top of page

KĀ PIELĀGOT PUSDIENAS SKOLĀ BĒRNAM AR DIABĒTU?


Jaunais mācību gads ir ieskrējies, bet ir lietas, kas ir svarīgas ne tikai tā sākumā, bet visu deviņu mēnešu garumā. Kas tas ir? Protams, pilnvērtīga maltīte! Kā pielāgot maltītes bērnam ar diabētu un ko atcerēties, lai bērns justos komfortabli? Par to lasi šajā rakstā!

Kāpēc tas ir svarīgi?

Par bērniem, kuriem ir cukura diabēts, ir jāņem vērā  daudzi faktori, kuri citiem skolēniem var nebūt būtiski – piemēram, ēdienreižu laiks, cukura līmenis, ēdiena sastāvs u. c. Lai bērns justos pēc iespējas labāk, esot kopā ar citiem, ir svarīgi, ka gan vecāki, plānojot maltītes un uzkodas starp ēdienreizēm, gan skolas personāls apzinās šo bērnu vajadzības.

Lai palīdzētu vecākiem, esam sagatavojuši trīs aspektus, ko ņemt vērā, pielāgojot maltītes bērnam ar diabētu.

#1 Ātras darbības ogļhidrāti

Ir svarīgi, lai bērniem ar cukura diabētu būtu pieejami ātras iedarbības ogļhidrāti, piemēram, glikozes tabletes vai sula. Hipoglikēmiju (zems cukura līmenis asinīs)  var veicināt aktivitātes skolas laikā, kā arī, piemēram, aizkavēta maltīte. 

Tieši šī iemesla dēļ arī skolas darbiniekiem ir jāzina zema glikozes līmeņa simptomi un kā tos novērst.  Tāpēc ātras iedarbības ogļhidrātiem vienmēr jābūt pieejamiem ne tikai bērniem, bet arī skolotājai.  

#2 Iekļauj dažādu uztura grupu produktus

Bērniem ar cukura diabētu ir jāuzņem vajadzīgais ogļhidrātu, olbaltumvielu un tauku daudzums katrā ēdienreizē. Lai gan ogļhidrātus saturoša pārtika tiešā veidā ietekmē cukura līmeni asinīs, olbaltumvielas un tauki palīdz to stabilizēt, novēršot ipoglikēmiju. Ko iekļaut bērniem pusdienās ?

  • Garākas  darbības ogļhidrātus kā pilngraudu maize, augļi, jogurts.

  • Nedaudz olbaltumvielas, piemēram, sieru, vistas gaļu, tofu.

  • Daudz dārzeņus.

Ir svarīgi par bērna veselību informēt arī skolas darbiniekus. Darbiniekiem jāzina ogļhidrātu nepieciešamais daudzums pusdienās. Lai vecāki būtu droši par bērna veselību, ja bērns ēd skolas nodrošinātas pusdienas, – palūdz iknedēļas ēdienkartes kopiju ar ogļhidrātu daudzumu. Tas palīdzēs  atbilstoši plānot uzturu.

#3 Neaizmirsti par ūdeni!

Cukura līmeņa svārstības palielina dehidratācijas risku bērnam ar diabētu, tāpēc ir svarīgi rūpēties, lai bērns ikdienā uzņem pietiekamu daudzumu ūdens. Vislabāk to paveikt, uz skolu līdzi dodot atkārtoti uzpildāmu, skaistu pudeli, kas bērnam padzeroties, radīs prieku.

Uztura plānošana bērniem ar diabētu ir izaicinoša, bet ļoti nozīmīga! Jautājumu gadījumā aicinām vērsties pie ārsta, kurš sniegs ieteikumus uztura plānošanai skolas laikā.

Комментарии


bottom of page