top of page

KĀ DIABĒTA PACIENTAM VESELĪGI PALIELINĀT SVARU?


Ne visiem diabēta pacientiem ir jāzaudē svars. Dažiem cilvēkiem ir tieši pretēja problēma – kilogrami vienkārši nenāk klāt. Šādā gadījumā arī saldējuma porcija, lai gan kalorijām bagāts avots, tomēr nebūs īstais veids cilvēkam ar diabētu, lai piepildītu savu mērķi sasniegt nepieciešamo svaru.

Pirms tiek runāts par dažām veselībai nekaitīgām svara pieauguma stratēģijām, ir svarīgi pārliecināties, vai centieni pievienot dažus kilogramus netiek sabotēti no nekontrolējama glikozes līmeņa asinīs. Ja glikozes līmenis ir ļoti augsts, visām papildu kalorijām nebūs vēlamā efekta. Ķermenis to uztver kā badu - tas nevar izmantot visu glikozi, kas uzkrājas asinsritē, līdz ar to glikoze (enerģija vai kalorijas) tiek izvadīta ar urīna palīdzību. Tā vietā, lai saglabātu šīs dārgās kalorijas, lai uzaudzētu muskuļus un tiktu pie tauku rezervēm, galu galā tiek iegūts pretējs rezultāts, proti, tiek zaudēts svars. Ja zaudējat svaru arī tad, kad glikozes līmenis tiek kontrolēts, apmeklējiet savu veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju, lai meklētu citus svara zaudēšanas cēloņus.

Svara pieauguma stratēģijas

  • No veciem laikiem klejo pamācība: lai iegūtu vienu kilogramu klāt esošajam svaram, dienā uzņemto kaloriju daudzumu nepieciešams papildināt par 500 kalorijām. Tomēr mūsdienu pētījumu pierāda, ka tas nav pilnīgi precīzi, tomēr tas ir labs sākums. Svarīgi iesākumā ir saprast, cik tad kalorijas dienā jūs reāli uzņemat. Par laimi mūsdienu tehnoloģijas un izgudrojumi sniedz neskaitāmas iespējas (aplikācijas, mājaslapas utml.), kas var palīdzēt to noteikt pavisam vienkārši, atliek tikai ierakstīt īstos atslēgvārdus meklētāj sistēmā.

  • Cenšoties palielināt svaru, noteikti ir jāpievērš uzmanība ikdienā lietotajiem pārtikas produktiem ar zemu kaloriju daudzumu tos vai nu daļēji izslēdzot no ikdienas uztura vai papildinot ar kalorijām. Vienkārši dzērieni, piemēram, melna kafija vai tēja, buljonu zupas, salāti ar zemu kaloriju daudzumu, ļauj just sāta sajūtu, neuzņemot daudz kaloriju. Visiem jūsu izvēlētajiem ēdieniem jābūt pēc iespējas blīvākiem tieši kaloriju ziņā. Ja jums patīk, piemēram, salāti, samaziniet lapu salātu daudzumu līdz minimumam un maisījumam pievienojiet riekstus, zemu tauku saturu sieru, olīvas un avokado un lietojiet parastu salātu mērci uz eļļas bāzes. Augstākas kaloritātes šķidruma pagatavošanai izvēlieties zemu tauku satura pienu un pupiņu vai krējuma zupas, kas pagatavotas no piena ar zemu tauku saturu.

  • Kalorijām, kuras pievienojat diētai, vajadzētu būt no visām makroelementu grupām: ogļhidrātiem, olbaltumvielām un veselīgiem taukiem, turklāt, plānojot maltīti, jūs varat pievienot vairāk ogļhidrātu. Tā kā palielinās jūsu kaloriju daudzums, palieliniet arī ogļhidrātu rezerves. Pieņemsim, ka vēlaties, lai jūsu uzturs sastāvētu no 40 līdz 50 procentiem ogļhidrātu, tātad, ja nolemjat diētai pievienot papildu 500 kalorijas, no tām 200 līdz 250 kalorijas būs ogļhidrāti (tiem vajadzētu būt veselīgiem ogļhidrātiem un izplatīties visu dienu, lai izvairītos no paaugstināta glikozes līmeņa asinīs).

  • Veselīgi tauki un eļļas var būt arī tavi draugi. Tauki satur veselas 9 kalorijas uz gramu, kas ir lieliskas ziņas cilvēkiem, kuri cenšas iegūt lielāku svaru. Tā vietā, lai sautētu vistas gabalu, viegli apcepiet (pasutiniet) to ar ēdamkaroti eļļas. Tas ļauj diētai pievienot papildu 125 kalorijas. Sakārojās augļus desertā? Apvienojiet ābola vai banāna svaigo garšu ar vienu vai divām ēdamkarotēm riekstu sviesta. Zemesriekstu sviesta vietā izmēģiniet mandeļu vai Indijas riekstu sviestu.

  • Ēdiet biežāk – iekļaujiet diētā vismaz divas līdz trīs uzkodas dienā.

  • Doma par vingrošanas pārtraukšanu, lai uzaudzētu svaru, var šķist kā labs plāns (jo vingrinājumi taču dedzina kalorijas), tomēr tas nepavisam nav pareizais ceļš. Vingrojumi, īpaši izturības treniņi, var tieši palīdzēt jums tikt pie vēlamās masas pareizākajā veidā. Vingrošana nodrošina to, ka ķermeņa svaru papildina nevis tikai tauki, bet arī muskuļi. Tomēr, ja ierastā treniņa intensitāte un biežums ir pārmērīgi liels, piemēram, divas stundas katru dienu, tad gan ieteicams nedaudz samazināt slodzi.

  • Mērķtiecība un nelokāmība ir vienas no vissvarīgākajām īpašībām pie kā turēties gan svara palielināšanai, gan zaudēšanai. Ir grūti saglabāt konsekvenci, kad runa ir par ilgtermiņa apņemšanos, līdz ar to labs ieteikums ir uztura un vingrojumu plāna izveide, kam tiek rūpīgi sekots līdzi. Pierakstot to, ko tu ēd, var izrēķināt, vai katru dienu esi uzņēmis pietiekami daudz kaloriju, lai sasniegtu savu mērķi (vienlaikus ņemot vērā enerģijas daudzumu, ko esi iztērējis vingrojot).

  • Lai apzinātos, vai ejat pareizajā virzienā, piefiksējiet arī svara izmaiņas vismaz vienu reizi nedēļā. Ja tomēr netiek novērotas izmaiņas, var vērsties pie dietologa, lai atrastu sev piemērotāko plānu.

 

Ikdienas steiga ļoti mēdz iespaidot mūsu plānus, un dažkārt ir milzīgs vilinājums atrauties no plāna punktiem, tomēr galvenais ir apzināties mērķi un saglabāt gribasspēku, jo tad viss ir iespējams!

コメント


bottom of page