top of page

KĀ SAGLABĀT KĀJU VESELĪBU? 4 PADOMI PAREIZAI KĀJU KOPŠANAI!


Ikdienišķa kāju kopšana būtu jāpraktizē ik vienam, tomēr cilvēkiem ar diabētu, par kāju kopšanu būtu jāpiedomā īpaši rūpīgi – balstoties uz Joslin Diabēta centra ārstu Ričardu A. Džeksonu, viens no četriem ar diabētu slimojošiem cilvēkiem ir pakļauts kāju slimību riskam. Lai izvairītos no nopietnām komplikācijām, piemēram, neiropātiju, asinsvadu slimībām un ievainojumiem, rūpes par kāju veselību pavisam noteikti ir jāiekļauj ikdienas diabēta kontrolēšanas pasākumos. Ieviešot savā ikdienā elementārus kāju kopšanas pasākumus, neliels ieguldījums ies roku rokā ar lielu problēmu novēršanu!

Pārbaudīt.

Pārbaudiet savas kājas divreiz dienā - no rīta un vakarā pirms gulēt iešanas. Uzmanība jāpievērš būtu visam neierastajam, piemēram, sarkanumiem, tulznām un iegriezumiem. Ja tiek atklāta brūce, tā bez atlikšanas ir jāapstrādā – jādezinficē un jāpārklāj ar plāksteri vai sterilu apsēju. Būtu nepieciešams sekot arī brūces sadzīšanas procesam – vai tā dzīst pareizi, vai neveidojas iekaisums.

Aizsargāt.

Kāju mazgāšana katru dienu ar vidēji ziepjainu un remdenu – nevis karstu – ūdeni ir pirmais priekšnoteikums cīņā ar kāju problēmām. Pēc mazgāšanas un kāju nosusināšanas, būtu vēlams uzklāt mitrinošu losjonu, kas piemērots cilvēkiem ar diabētu vai, kuru atbilstoši izrakstījis vai apstiprinājis ārsts. Kāju mitrināšana novērsīs ādas plīsumu veidošanos, kas var kalpot par pamatu infekcijām.

Novērst.

Paaugstināts cukura līmenis asinīs ierindo cilvēkus ar diabētu augstākā riska grupā saslimšanai ar neiropātiju jeb nervu darbības traucējumiem, kas var izraisīt kāju nejūtību, novedot pie citām ļoti nopietnām komplikācijām. Laba kontrole pār diabētu ļaus novērst šādas komplikācijas. Arī izvēloties pareizus un ērtus apavus, var tikt samazināts un pat novērsts kāju ievainojumu risks.

Konsultēties.

Ja ikdienā tiek dzīvots fiziski ļoti aktīvs dzīvesveids, vai bez diabēta riska slimībām jau pamatā ir citas kāju problēmas, svarīgi ir griezties pie ārsta, lūdzot izmeklēt kājas regulāri, lai izvairītos no jebkāda veida komplikāciju rašanās. Visiem pārējiem diabēta slimniekiem uz nopietnu kāju izmeklēšanu pie ārsta būtu jāvēršas vismaz vienu reizi gadā.

Tāpat būtu jāpatur prātā, ka smēķēšanai ir liela ietekme uz cilvēkiem ar diabētu, kāju problēmu komplikāciju attīstībā, jo tā ietekmē asins cirkulēšanu un nervu bojājumus.

Vēl daži ieteikumi kāju veselībai:

  • Nemērcēt kājas. Mazgāt tās vidēji ziepjainā ūdenī katru dienu, noslaucīt tās kārtīgi – ieskaitot pirkstu starpas.

  • Izvairīties no staigāšanas ar basām kājām.

  • Iegādāties apavus un zeķes, kas ir ērti, ne pārāk cieši un ir atbilstoši kājas izmēram.

  • Izmantot losjonu kājām, bet ne starp kāju pirkstiem.

  • Kāju nagu griešanas vietā, tos labāk vīlēt, vai ļaut speciālistam - podologam tos apgriezt.

  • Ja ir pasliktināta kāju apasiņošana, nervu bojājumi vai ļoti biezi kāju nagi, regulāri apmeklēt podologu. Tāpat regulāras vizītes pie podologa būtu jāveic gadījumos, ja uz pēdām ir varžacis, tulznas vai pēdu deformācija.

Avots šeit

Opmerkingen


bottom of page