top of page

KAS JĀZINA PAR COVID-19, JA JUMS IR DIABĒTS


Kā liecina dati, ko aplūkojām arī iepriekšējā rakstā https://ej.uz/Covid19UnDiabets, Covid-19 ir lielāks apdraudējums personām ar jau esošām veselības problēmām, tajā skaitā arī personām ar diabētu ir lielāks risks saskarties ar smagākām komplikācijām vai pat nāvi. Covid-19 ir jauns koronavīrusa paveids, un pētnieki joprojām pēta, kā tie ietekmē imunitāti. Tomēr ir skaidri zināms fakts, ka diabēta pacienta veselība ir pakļauta lielākam riskam arī citos saslimšanas gadījumos – gripa, infekcija utml. Jautājums ir kāpēc?

Augsts cukura līmenis asinīs var traucēt balto asins šūnu spēju cīnīties ar infekciju. Tātad pastāv iespēja, ka cilvēkiem ar paaugstinātu cukura līmeni asinīs var būt nomākta imūnsistēma, padarot viņus jutīgākus pret plaušu komplikācijām. Pagaidām nav pietiekami daudz datu, lai zinātu, vai pastāv saikne starp cukura līmeņa kontroli asinīs un COVID-19 rezultātiem.

 

Sagatavošanās un piesardzības pasākumi ir vislabākā aizsardzība

  • Regulāri un rūpīgi mazgājiet rokas – lietojat ziepes un siltu ūdeni, berzējot rokas vismaz 20 sekundes. Nomazgājat rokas pirms ēst gatavošanas un ēšanas, pirms un pēc esat saskarē ar citu cilvēku, arī pēc tualetes un sabiedrisku vietu apmeklēšanas, kad vien tas iespējams.

  • Sabiedrībā valkājiet sejas aizsargmasku

  • Ievērojiet sociālo un fizisko distancēšanos – ievērojiet vismaz 2 m distanci no apkārtējiem cilvēkiem (ārpus savas mājsaimniecības), kā arī  izvairieties no pulcēšanās lielās grupās. Izmantojiet interneta sniegtās iespējas un pasūtiet visu nepieciešamo attālināti.

  • Nodrošiniet pieejamību, piegādi nepieciešamajām diabēta ierīcēm, medikamentiem un receptēm – rezervējiet insulīna krājumus, glikozes līmeņa testēšanas materiālus, ketonu teststrēmeles, glikozes tabletes un visu pārējo.

  • Turpiniet lietot angiotenzīnu konvertējošā enzīma (AKE) inhibitorus un angiotenzīna receptoru blokatorus (ARB), kā norādīts – ja lietojat AKE inhibitorus vai ARB paaugstināta asinsspiediena, sirds slimību vai diabēta gadījumā, turpiniet tos lietot, ja vien ārsts neiesaka citādi. Bija pretrunīgi vērtēts ziņojums, kurā teikts, ka šīs zāles varētu padarīt cilvēkus uzņēmīgākus pret Covid-19, taču nav pierādījumu, ka tā ir taisnība. Amerikas Sirds asociācija un citas lielākās asociācijas iesaka to turpināt lietot.

  • Esiet gatavi, ja saslimstat – sagādājiet laicīgi drudzi mazinošus medikamentus un klepus sīrupu.

 

Prioritāti piešķir savai emocionālajai labsajūtai

Šajā periodā svarīgi ir pievērsties savai garīgajai veselībai, kas var ļoti ietekmēt jūsu diabētu un cukura līmeni asinīs. Cilvēkiem ar cukura diabētu divas līdz trīs reizes biežāk ir depresija. Esiet īpaši aktīvi – dariet to, kas dara jūs laimīgus! Elpojiet dziļi un lēnām, kad jūtat uztraukumu. Regulāri runājiet ar sev tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem. Izmantojiet gudrās tehnoloģijas, piemēram, tiešsaistes video zvana platformas, lai uzturētu sakarus ar draugiem un ģimeni.

Šobrīd rutīna ir traucēta, tāpēc ir īpaši svarīgi turpināt piedomāt pie sabalansēta dienas plāna – veselīgs un sabalansēts uzturs, regulāras fiziskas aktivitātes, pietiekams un patīkams miegs. Galvenais, atcerieties, ka šī ir unikāla dzīves sezona – mēs ticam, ka drīz viss atkal ieies ierastajās sliedēs!


Comments


bottom of page