top of page

PĒDU VESELĪBAS CEĻVEDIS PAVASARĪ


Lietus vai saule, bet šie pēdu kopšanas padomi ir būtiski, lai palīdzētu diabēta pacientiem izvairīties no izplatītām pavasara pēdu problēmām, piemēram, tulznām, pārāk liela mitruma vai saules apdegumiem.

Ir būtiski parūpēties par kāju un pēdu veselību visa gada garumā, taču pavasaris diabēta pacientiem sagādā lielākus pārbaudījumus, tāpēc jābūt vēl piesardzīgākam. Cukura diabēta iespējamās blakusparādības ir pasliktināta asinsrite kājās, perifērā neiropātija un pēdu nejutīgums. Ja pēdas netiek pienācīgi aprūpētas, tās var radīt nepatīkamas problēmas.  Piemēram, cukura diabēta pacients var nepamanīt tulznu no pavasara siksniņu sandalēm vai no kāda akmentiņa, jo pēdas var būt nejūtīgas, līdz ar to brūce var  inficēties. Šādas brūces visbiežāk dzīst ļoti lēni vai pat ir neiespējami tās sadziedēt. Sliktākajā scenārijā tas var izraisīt pēdas gangrēnu vai pat amputāciju. Tas tikai parāda, ka diabēta pacienti nekad nevar būt pārāk uzmanīgi, kad runa ir par viņu pēdām, tāpēc turpinājumā ir daži vienkārši soļi, kas jāveic, lai saglabātu savas kājas laimīgas, veselīgas pavasarī un citās sezonās.

Saglabājiet pēdas sausas

Šīs aprīļa “dušas” nodrošina maija ziedus, bet pastāvīgs mitrums var radīt arī bīstamas pēdu problēmas. Ja jūsu pēdas tiek ilgstoši atstātas mitros apavos vai zeķēs, āda sāk veidot grumbas un tā sāk lobīties, atstājot to jutīgu pret infekcijām, piemēram, pēdu kārpām. Tāpēc raugieties, lai jūsu kurpes, zeķes un kājas vienmēr būtu sausas.

Izvairieties no basām kājām

Lai arī cik vilinoši varētu būt sajust zāli starp pirkstiem, ārsti iesaka diabēta pacientiem pretoties kārdinājumam staigāt basām kājām ārā. Mazi oļi, asi akmentiņi, ērkšķi un citi potenciāli bīstami priekšmeti var sadurt vai citādi skart pēdas, kas var izraisīt čūlas un / vai infekciju.

Lēnām iestaigājiet pavasara sandales

Diabēta pacientiem vienmēr jāvalkā izturīgas, ērtas kurpes, kas pilnībā aizsargā pēdas. Tomēr, retos gadījumos valkājot sandales, pārliecinieties, ka tās ir ievalkātas, valkājot tās tikai vienu līdz divas stundas dienā, līdz tās ir ērtas. Tas palīdzēs jums izvairīties no tulznām, varžacīm un ādas sabiezējuma, kas var pasliktināties un radīt bīstamas problēmas, piemēram, ņedzīstošas brūces. Tāpat pārliecinieties, ka izmantojat mitrinošu kāju losjonu, ja plānojat valkāt sandales, jo tas var palīdzēt novērst plaisas uz ādas un papēžiem, kas bieži nāk “komplektā” ar sezonas apaviem.

Izvairieties no SPA un salona pedikīra

Pavasaris ir vispopulārākā pedikīra sezona, bet diabēta pacientiem jāizvairās no skaistumkopšanas procedūrām. Neatkarīgi no tā, cik lieliski viņi varētu būt, visi SPA un saloni var būt baktēriju un sēnīšu audzēšanas vieta, it īpaši, ja ir iesaistītas nagu kopšanas procedūras. Pedikīrs parasti ietver pēdu mērcēšanu, tās ādas noņemšanu ar abrazīviem instrumentiem, izliektu nagu apgriešanu un citas lietas, kas atstāj cilvēkus ar diabētu neaizsargātus pret infekcijām, ieaugušiem nagiem un citām problēmām. Tomēr pavasarī lieku reizi apmeklēt pēdu kopšanas speciālistu – podologu, var ieteikt ikvienam pacientam ar diabētu. Podologs pēdu kopšanai pacientiem ar diabētu izmanto sauso, aparātpedikīru un darīs to zinoši atbilstoši diabēta īpatnībām. Podologs izmantos speciālus, diabēta pēdu kopšanas līdzekļus un ieteiks  kā tieši jums pavasarī un vasarā rūpēties par pēdām. Tas novērtēs jūsu apavus (ja būsiet paņēmis tos līdzi) , kā arī atgādinās par nepieciešamo apavu dezinfekciju. Ir pienācis laiks notīrīt un veikt dezinfekciju ziemas apaviem pirms likt tos apavu kārbā nākošai sezonai! Vairāk par apavu dezinfekciju uzzināsi: http://www.diabetacentrs.lv/pedu-aprupes-kabinets/apavu-dezinfekcija/

Izmantojiet sauļošanās līdzekļus

Saules apdegumi ir bīstami jebkuram cilvēkam, bet tie var izraisīt vēl lielāku postu cilvēkiem ar diabētu. Daži eksperti uzskata, ka tie var paaugstināt glikozes līmeni asinīs, kas kavē asinsriti un izraisa daudzas citas problēmas. Cilvēki bieži aizmirst uzklāt pretapdeguma krēmus arī uz pēdām, tāpēc pārliecinieties, ka jūs esat aizsargājis visu ķermeni, ieskaitot pēdu apakšu un pirkstus.

Saglabājiet kājas siltas

Diabēta pacienti bieži saskaras ar aukstām kājām vai sajūtu zudumu ekstremitātēs, kas neļauj viņiem sajust karstumu vai aukstumu. Pavasara laikapstākļi bieži ir maldinoši, un daudzi uzskata, ka tas ir daudz siltāks nekā patiesībā. Saglabājiet pēdas pareizā temperatūrā, ja iespējams, valkājot mitruma izturīgas zeķes.

Ikdienas plānā iekļauj arī vieglus vingrojumus

Pavasaris ir ideāls laiks, lai ikdienas rutīnu papildinātu ar veselīgiem vingrinājumiem, kas palīdz uzturēt stabilu asinsriti, nolīdzsvarot glikozes līmeni asinīs, kā arī stiprināt imūnsistēmas darbību. Izmēģiniet pastaigas savā apkārtnē, vieglu skriešanu vai peldēšanu – bet noteikti nēsājiet piemērotus sporta apavus. Savukārt, ja dodaties uz baseinu, ārsti iesaka nēsāt peldčības, lai pārvietotos ārpus ūdens un izvairītos no sēnīšu infekcijām.

Ievēro ikdienas pēdu kopšanas rituālu visa gada garumā

Papildus iepriekš minētajiem pavasara pēdu kopšanas padomiem, cilvēkiem ar cukura diabētu jāievēro ikdienas pēdu kopšanas plāns. Tipiski ik dienas pasākumi ietver kāju pārbaudi, kāju mazgāšanu un nosusināšanu, pareizi apgrieztus nagus, ērtu un izturīgu apavu valkāšanu, kā arī glikozes un cukura līmeņa kontrolēšanu.

 

Parūpējies par sevi un savu veselību ik dienu un neļauj slimībām traucēt tev pilnvērtīgi baudīt skaisto pavasari!

Comments


bottom of page