top of page

EMBRIS – PASAULES DIABĒTA DIENA


Pasaules diabēta diena ik gadu tiek atzīmēta 14. novembrī. Lai arī 2020. gads nesis virkni izmaiņu cilvēku dzīvēs, Pasaules diabēta diena tiek atzīmēta arī šogad, tādējādi turpinot veicināt cilvēku izpratni par diabētu.

Pasaules diabēta diena: cīņa ar nopietnu slimību

Pēdējās desmitgadēs diabēta izplatība ir pieaugusi, un šobrīd pasaulē apmēram 422 miljoniem iedzīvotāju ir konstatēta saslimšana ar to. Diabēts ir hroniska slimība, kurai raksturīgs paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs. Tas laika gaitā nopietni var ietekmēt sirdi, asinsvadus, acis, nieres un nervus.

Lai cīnītos ar slimības izplatību un veicinātu sabiedrības izpratni, Starptautiskā Diabēta federācija un Pasaules Veselības organizācija 1991. gadā 14. novembris pasludināja par Pasaules Diabēta dienu. Kāpēc tā tiek atzīmēta 14. novembrī? Šī diena ir Frederika Bantinga, kurš kopā ar Čārlzu Bestu 1922. gadā atklāja insulīnu, dzimšanas diena.

Šī gada tēma – medmāsa un diabēts

Katru gadu tiek izvēlēta tēma, kas caurvij Pasaules diabēta dienai veltītus pasākumus un kampaņas. 2018. un 2019. gadā tā bija “Ģimene un diabēts”, uzsverot faktu, ka diabēts ietekmē ne vien indivīdu, kam slimība konstatēta, bet arī viņa laulāto un bērnus. Šī gada Diabēta dienas tēma ir “Medmāsa un diabēts”, lai uzsvērtu medmāsu svarīgo lomu personu ar diabētu atbalstīšanā. Bez tam šo gadu Pasaules Veselības organizācija, atzīmējot māsu profesijas pamatlicējas Florences Naitingeilas 200. dzimšanas dienu, pasludinājusi par Starptautisko māsu un vecmāšu gadu, lai godinātu māsu un vecmāšu būtisko lomu vispārējās veselības aizsardzības un cilvēku labklājības nodrošināšanā un uzlabošanā.

Medmāsas veido vairāk nekā pusi no veselības aprūpes darbaspēka

Medmāsas ir tie veselības aprūpes darbinieki, ar kuriem saslimušais nereti satiekas visbiežāk. Kopumā pasaulē medmāsas veido vairāk nekā pusi no visa veselības aprūpes darbaspēka (59%), veicot izcilu darbu, lai atbalstītu cilvēkus, kas saskaras ar visdažādākajām veselības problēmām. Cilvēkiem, kuriem ir atklāts diabētu vai kuriem pastāv risks ar to saslimst, ir nepieciešams medmāsu atbalsts, un tas var būt ļoti nozīmīgs.

Medmāsu loma ir daudzējāda, piemēram:

  1. “Iesaistās diabēta agrīnā diagnostikā, izglītojot pacientus un sabiedrību par diabēta riska faktoriem un pirmām pazīmēm, veicina savlaicīgu ārstēšanas uzsākšanu”

  2. nodrošinot apmācību un psiholoģisko atbalstu cilvēkiem ar cukura diabētu, kas var būtiski ietekmēt diabēta kontroli un komplikāciju rašanos;

  3. palīdzot novērst 2. tipa diabēta riska faktorus, lai samazinātu iespējamību ar to saslimt.

Cilvēkiem, kuri sadzīvo ar diabētu, nākas saskarties ar daudzām problēmām, un medmāsu izglītotība ir svarīgs priekšnoteikums, kas sniedz prasmes atbalstīt slimniekus. Ņemot vērā, ka medmāsas nereti ir veselības aprūpes priekšplānā, augsts zināšanu līmenis var ietekmēt to, kādu palīdzību diabēta slimniekam sniedz medicīnas darbinieks – kādus ieteikumus, padomus nodod pacientam, vai spēj atbildēt uz svarīgiem ar slimību saistītiem jautājumiem.

Pasaules diabēta diena šogad vērš uzmanību arī uz veselības aprūpes sniedzējiem, lai panāktu, ka visā pasaulē tiek atzīta investīciju nozīme medmāsu izglītībā un apmācībā. Izmantojot pareizu pieeju, zināšanas un pieredzi, medmāsas var palīdzēt cilvēkiem ar cukura diabētu.  

Comments


bottom of page