top of page

KĀ SAGLABĀT DIABĒTA KONTROLI HALOVĪNA VAKARĀ


Lai arī Halovīns jeb Visu svēto vakars Latvijā nav tradicionāli svētki, ar katru gadu arvien biežāk tiek ievērotas vairākas ar tiem saistītas tradīcijas, piemēram, pārģērbšanās dažādos tēlos un, protams, arī saldumu vākšana, apstaigājot tuvākus un tālākus kaimiņus. Bērni ar diabētu, tāpat kā citi vienaudži Halovīnos var ēst saldumus, taču vecākiem ir vērts zināt dažus padomus, lai ar šiem svētkiem asociētos tikai pozitīvas atmiņas.

Tuvojoties 31. oktobrim jeb Visu svēto vakaram, vecākiem būtu jau laikus jāapspriež vakara plāns ar bērnu, lai viņš zinātu, kas gaidāms. Pirmkārt, lai izdotos ievērot saldumu ēšanas normas Halovīna laikā, jau iepriekš būtu jānosaka, cik daudz var ēst saldumus, bet cik uzglabāt priekšdienām. Otrkārt, pirms došanās ārā no mājām pārliecinieties, ka bērns ir paēdis veselīgu maltīti un cukura līmenis asinīs ir stabils, savukārt, kamēr tiek apstaigātas mājas un vākti saldumi, vienojieties ar bērnu, ka konfektes sāksiet ēst tikai tad, kad atgriezīsieties mājās, lai var ievadīt pareizu insulīna daudzumu, kas nosegs uzņemtos ogļhidrātus.

 Vēl viens plāna punkts, kuru Jūs varētu apspriest ar bērnu, ir ‒ ko iesākt ar konfektēm, kuras paliks pāri. Dažas ģimenes Halovīna vakarā daļu no savāktajiem saldumiem sašķiro, atstājot tikai tās konfektes, kuras bērnam garšo vislabāk. Konfektes, kuras paliek pāri, ieteicams atlikt ikdienas pusdienu kastītēm vai noslēpt dažādās vietās, piemēram, mājās, mašīnā, jakas kabatās utt. reizēm, kad nepieciešams pacelt cukura līmeni asinīs. Citas ģimenes pieiet šai lietai radoši, izstrādājot apmaiņas programmu, kurā nosaka, cik konfektes var iemainīt pret dāvanām, piemēram, mazām rotaļlietām vai kino apmeklējumu. Šādi bērns saldumus nemaz negribēs uzreiz notiesāt, bet pēc iespējas vairāk sakrāt, lai tiktu pie lielākas balvas.

Laikā, kad draugi dosies pēc konfektēm, Jūs varat izplānot aktivitātes, kuras nav saistītas ar ēdienu, lai mazinātu apēsto saldumu daudzumu. Tie var būt dažādi radoši rokdarbi, piemēram, ķirbju grebšana, Halovīna masku un tērpu veidošana, fotografēšanās vai mājas rotāšana. Visu svēto vakara garā varat iejusties arī, skatoties kādu baisāku filmu, apmeklējot tematiskus kvestus (escape room) vai stāstot spoku stāstus.

Vienmēr varat arī uzsākt “revolūciju” savā apkaimē, kopā ar savu bērnu citiem dāvinot nevis saldumus, bet dažādus nieciņus, piemēram, uzlīmes, zīmuļus, blociņus utt. Tādā veidā palīdzēsiet ne tikai citiem bērniem ar diabētu, bet mazināsiet arī apkārtnes bērnu apēsto saldumu daudzumu, par ko kaimiņi noteikti būs priecīgi.

Bērnam ar diabētu arī būtu jāpiedalās Visu svēto vakara aktivitātēs kopā ar draugiem, taču vecāku darbs ir iesaistīties, palīdzot izdomāt radošas aktivitātes, lai bērns spētu izbaudīt svētkus bez lieka riska veselībai.

Comments


bottom of page