top of page

GATAVOJIES RUDENIM! KĀDI VITAMĪNI IR BŪTISKI ORGANISMAM?


Gada vēsais laiks pārsteidza agrāk, nekā gaidīts, un tagad, ieskatoties kalendārā, ir skaidrs – rudens vairs nav aiz kalniem. Kā ikvienam, arī personai ar diabētu ir būtiski uzņemt trūkstošos vitamīnus un minerālvielas, lai rudeni un ziemu aizvadītu bez liekām raizēm. Lasi rakstu un uzzini, kādiem vitamīniem dot priekšroku un kā sagatavoties gaidāmajam rudenim!

Atbalsti savu imūnsistēmu!

Pareizais uzturvielu līdzsvars organismā var palīdzēt stiprināt imūnsistēmu, samazinot rudens un ziemas sezonās ierasto vīrusu ietekmi uz cilvēku.

Mūsu imunitāte darbojas kā smalki līdzsvarota sistēma, kas atbaida baktērijas un vīrusus. Pārāk maza pretestība – un mēs kļūstam par upuri vīrusam.

Lai nodrošinātu aizsardzību, organismā esošajām labajām baktērijām ir jābūt vairākumā. Noderīgākās baktērijas organismā attīstās un saglabājas, ja ikdienā tiek uzņemts liels apjoms šķiedrvielu saturošu pārtikas produktu, piemēram, pilngraudu maize, makaroni un rīsi, dārzeņi, augļi, sēklas, rieksti, pupiņas un pākšaugi.

Vitamīni, kas ir svarīgi rudens/ziemas sezonā

Ir pierādīts arī tas, ka vitamīniem un minerālvielām ir liela nozīme normālas imūnsistēmas darbībā. Galvenie jeb nepieciešamākie ir A, C un D vitamīni, bet svarīgi ir arī dzelzs, selēns, cinks un B grupas vitamīni.

  • C vitamīna piedevu lietošana samazina saaukstēšanās simptomu ilgumu vai smaguma pakāpi.

  • Arī cinks var palīdzēt samazināt saslimšanas ilgumu un apmēru. Cinks ir būtisks arī bērniem, kuriem konstatēts diabēts – bērni arī gūst labumu no regulāras cinka uzņemšanas gada aukstajos mēnešos, tādējādi samazinot saaukstēšanās smagumu.

D vitamīna uzņemšana

D vitamīns ir būtisks organismam, taču jāņem vērā, ka mūsu platuma grādos tā uzņemšana dabiskā veidā – ar saules staru palīdzību – gada tumšajā periodā ir ierobežota. Šī iemesla dēļ ir ieteicams uzņemt D vitamīnu ar aptiekās nopērkamo līdzekļu palīdzību. Taču par to, cik vienību D vitamīna katram nepieciešams uzņemt, jānoskaidro pie ārsta.

Atgādinām – uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Ja plānojat dot uztura bagātinātājus bērniem, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, lai pārliecinātos, ka izvēlaties pareizo devu!

Comments


bottom of page