top of page

MĒROTĀKIE VINGRINĀJUMI


Slimojot ar diabētu, der atcerēties, ka fiziskās aktivitātes nāks Jums par labu. Sportojot mazinās stresa līmenis, kā arī pazeminās cukura līmenis asinīs.

Cik daudz treniņu ir vajadzīgs tieši Jums? Cilvēkiem ar cukura diabētu Nacionālais veselības institūts (NIH) katru nedēļu iesaka nodarboties vismaz 150 minūtes ar aerobas slodzes vingrinājumiem. Amerikas Diabēta asociācija uzskata, ka vingrojumi cilvēkiem ar diabētu ir ļoti svarīgi, kā arī iesaka vingrot katru otro, trešo dienu un neizlaist vairāk kā divas dienas bez kustībām.

Ir daudz dažādu vingrinājumu, kas palīdz uzlabot diabēta slimnieku veselību, pieci izplatītākie no tiem ir:

  1. Pastaigas – ikviens to var darīt gandrīz jebkurā vietā, tas ir viens no populārākajiem treniņu veidiem. Cilvēkiem, kas slimo ar diabētu, dienā pastaigai ieteicams veltīt no 30 minūtēm līdz pat stundai un šādu ritmu piekopt vismaz 3 reizes nedēļā;

  2. Tai Chi – ķīniešu vingrinājumu forma, kurā jāizmanto lēni plūstošas ķermeņa kustības, lai atslābinātu prātu un ķermeni. 2009. gadā Floridas universitātes zinātnieki veica pētījumu, kurā piedalījās 62 korejiešu sievietes, kas tika sadalītas divās grupās – kontroles grupā, kas neveica nekādus uzdevumus, un vingrinājumu grupā, kas sāka regulāru Tai Chi praksi. Sievietes, kas pabeidza Tai Chi vingrinājumu sesijas, uzrādīja ievērojamu uzlabojumu cukura līmeņa rādītājam asinīs, kā arī ziņoja par lielāku vitalitāti, enerģiju un garīgo veselību.

  3. Joga – tradicionāla vingrojumu forma, kuras pamatā ir kustības, kas veido ķermeņa elastīgumu, izturību un līdzsvaru. Tā ir noderīga cilvēkiem ar dažādiem hroniskiem traucējumiem, tostarp diabētu. Nodarbošanās ar jogu pazemina stresa līmeni un uzlabo nervu funkcionēšanu, kas izraisa paaugstinātu garīgās veselības stāvokli un labsajūtu. Joga veicina glikozes līmeņa stabilitāti asinīs, ko veicina muskuļu nostiprināšana vingrinājumu laikā.

  4. Dejošana – dejošana ir lieliski piemērota ne tikai ķermeņa fiziskā stāvokļa uzlabošanai, bet arī prāta spēju veicināšanai. Garīgā piepūle, kas tiek veltīta, lai atcerētos deju soļus, palielina smadzeņu spēku un uzlabo atmiņu. Cilvēkam ar cukura diabētu tas ir jautrs un aizraujošs veids, kā palielināt fizisko aktivitāšu slodzi, veicināt svara zudumu, uzlabot ķermeņa elastīgumu, pazemināt cukura līmeni asinīs un samazināt stresu.

  5. Peldēšana – stiepj un atslābina muskuļus, neizdara spiedienu uz locītavām, tādēļ jo īpaši piemērota cilvēkiem ar cukura diabētu. Pētījumi liecina, ka tā uzlabo holesterīna līmeni, dedzina kalorijas un samazina stresa līmeni. Lai gūtu vislielāko labumu no peldēšanas, ieteicams peldēt vismaz trīs reizes nedēļā vismaz desmit minūtes un pakāpeniski palielināt treniņa ilgumu. Pirms došanās baseinā peldbaseina darbinieki gan būtu jāinformē, ka jums ir cukura diabēts un kā sniegt palīdzību hipoglikēmijas gadījumā.

Protams, pirms vingrojumu uzsākšanas būtu jākonsultējas ar ārstu, lai pārliecinātos, ka Jūsu izvēlētā treniņprogramma ir droša un piemērota Jūsu diabēta tipam. Neaizmirstiet sākt lēnām, ar minimālu slodzi, īpaši, ja ilgāku laiku neesat bijis fiziski aktīvs.

Ieklausieties savā ķermenī. Ja jums sāk trūkt elpas, reibst galva – pārtrauciet vingrojumus, atpūtieties un pārrunājiet problēmas ar ārstu. 

Comments


bottom of page