top of page

KAS JĀZINA PAR GRŪTNIECĪBAS DIABĒTU


Grūtniecības cukura diabēts jeb gestācijas diabēts ir jebkuras pakāpes un izteiktības glikozes vielmaiņas traucējumi, ko pirmo reizi konstatē grūtniecības laikā. Tas izraisa paaugstinātu glikozes līmeni asinīs un neārstēts var ietekmēt Jūsu un mazuļa veselību grūtniecības laikā. Visbiežāk grūtniecības diabēts sākas pēc 24. – 28. grūtniecības nedēļas. Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas datiem, pasaulē apmēram 16% grūtniecību komplicējas ar diabētu. Parasti pēc dzemdībām gestācijas diabēts izzūd.

Lai gan grūtniecības cukura diabēts, tāpat kā jebkuras citas komplikācijas grūtniecības laikā, nav nekas pozitīvs, tomēr labās ziņas ir tādas, ka to var kontrolēt un ārstēt, piedomājot pie uztura, ar mērenas fiziskās aktivitātes palīdzību, kā arī vajadzības gadījumā lietojot medikamentus. Glikozes līmeņa mērīšana mājās ar glikometra palīdzību ir neatņemama grūtniecības diabēta kontroles sastāvdaļa. SimptomiLielākajai daļai sieviešu izteikti diabēta simptomi neparādās, tāpēc visām sievietēm vismaz reizi grūtniecības laikā glikozes līmenis asinīs tiek kontrolēts. Bet grūtniecēm ar gestācijas diabēta riska faktoriem 20 - 28 grūtniecības nedēļā tiek veikts skrīninga tests ar 75 g glikozes (diabēta diagnostikas tests).  Latvijā Ministru kabineta noteikumi Nr. 611 nosaka visām riska grupas grūtniecēm 24.–28. grūtniecības nedēļā vai vismaz līdz 32. nedēļai veikt diabēta diagnostikas testu (OGTT – ogļhidrātu tolerances testu ar 75 g glikozes). 

Riska faktoriIkviena sieviete grūtniecības laikā var saslimt ar grūtniecības diabētu, tomēr dažas sievietes ir pakļautas lielākam riskam. Latvijā MK noteikumi Nr. 611 paredz diabēta diagnostiku veikt šādos gadījumos: 

• ĶMI ≥ 25 kg/m² vai palielināts ķermeņa svars ≥ 20% virs ideālā ķermeņa svara;

• grūtnieces vecums ≥ 35 gadi;

• glikokortikoīdu lietošana anamnēzē;

• PCO sindroms vai citi sindromi, kas saistīti ar insulīna rezistenci anamnēzē;

• liels svara pieaugums iepriekšējā grūtniecībā;

• nedzīvi dzimis bērns iepriekšējā grūtniecībā;

• atkārtoti glikoze urīnā esošajā grūtniecībā;

• augļa makrosomija (svars – 4000 g un vairāk) esošajā grūtniecībā;

• daudzūdeņainība esošajā grūtniecībā;

• gestācijas diabēts iepriekšējā grūtniecībā [atkārtošanās risks – 75%];

• pirmās pakāpes radiniekiem – cukura diabēts.


Kad būtu jāapmeklē ārstsĀrsta apmeklējumu grūtniecības sākumā būtu jāplāno pēc iespējas ātrāk, Jūsu ārsts varētu novērtēt gestācijas diabēta risku un sastādīt kopējo grūtniecības novērošanas plānu.Ja pēc ārsta vizītes atklājas palielināta grūtniecības diabēta varbūtība, ārsta vizītes jāplāno biežāk, lai precīzi varētu novērtēt Jūsu un Jūsu mazuļa veselības stāvokli. Ja diabēta diagnostikas tests apstiprina grūtniecības diabēta diagnozi, jādodas pie speciālista-endokrinologa, kas izsniegs glikometru un diabēta dienasgrāmatu, kā arī apmācīs, kā ar to rīkoties, ieteiks diabēta kontroles un ārstēšanas plānu. Dažādi grūtniecības diabēta simptomi var parādīties pēdējo 3 grūtniecības mēnešu laikā, tomēr tieši glikozes līmeņa paškontrole var būt pirmā informācija, ka jāuzlabo grūtniecības diabēta ārstēšana. KomplikācijasLielākajai daļai sieviešu ar grūtniecības  diabētu piedzimst pilnīgi veseli mazuļi. Tomēr gestācijas diabēts, kas netiek rūpīgi kontrolēts, un tas, ka grūtniecības laikā saglabājas paaugstināts glikozes līmenis asinīs, var radīt veselības problēmas gan Jums, gan Jūsu mazulim, kā arī palielinās operatīvu dzemdību risks (ķeizargrieziens). 

