top of page

DZĪVOŠANA AR DIABĒTU UN VEĢETĀRISMA IZPĒTE


Pāriešanai uz veģetārismu var būt dažādi iemesli, turklāt šāda jauna dzīvesveida uzsākšana sniedz potenciālu veselības uzlabošanai. Veģetārs uzturs var palīdzēt samazināt sirds slimību, paaugstināta asinsspiediena, aptaukošanās, nieru slimības un vēža risku.

Veģetārisms ir uztura veids, kura pamatā ir augu valsts barība, bet netiek ēsti produkti, kas iegūti, nogalinot dzīvniekus. Pastāv trīs veģetārisma paveidi:

  • Vegāni – šie cilvēki izvairās no visiem pārtikas produktiem, kas nāk no dzīvniekiem (olām, piena produktiem, jebkura veida gaļas, jūras veltēm, medus u.c.), un uzturā lieto tikai augu valsts produktus

  • Laktoveģetārieši – šāda veģetārisma pārstāvji uzturā atļaujas lietot arī piena produktus

  • Ovolaktoveģetārieši – uzturā lieto arī piena produktus un olas

 

Šeit ir daži noderīgi padomi, kas palīdzēs veikt pāreju uz veģetāro maltīšu plānu, vienlaikus pārvaldot diabētu:

 

  • Veģetārie ēdieni satur vairāk augu valsts produktu, un tas var palielināt kopējo ogļhidrātu daudzumu ēdienreizēs un uzkodās. Izvēlieties ogļhidrātus, kas ir minimāli apstrādāti un satur šķiedrvielas.

  • Kvalitatīvu ogļhidrātu avotos ietilpst: cieti nesaturoši dārzeņi, veseli augļi, pākšaugi, rieksti, pilngraudi, sēklas, piens un jogurts.

  • Gaļu aizstājiet ar augu proteīniem, piemēram, sojas produktiem, pilngraudiem, riekstiem un pākšaugiem. Olas, piens, jogurts un biezpiens ir arī bagāti olbaltumvielu avoti. Eksperimentējiet, pievienojot tos savām mīļākajām receptēm.

  • Ja nolemjat ievērot vegānu diētu, noteikti lietojat B-12 vitamīnu. B-12 vitamīns (kobalamīns) ir atrodams tikai gaļā un piena produktos, un tā ir būtiska barības viela, jo tās deficīts var izraisīt anēmiju. Arī omega-3 taukskābes, dzelzs, jods, kalcijs un D vitamīns ir uzturvielas, ar kurām var būt nepieciešams papildināt savu uzturu.

  • Izvēlieties nepiesātinātos taukus (olīvu, rapšu un zemesriekstu eļļas, avokado, riekstus un sēklas) piesātināto tauku vietā (sviests, margarīns, kokosriekstu eļļa un krēmsiers). Ņemiet vērā tauku daudzumu porcijās, jo tie ir kaloriju bagāti.

  • Jūs joprojām varat iegūt veģetārā uztura priekšrocības, izvēloties vairāk bez gaļas maltīšu. Piemēram, izvirziet mērķi katru nedēļu ēst vienu veģetāro ēdienu!

  • Tāpat kā jebkuras būtiskas ēšanas paradumu izmaiņas gadījumā, iespējams, būs jāpielāgo medikamentu vai insulīna devas, tāpēc noteikti nāksies ierasties pie sava diabēta speciālista, lai pārrunātu savu turpmāko plānu.

 

Nebaidies spert soli jaunā virzienā!


Comments


bottom of page