top of page

IETEIKUMI SVĒTKU LAIKAM


Straujiem soļiem tuvojas gada ģimeniskākās un sirsnīgākās svinības, kad kvalitatīva laika pavadīšana un kopābūšanas mirkļi ar vistuvākajiem mīsies ar pozitīvām emocijām, dāvanu saņemšanas prieku un, nenoliedzami, arī dažādu ēdienu baudīšanu. Taču tieši ēdienkarte var radīt bažas cilvēkiem ar cukura diabētu. Raksta turpinājumā uzziniet, kā droši nodoties svētku baudīšanai, nekaitējot savai veselībai un pašsajūtai.

Visa pamatā – saglabāt mieru

Svētki var būt patiesi saspringts un stresains periods, īpaši, ja ciemiņus uzņemat savās mājās. Taču svarīgi ir atcerēties, ka stress paaugstina glikozes līmeni asinīs. Jāteic gan, ka dažkārt var būt arī apetītes trūkums un slikta dūša, kas izraisa pretēju efektu – hipoglēmiju jeb cukura līmeņa strauju pazemināšanos. Tā var būt pat dzīvībai bīstams stāvoklis. Biežākās hipoglēmijas pazīmes ir: nervozitāte, sirdsklauves, reibonis, nemiers, roku trīcēšana, slikta dūša u.c. simptomi. Tādā gadījumā vispirms ir jāpārtrauc visas iesāktās darbības un jāapsēžas. Nākamais solis ir iedzert glikozes tabletes vai apēst kaut ko saldu, piemēram, cepumus vai konfektes. Šādā gadījumā palīdzēs arī glāze augļu sulas vai limonādes.

 

Savukārt, lai mazinātu radušos stresu un spriedzi iesakām nodarboties ar kādām fiziskajām aktivitātēm (t.sk. jogu) vai nodoties relaksācijai – masāžai vai meditācijai. Tāpat ir būtiski jau laikus veikt svētku plānošanu, padomājot gan par mielastu, gan arī aktivitātēm viesu izklaidēšanai. Atcerieties, ka visa pienākumu nasta nav jāuzņemas uz saviem pleciem, tāpēc, ja iespējams sadaliet darāmos darbus uz vairākiem cilvēkiem.

Izbaudi maltīti

Svētkos maltīte patiesi ir jābauda, taču vienlaikus ir svarīgi saglabāt arī mērenību.

Ierasts, ka uz svētku galda noteikti ir jābūt pīrādziņiem, pelēkajiem zirņiem ar speķa mērci un citiem kaloriju bagātiem ēdieniem. Šajā gadā aicinām pagatavot pilnvērtīgus, sabalansētus un gardus ēdienus, kas ir piemēroti arī personām ar cukura diabētu.

Ieteikumi pilnvērtīgai svētku baudīšanai

Gatavojoties svētkiem, aicinām ņemt vērā dažus no būtiskākajiem ieteikumiem:

  • neizlaidiet ēdienreizes, lai neveicinātu straujas cukura līmeņa svārstības asinīs, kā arī izvairītos no pārēšanās;

  • izvēlieties vairāk dārzeņu. Tie var tikt pasniegti svaigā veidā, kā arī tvaicēti vai grilēti. Ieteicams būtu izvairīties no treknām mērcēm, kas nereti tiek pasniegtas kopā ar dārzeņiem;

  • ierobežojiet ogļhidrātu daudzumu. Protams, nav aizliegts nobaudīt, piemēram, kartupeļu biezeni vai kādu no makaronu ēdieniem, tomēr neaizmirstiet par mērenības un balansa ievērošanu;

  • dodieties pastaigā. Kad maltīte nobaudīta, turpiniet nodoties vērtīgajiem kopābūšanas mirkļiem, ejot, piemēram, pastaigā. Šāda veida aktivitāte vienlaikus palīdzēs arī saglabāt optimālu glikozes līmeni asinīs;

  • nēparmetiet sev, ja ir apēsts par daudz. Nešaustiet un nenosodiet sevi, tā vietā parūpējaties par sabalansētu ēdienkarti nākamajām dienām.

 

Ja svētku laikā plānojat doties ārpus pilsētas vai valsts, neaizmirstiet paņemt līdzi medikamentus, kā arī atcerieties par to rūpīgu lietošanu ikdienā. Somā noteikti ir jāieliek arī glikometrs un insulīns, ja to ir nepieciešam injicēt. Sliktas pašsajūtas gadījumā veiciet cukura līmeņa mērījumu un nepieciešamības gadījumā vērsties pēc palīdzības pie ārstējošā ārsta. 

 

Vēlam mierpilnus, saticīgus un ģimeniskus svētkus!

Comments


bottom of page