Komplikācijas, kas var ietekmēt Jūsu mazuli 

•    Palielināts piedzimšanas svars - makrosomija. Ja bērna svars piedzimstot ir lielāks par 4-4.5 kg, jādomā par neatklātu vai nepietiekoši ārstētu grūtniecības diabētu. 

•    Respiratorais distresa sindroms un priekšlaicīgas dzemdības. Mazuļiem, kas sirgst ar respiratorā distresa sindromu, var būt apgrūtināta elpošana un tāpēc ir nepieciešami papildu pasākumi , lai uzlabotu mazuļa elpošanu .  

•    Zems cukura līmenis asinīs jeb hipoglikēmija. Dažkārt mazuļiem, kuri piedzimst mātēm, kas slimo ar gestācijas diabētu, pēc piedzimšanas novēro zemu glikozes līmeni asinīs. Smagas hipoglikēmijas gadījumā bērnam var rasties krampji. Šādos gadījumos precīza un noteikta barošana un dažkārt intravenoza glikozes šķīduma ievadīšana mazuļa cukura līmeni asinīs normalizēs.

•    2. tipa diabēta attīstība nākotnē. 

•    Vissmagākās grūtniecības diabēta komplikācijas ir mazuļa nāve neilgi pirms vai pēc dzemdībām.Komplikācijas, kas var ietekmēt Jūs pašu

•    Palielināts asinsspiediens.

•    Preeklampsija jeb grūtniecības vēlīnā toksikoze.

•    Palielināta iespēja saslimt ar gestācijas diabētu arī nākamajās grūtniecībās. 

•    Lielāka iespēja saslimt ar  2. tipa diabētu nākotnē.Tomēr būtu jāpatur prātā, ka veselīgas izmaiņas dzīvesveidā, kā, piemēram, veselīga ēšana un fiziskās aktvitātes var samazināt risku attīstīties 2. tipa diabētam. No tām sievietēm, kuras saslima ar gestācijas diabētu, bet pēc grūtniecības atguva savu ideālo ķermeņa svaru, tikai 1 no 4 sasirga ar 2. tipa diabētu nākotnē.


Kā izvairīties Nepastāv nekāda garantija, ka grūtniecības diabētu varētu 100% novērst. Taču, jo veselīgāku dzīvesveidu ievērosiet, jo mazāks risks. Daži ieteikumi veselīgākam dzīvesveidam un grūtniecības diabēta profilaksei. 

•    Izvēlieties veselīgus ēdienus. Izvēlieties ēdienus, kuri satur daudz šķiedrvielu un kuros ir pēc iespējas mazāk tauku un kaloriju. Fokusējieties uz augļiem, dārzeņiem un pilngraudu produktiem. Centieties dažādot savu uzturu, lai sasniegtu savus mērķus, nezaudējot ēdienu garšu vai tā uzturvērtību. Laba pieeja ir porciju kontrole.

•    Esiet aktīva. Sportiskas aktivitātes pirms un grūtniecības laikā var palīdzēt pasargāties no gestācijas diabēta rašanās. Mērķis būtu vismaz 30 minūšu vidējas intensitātes sportiskas aktivitātes vairākumā nedēļas dienu. Raita pastaiga, izbrauciens ar velosipēdu vai peldēšana – noderīgs būs it viss!

•    Atbrīvojieties no liekā svara pirms grūtniecības. Ārsti neiesaka zaudēt svaru grūtniecības laikā, bet, ja plānojat savu grūtniecību, zaudējot svaru pirms tās, nodrošināsiet veselīgāku grūtniecības gaitu  vēlāk.

•    Koncentrējieties uz ilgtermiņa pārmaiņām savos ēšanas paradumos. Motivējiet sevi, paturot prātā ilgtermiņa priekšrocības svara zudumam, piemēram, veselīga sirds, vairāk enerģijas un uzlabots pašnovērtējums.Lai izdodas

Comments


bottom of page