top of page

MIEGS UN DIABĒTS


Grūtības aizmigt vakarā, noguruma sajūta pamostoties un nespēja koncentrēties dienas laikā - šīs ir tikai dažas no pazīmēm, kas var liecināt par miega traucējumiem. Visā pasaulē miega traucējumi ir izplatīta problēma, vismaz reizi dzīves laikā ar to saskaras 95% pasaules iedzīvotāju. Bet pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem pašlaik no miega traucējumiem visā pasaulē cieš aptuveni trešdaļa cilvēku, pēc Latvijā veiktas aptaujas datiem – vairāk nekā puse iedzīvotāju.Pat dažas naktī negulētas stundas var būtiski pasliktināt pašsajūtu nākamajā dienā, bet regulāra neizgulēšanās var nelabvēlīgi ietekmēt visa organisma darbību. Īslaicīgi miega traucējumi izraisa nogurumu nākamajā dienā un pasliktina kognitīvās funkcijas, tostarp izraisa grūtības koncentrēties, iegaumēt un atcerēties. Ilgstoši miega traucējumi var izraisīt izmaiņas garastāvoklī, vājināt imūnsistēmu,  nelabvēlīgi ietekmēt endokrīno sistēmu un pasliktināt vispārējo veselības stāvokli. 

Nenāk miegs? Pārbaudi cukura līmeni asinīs!Diabēts un miega problēmas ļoti bieži iet roku rokā. Cukura diabēts var izraisīt miega traucējumus, un ir pierādījumi, ka slikta naktsmiera rezultātā palielinās risks saslimt ar diabētu.Ja pacientiem ar cukura diabētu glikozes līmenis asinīs ir pārāk augsts, glikoze (cukurs) pastiprināti izdalās caur nierēm, palielinās urīna daudzums un biežāk jāiet uz tualeti. Ja glikozes līmenis ir pārāk augsts naktī un tādēļ jāiet uz tualeti, tiek traucēts miega cikls. Tas piemeklē gandrīz ikvienu cukura diabēta pacientu.  Miegs naktī tiks traucēts arī, ja naktīs glikozes līmenis asinīs pazemināsies par zemu un būs hipoglikēmija. Tāpēc pārbaudīt cukura līmeni asinīs pirms gulētiešanas un reizēm naktī ir laba doma. Saikne starp miega trūkumu,  svaru un diabētuApgrūtināta gulēšana naktīs varētu rasties vairāku iemeslu dēļ - hipoglikēmija naktī, augsts cukura līmenis asinīs, miega apnoja vai aptaukošanās. Pētījumi pierāda, ka cilvēki, kuri guļot pavada mazāk laika, mēdz būt arī korpulentāki nekā tie, kuri naktīs guļ labi. Bez tam cilvēkiem ar lieko svaru ir lielāks saslimšanas risks ar cukura diabētu. Pastāv arī saikne starp diabētu un miega apnoju - miega traucējumiem, kam raksturīga skaļa krākšana un pēkšņa elpošanas apstāšanās miegā. Pie miega apnojas vainojams varētu būt arī liekais svars, kas izraisa tauku uzkrāšanos ap augšējiem elpceļiem. 

Ko darīt lietas labā?Noguruma rezultātā cilvēki, kuru miegs ir bijis traucēts, dienas laikā visdrīzāk apēdīs lielāku apjomu ēdiena, kas bagāts ar ogļhidrātiem, lai iegūtu iztrūkstošo enerģiju. Tas liks cukura līmenim asinīs “uzlekt” augstāk.Labākais ieteikums varētu būt – sakārtot savu uzturu un stabilizēt cukura līmeni asinīs, tad būs arī labāks miegs un enerģijas pilna nākamā diena.

Taču ilgstošu miega traucējumu gadījumā noteikti būtu ieteicams vērsties pie speciālista, kurš tos izvērtēs un ieteiks visatbilstošāko risinājumu.

Comentários


bottom of page