top of page

KAS IR DIABĒTA DISTRESS UN IZDEGŠANA?

Diabēta distress ir tas, ko daži cilvēki jūt, kad tiek pārsteigti ar diabēta nežēlību. Katram reakcija un izjustās emocijas, protams, atšķiras. Neapmierināts, sagrauts, vainīgs, bēdīgs, uztraucies – dažas no emocijām, kas var pārņemt diabēta pacientu, un tā ir tikai normāla un dabīgi reakcija ikvienam, kam ir diagnosticēta kāda ilgtermiņa slimība. Šādas sajūtas noteikti nevajag ignorēt, bet tieši pretēji – ir vēlams vērsties pēc palīdzības.

Apzinoties simptomus, ir vieglāk iegūt kontroli pār šīm sajūtām un atvieglot sev ikdienu. Ja tas netiks darīts, un tieši pretēji – pakļausies šīm sajūtām –, tas tev var novest jau bīstamākā fāzē, kad jutīsies izdedzis, kas nozīmē vēlme padoties un pārtraukt rūpēties par sevi un savu veselību, līdz ar to turpinājumā vari iepazīties ar distresa simptomiem un kā ar to cīnīties.

Diabēta distresa simptomi:

  • Dusmas par cukura diabētu un sašutums par to, kā ar to visu tikt galā;

  • Uztraukums par to, ka pietiekami nerūpējies par savu diabētu, tomēr motivācijas trūkums, lai ko mainītu;

  • Izvairīšanās doties pie ārsta uz pārbaudēm vai pārbaudīt savu cukura līmeni asinīs;

  • Regulāra neveselīgu ēdienu izvēle;

  • Jūties vientuļš un izolēts.

Nav tādas pareizas vai nepareizas sajūtas, bet tomēr šīs ir distresa pazīmes, tāpēc ir svarīgi to apzināties un neatstāt to tikai uz saviem pleciem, bet gan izrunāt ar savu ģimeni vai draugiem.

Diabēta distresa izraisītās sajūtas mēdz būt nepastāvīgas un izgaist arī pašas no sevis. Tās ir sajūtas, kas vairāk ietekmē tieši diabēta pacienta sajūtas pret šo diagnozi un visu, kas ar to saistīts. Tomēr šis distress spēj pāraugt depresijā, ja šīs emocijas saglabājas ilglaicīgi, tieši tāpēc ir ļoti svarīgi nepalikt vienam, bet vērsties pie citiem, lai tas nenonāktu tik tālu un tiktu atrisināts savlaicīgi.

Kas var palīdzēt kontrolēt, mazināt un novērst diabēta distresu?

            Ja tu šādi jūties, tas ir pavisam normāli un svarīgi saprast, ka daudz diabēta pacientu izjūt šo distresu, tāpēc nevaino sevi! Diabētu ir tiešām grūti kontrolēt, tāpēc nevienam nav ar to viegli sadzīvot. Cukura līmenis asinīs ir tikai skaitlis, tas nav atspulgs tam, kas tu esi vai cik daudz ieguldījuma esi ielicis, lai to kontrolētu. Tā ir diagnoze, ar kuru mums vienkārši jāiemācās sadzīvot, tāpēc labs sākums ir parūpēties par sevi ikdienā. Lai izvairītos no diabēta distresa:

  • Esi laipns pret sevi – mēģini atbrīvoties no savām cerībām un gaidām par asins analīžu rezultātiem. Nosaki sev mazākus un reālistiskākus mērķus. Pārtrauc lietot “labs” vai “sliktais” cukura līmenis asinīs, pārejot uz “augsts” vai “zems”. Atlicini laiku sev – masāža, relaksējoša vanna utml.

  • Paņem pauzi - dažreiz vienkārši pietiek ar pienācīgu pārtraukumu. Lai gan jūs nevarat pilnībā ignorēt savu diabētu, pārtraukums nozīmē, ka tērējat mazliet mazāk laika un enerģijas tā kontrolei, bet par to vispirms ir jārunā ar savu veselības aprūpes speciālistu, lai droši ieviestu šīs izmaiņas.

  • Atklāj savas sajūtas arī citiem – runā ar draugiem un ģimeni par to, kā jūties un kas tev varētu palīdzēt. Parunā ar citiem diabēta pacientiem, jo tas ļautu sajust, ka neesi viens.

  • Uzticies savam veselības aprūpes speciālistam – viņi strādā, lai tev palīdzētu. Tu vari no viņiem gaidīt ne tikai fizisku, bet arī emocionālu atbalstu, ja vien spēsi viņam uzticēties un dalīties ar notikumiem un emocijām. Viņi ar dažādām šāda veida problēmām saskaras ikdienā, tāpēc lieliski zina, kā tev palīdzēt, ja vien ļausi. Laba ideja ir arī parunāt ar psihologu un pakāpeniski pielāgot sevi pie dzīves ar diabētu gan fiziski, gan emocionāli.

 

Ikdiena pati no sevis sniedz mums pietiekamu stresa devu, bet mēs esam cīnītāji, jo iemācamies tikt galā ar ko vairāk! Ir svarīgi arī just atbalstu no malas, tāpēc palīdzēsim viens otram kaut vienkārši pajautājot: “Kā tu jūties?” ????

bottom of page