top of page

JAUNAIS SAULES ŽURNĀLS


Noderīgi, vērtīgi padomi, kā arī kodolīga informācija par diabēta aprūpi vienkopus - Saules žurnālā. Lasi jau tagad jaunajā žurnāla numurā - Saule

Ir iznācis jaunais Saules žurnāls, kurā atspoguļo pēdējo mēnešu svarīgākos notikumus un dalās ar vērtīgu informāciju par diabēta uzraudzību un profilaktiskajām pārbaudēm.

Viens no pirmajiem žurnāla rakstiem ir par rudens sākumā organizēto sieviešu nometni, kur sapulcināja sievietes, kuras dzīvo ar diabētu, ar mērķi atvilkt elpu no ikdienas pienākumiem, atpūstos, uzzinātu vērtīgus padomus speciālistu nodarbībās, kā arī uzsvērtu emocionālā stāvokļa nozīmi diabēta aprūpē un palīdzētu rast atbildes uz iekšējiem pārdzīvojumiem.

Kā viens no svarīgākajiem Saules tematiem ir par tiesībām un pienākumiem mūsdienīgajā e-vidē. Jāatzīst, ka Covid laiks ir stipri ietekmējis ikvienu nozari, tai skaitā, medicīnu, kas rezultējas ar daudzu lietu digitalizēšanu. Daudziem tas saistīts ar paradumu maiņu, daudziem ar iespēju, ērti saņemt sev vēlamos pakalpojumus “neizejot no mājas.” Taču svarīgi izprast kādi pienākumi un tiesības ir gan medicīnas personālam, gan pacientam, izmantojot e-vides priekšrocības, lai ikviens justos droši un sadarbība ar pacientu un ārstniecisko personu varētu noritēt abpusēji efektīvā veidā.

Atkārtoti Latvijas diabēta federācija vērš uzmanību tieši par redzes veselību, jo diabētiska retinopātija ir galvenais akluma iemesls darbspējīga vecuma. Retinopātiju reti konstatē pirmajos 5 slimibas gados 1. tipa diabēta pacientiem, bet aptuveni 20 % otra tipa diabēta pacientu, jau diagnosticējot saslimšanu ar diabētu, konstatē lielākas vai mazākas izmaiņas tiklenē. Visiem zināma lazerfotokoagulācija reducē akluma risku, bet šajā brīdi jau ir nopietni sīko asinsvadu bojājumi. Agrīna diabētiskās retinopatijas diagnostika un lāzerterapija samazina akluma risku par vismaz 70 %. Pat augsta riska diabētiska retinopātija var būt bez simptomiem! Ja pacientam jau ir redzes traucējumi, apturēt diabētisko retinopātiju var būt neiespējami! Tāpēc īpaši svarīgi ievērot žurnālā minētos ieteikumus saistībā ar redzes profilaktiskajām darbībām cilvēkiem ar diabētu.

Īsi un kodolīgi noskaidro par diabētisko autonomo neiropātiju. Īpaši noderīgs raksts kā sagatavoties plānveida operācijām būs tiem, kam nepieciešama vai plānojas nākotnē kāda ķirurģiska iejaukšanās. Rūpīga un atbildīga sagatavošanās palīdzēs nodrošināt arī veiksmīgāku operācijas norisi un ātrāku atveseļošanos!

Rakstā par hipoglikēmiju noskaidrosi kāpēc augļi nav labākā izvēle hipoglikēmijas laikā.  Veselības sadaļā aktualizēts Ziemeļvalstu diētas ieteikumi un kā tie atspoguļojas Latvijas uzturu paradumu statistikā. 

Šo un citu vērtīgu informāciju lasi žurnālā Saule!

Comments


bottom of page