top of page

PAPILDINĀTS VALSTS KOMPENSĒJAMO ZĀĻU KLĀSTS


Lai palielinātu izvēles iespējas ārstiem un pacientiem Nacionālais veselības dienests no 2017. gada 1. jūlija papildinājis valsts kompensējamo zāļu sarakstu ar 29 medikamentiem un 36 medicīniskajām ierīcēm. Kopumā valsts kompensējamo zāļu sarakstā no 1. jūlija būs 1658 medikamenti un 261 medicīniskā ierīce.

Panākta arī vienošanos ar zāļu ražotājiem un lieltirgotavām par vairāku valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto medikamentu cenu, atbilstoši kurai valsts kompensē pacientu zāļu iegādes izdevumus, samazināšanu  no 2 % līdz 30 % .

Nacionālais veselības dienests atkārtoti vērš uzmanību, ka 50 %, 75 % vai 100 % apmērā, atkarībā no kompensācijas apmēra konkrētai diagnozei, valsts kompensē lētākās zāles ar līdzvērtīgu efektivitāti. Līdz ar to, ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm pacientam ir jāsedz pašam. Tāpēc pacienti tiek aicināti pārrunāt ar ārstu sev finansiāli izdevīgāku un cenu ziņā lētāku zāļu lietošanas iespējas, lai ārstētos nepārmaksājot, bet tomēr sasniegtu ārstēšanas rezultātu. Šogad valsts finansējums kompensējamo zāļu nodrošināšanai plānots vairāk nekā 143 milj. eiro apmērā. Joprojām saņemot kompensējamās zāles vai medicīniskās ierīces ar 100% kompensāciju, aptiekā pacientam jāpiemaksā 0,71 eiro par katru recepti. 

Par dažiem jaunumiem, kas attiecas uz pacientiem ar cukura diabētu, sniedzam papildus informāciju. Bet ar visu  valsts kompensējamo zāļu sarakstu varat iepazīties Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē http://www.vmnvd.gov.lv/lv/kompensejamie-medikamenti/kompensejamo-zalu-saraksts.  

Pacientiem ar cukura diabētu , kuri ievada ātras un/vai īsas darbības insulīnus vai to analogus  ir pieejams jauns ātras darbības insulīna analogs (Insulīns aspart), arī pilnšļirce, kurā tas iepildīts,  Flex Touch ir jaunums. FlexTouch dod iespēju vieglāk ievadīt insulīnu neatkarīgi no devas, kā arī pēc visas insulīna devas ievadīšanas dod signālu - “klikšķi”, ka deva ievadīta. Savukārt insulīns ievadāms vien dažas minūtes pirms maltītes un tas nodrošina labāku pēc ēšanas glikozes līmeņa kontroli, nepalielinot hipoglikēmiju risku.

Bet cukura diabēta kontrolei – teststēmeļu (stripu) cukura līmeņa noteikšanai  atkal mainīti kompensācija, jo nedaudz mainījušās stripu cenas un references cena (pamatcena no kuras valsts aprēķina 100%, 75% vai 50% kompensāciju. Bez tam sarakstā parādījušās līdz šim nebijušas teststrēmeles VivaChek ar references cenu. Jācer, ka tuvākajā laikā būs pieejami arī glikometri šo stripu izmantošanai un iespējams daļai pacientu ar cukura diabētu, lai varētu ik mēnesi atļauties iegādāties pietiekošu teststrēmeļu daudzumu,  diemžēl atkal nāksies apgūt jauna glikometra lietošanu un papildināt savus glikometru krājumus. 

Komentáře


bottom of page