top of page

NEĻAUJIET KARSTUMAM SEVI KONTROLĒT


Bieži ceram uz gadalaiku maiņu un siltāku laiku, taču ne visiem tas rada pozitīvu efektu. Cilvēks ar cukura diabētu, iespējams, ir īpaši jutīgs pret vasaras karsto laiku. Kā karstums ietekmē personas ar diabētu un kā kontrolēt veselību, kad ārā ir augsta temperatūra? Lasiet šajā rakstā!

Kā laikapstākļi var ietekmēt cukura līmeni asinīs?

Liels karstums var ietekmēt cukura līmeņa kontroli asinīs. Ja lietojat insulīnu vai cukura līmenis asinīs netiek efektīvi kontrolēts, vasaras mēnešos var būt lielāks risks rasties veselības problēmām. Bieži vien galvenā uzmanība tiek pievērsta cukura līmeņa mazināšanai asinīs, taču vasarā ir vērts pievērst īpašu uzmanību arī tam, vai cukura līmenis asinīs nav pārāk zems.

Ja ir tāda diabēta komplikācija kā autonomā neiropātija, kas ir bojājusi sviedru dziedzeru nervus, iespējams, svīšana nenotiek pareizi. Tas var kļūt nopietni, kad āra temperatūra paaugstinās, un izraisīt karstuma dūrienu.

Tas, kā karstums ietekmē cukura līmeni organismā, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram:

  • kas ir ēsts;

  • cik daudz šķidruma uzņem;

  • kādas aktivitātes tiek veiktas u. c.

Ja karstums un veiktā aktivitāte liek pastiprināti svīst, bet tās laikā netiek uzņemts pietiekošs šķidruma daudzums, pastāv iespēja kļūt dehidrētam, kā rezultātā paaugstināsies glikozes līmenis. 

Ikdiena karstumā diabēta kontrole var kļūt vēl apgrūtinošāka tiem, kas diabētu ārstē ar insulīnu. Dehidratācija mazina asins piegādi ādai, tāpēc ķermeņa spēja absorbēt ievadīto insulīnu pasliktinās.

Kā siltums ietekmē zāles?

Lielākā daļa insulīna veidu īslaicīgi var izturēt temperatūru līdz 33‒35 grādiem pēc Celsija skalas. Tāpēc nepieciešams būt piesardzīgam, pievēršot uzmanību insulīnam, ko karstumā nēsājat līdzi, – augstākā temperatūrā tas zaudē efektivitāti un nav lietojams. Izmantojiet aukstuma somiņu insulīna un glikometra uzglabāšanai!

Augsta temperatūra var negatīvi ietekmēt arī citus medikamentus un diabēta kontroles līdzekļus – glikometrus un stripus. Ņemiet vērā arī laikapstākļu ietekmi uz tādām lietām kā uzraudzības ierīces – kad temperatūra sāk pieaugt, šo priekšmetu darbība var tikt traucēta. 

Kā rīkoties personai ar diabētu vasarā?

Ir vairākas iespējas, kā rūpēties par savu veselību karstuma skartajās dienās.

1. Pielāgojiet insulīna devu

Fiziskās aktivitātes parasti mazina cukura līmeni asinīs, mazinot nepieciešamību pēc insulīna. Savukārt, pēkšņa fiziskās slodzes pievienošana var paaugstināt zemu cukura līmeni asinīs. Tādēļ iesakām pirms vingrošanas veikt papildu piesardzības pasākumus un uzraudzīt cukura līmeni.

Par insulīna devas izmaiņām gan iepriekš konsultējieties ar ārstu!

2. Nepalieciet telpās

Neļaujiet karstumam sevi “iesprostot” telpās. Veiciet aktivitātēs ārā un izbaudiet visu veidu laikapstākļus, tostarp arī siltumu, tikai dariet to piesardzīgi. Nepalieciet ilgi saulē, bet gan izmantojiet ēnainas vietas aktivitātēm!

3. Dzeriet daudz ūdens

Fizisko aktivitāšu laikā visiem ir svarīgi uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu – un tas ir īpaši svarīgi, ja ir cukura diabēts.

Pārgājienos vai sportošanas laikā mugursomā vai pie rokas iesakām nēsāt nelielu ūdens pudeli vai mazkaloriju sporta dzērienus ar elektrolītiem.

4. Bieži pārbaudiet cukura līmeni asinīs

Tā kā augsta temperatūra var izraisīt cukura līmeņa asinīs svārstības, ir ieteicams pārbaudīt to biežāk. Tādā veidā var atbilstoši rīkoties, lai cukura līmenis būtu stabils. Bieža veselības stāvokļa uzraudzība ir jāturpina vairākas stundas pēc treniņa vai citu darbību pabeigšanas.

Esiet aktīvi arī vasarā – dariet to droši, ievērojot vienkāršus, bet noderīgus padomus! Lai veselības pilna, aizraujoša vasara!

Comments


bottom of page