezultātus. 

Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas aplēsēm, pašlaik pasaulē ir vairāk nekā 199 miljons sieviešu ar cukura diabētu, bet, turpinoties pašreizējām saslimšanas pieauguma tendencēm, 2040. gadā būs jau ap 313 miljoniem. Četras no desmit sievietēm ar cukura diabētu ir reproduktīvā vecumā – vairāk nekā 60 miljoni pasaulē. Cukura diabēts ir devītais biežākais nāves iemesls sievietēm ar diabētu un ir iemesls 2,1 miljonam nāves gadījumu gadā. Sievietēm ar cukura diabētu 10 reizes biežāk konstatē sirds un asinsvadu slimības, salīdzinot ar sievietēm bez diabēta. Sievietēm ar 1. tipa diabētu ir palielināts spontānu abortu un iedzimtu jaundzimušo anomāliju risks. Bez tam  2015. gadā pasaulē kopumā arī 16,2 % (20,9 miljoni) sieviešu grūtniecības laikā konstatēti dažādas pakāpes cukura vielmaiņas traucējumi, ko sauc par gestācijas (grūtniecības) cukura diabētu. Apmēram pusei no tām 5–10 gadu laikā attīstās 2. tipa diabēts. Tostarp puse no pacientēm ar grūtniecības diabētu ir jaunākas par 30 gadiem. Latvijā 2016. gadā reģistrēti 88 945 pacienti ar cukura diabētu, no kuriem 51 088 (57,4%) ir sievietes. Šajā skaitā gan neiekļaujas sievietes ar gestācijas cukura diabētu.

Lai gan vairums 1. un 2. tipa cukura diabēta simptomu sievietēm neatšķiras no diabēta simptomiem vīriešiem, tomēr ir daži simptomi un komplikācijas, kas raksturīgas tikai sievietēm:•    Maksts sēnīšu infekcija - lai gan rauga sēnītes (Candida albicans) ir daļa no cilvēka dabiskās gļotādu, t.sk. maksts floras, tomēr to pastiprināta augšana sakarā ar paaugstinātu cukura līmeni asinīs rada infekciju makstī un iekaisumu ar dedzināšanas sajūtu, niezi un biezpienveida aplikumiem, var kļūt kļūst bieža un sāpīga urinēšana. •    Rauga sēnītes pastiprināta augšana mutes dobumā iepriekšminētā iemesla dēļ rada iekaisumu mutes dobuma gļotādā – bērniem izpaužas ar baltām biezpienveida nogulsnēm uz mutes gļotādas, bet pieaugušiem – visbiežāk ar sārtiem un jutīgiem plankumiem uz mēles, smaganām vai vaigu gļotādām, kā arī sūdzībām par mutes sausumu un dedzinošām sāpēm ēdot. •    Seksuāla disfunkcija - ilgstoši paaugstināts glikozes līmenis asinīs pasliktina dzimumorgānu apasiņošanu un diabēta neiropātija var būt par iemeslu samazinātam libido un spējai sajust orgasmu. Uzskata, šī simptoma attīstībā iesaistīts insulīns, un veidojas insulīna rezistence, kas ir par iemeslu ne tikai ķermeņa masas pieaugumam un kārei pēc saldiem produktiem, bet arī ietekmē olnīcas, liekot tām pastiprināti producēt testosteronu un apturot normālu olšūnu ražošanu. •    Urīnceļu infekcijas sievietēm ir biežāk, jo baktērijām vieglāk sasniegt urīnpūsli un  var skart arī nieres. 

Diabēts nopietni ietekmē sievietes dzīvi. Pēc statistikas datiem, kopumā sievietes dzīvildze ir garāka nekā vīriešiem, jo tām ir mazāks sirds un asinsvadu slimību risks. Taču, ja sieviete slimo ar cukura diabētu, viņas sirds un asinsvadu slimību risks krasi pieaug, un mirstība sirds slimību dēļ ir pat lielāka kā vīriešiem. Pētījumos noskaidrots, ka starp diabēta slimniekiem sievietēm ar cukura diabētu infarkti biežāk ir smagāki nekā vīriešiem. Vēl dažas slimības sievietes ar diabētu ietekmē savādāk. 

Grūtniecība ir nopietns izaicinājums sievietēm ar diabētu. Ja cukura diabēts ir labi kontrolēts grūtniecības plānošanas un grūtniecības laikā, sasniedzot HbA1c < 6,5%, diabēts neietekmē grūtniecības gaitu un rezultātu. Turpretī, ja grūtniecības laikā cukura līmenis asinīs saglabājas paaugstināts, ir palielināts risks dažādu komplikāciju attīstībai kā mātei, tā jaundzimušajam. 

Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas datiem, pasaulē apmēram 16% grūtniecību komplicējas ar diabētu. Gestācijas diabēts jeb grūtnieču diabēts ir jebkuras pakāpes un izteiktības cukura vielmaiņas traucējumi, ko pirmo reizi konstatē grūtniecības laikā. Visbiežāk to konstatē sievietēm pēc 24. – 28. grūtniecības nedēļas Parasti pēc dzemdībām grūtnieču diabēts izzūd, bet var būt gadījumi, kad grūtniecības laikā sieviete saslimst ar 1. tipa diabētu vai arī sāk izpausties 2. tipa diabēts.     Lai gan cukura diabēta ārstēšana praktiski neatšķiras sievietēm un vīriešiem, tomēr sievietēm jāpārvar daži papildus izaicinājumi, lai sasniegtu labu diabēta kontroli.       Vairāk par glikozes vielu maiņas un insulīna darbības traucējumu problēmām un izaicinājumiem sievietēm jau tuvākajā laikā varēsiet uzzināt žurnāla “Saule” Nr. 64 (oktobra/novembra) izdevumā sadaļā “SAULE”. 

Comments


bottom of page