top of page

KĀ COVID-19 IETEKMĒ PERSONAS AR DIABĒTU


Covid-19 ir pilnīgi jauns koronas vīrusa paveids, tāpēc šobrīd pieejamā informācija vēl ir nepilnīga, un nav noskaidrots viss par šo slimību. Turpinājumā pieejamā informācija ir balstīta uz šobrīd zināmajiem faktiem.

Apzināmies, ka tas satrauc ik vienu no mums, īpaši tos, kuriem papildus ir citas saslimšanas. Ir daudz neatbildētu jautājumu, tomēr varam sniegt jums dažas atbildes.

 

  1. Vai personām ar cukura diabētu ir lielāka iespēja saslimt ar COVID-19?

Personām ar cukura diabētu nav lielāka iespēja saslimt ar COVID-19, tā ir līdzvērtīga ar visiem iedzīvotājiem. Problēma, ar kuru varētu saskarties personas ar diabētu ir sliktāks iznākums un smagāka slimības gaita , nevis lielāka iespēja inficēties ar vīrusu.

Ķīnā diabēta pacientiem tika konstatēts daudz augstāks nopietnu komplikāciju un nāves gadījumu skaits nekā cilvēkiem bez diabēta. Jo lielākas veselības problēmas kādam ir (diabēts, sirds slimības), jo lielāka ir viņu iespēja gūt nopietnas komplikācijas no COVID-19.

 

  1. Vai personām ar cukura diabētu ir lielāka iespēja piedzīvot nopietnas komplikācijas no COVID-19?

Personām ar cukura diabētu ir lielāka iespēja piedzīvot nopietnas komplikācijas no COVID-19. Kopumā cilvēki ar cukura diabētu, inficējoties ar vīrusu, biežāk piedzīvo smagus simptomus un komplikācijas, tomēr risks piedzīvot nopietnas komplikācijas no COVID-19, visticamāk, būs mazāks, ja diabēts būs labi kontrolēls. Ja diabēta slimnieki nespēj labi kontrolēt diabētu un tiem ir mainīgs un augsts cukura līmeni asinīs, viņi parasti ir pakļauti daudzām ar diabētu saistītām komplikācijām.

 

  1. Vai jāuztraucas par DKA (diabētisko ketoacidozi)?

Kad slimo ar vīrusu infekciju, diabēta slimnieki saskaras ar paaugstinātu diabētiskās ketoacidozes risku. Biežāk gan diabētiska ketoacidoze attīstās personām ar 1. tipa cukura diabētu. Diabētiska ketoacidoze  var radīt grūtības ārstējot sepsi. Sepsis un septiskais šoks ir dažas no nopietnākajām komplikācijām, kuras ir piedzīvojuši daži cilvēki ar COVID-19.

 

  1. Kādi ir COVID-19 simptomi un kā rīkoties, ja tie parādās?

Ja attīstās COVID-19 simptomi, nekavējoties sazinieties ar ārstu. Pieaugušajiem simptomi var būt sekojoši :

 

  • Apgrūtināta elpošana vai elpas trūkums

  • Pastāvīgas sāpes vai spiediens krūtīs

  • Apjukums vai nespēja pamosties

  • Zilganas lūpas vai seja

 

Šajā situācijā ir svarīgi ne tikai pašam uzmanīties, rūpējoties par sevi un samazinot saskari ar citiem, bet svarīgi arī apkārtējiem būt ļoti piesardzīgiem un ievērot visus ārstu norādījumus un izvairīties no kontakta ar cilvēkiem, kas ietilpst riska grupā. Paliec mājās, pasargājot sevi un citus!

Comments


bottom of page