top of page

DIABĒTS UN NIERES


Diabēta nefropātija vēl nesen attīstījās 25-40% pacientu ar 1. vai 2. tipa diabētu. Neārstēta diabēta nefropātija pasliktina nieru funkciju vidēji par 10% gadā, ir viens no galvenajiem hroniskas nieru nepietiekamības iemesliem. Diabēta nefropātiju bieži novēro kopā ar diabēta retinopātiju.

Diabēta nefropātija (par nieru darbību lasiet arī Saule Nr.5 un Nr.14) raksturojas ar olbaltumvielu klātbūtni urīnā (proteīnūriju) un glomeruļu filtrācijas ātruma izmaiņām (GFĀ). Paradoksāli, bet GFĀ sākumā pieaug – hiperfiltrācija, kas tad arī veicina sīko albumīnu parādīšanos urīnā - mikroalbumīnūriju. Paralēli šīm izmaiņām paaugstinās arteriālais asinsspiediens.Bez tam mikroalbumīnūrija norāda arī uz palielinātu sirds asinsvadu slimību risku ne tikai cilvēkiem ar diabētu, bet arī tiem, kuriem diabēta nav!

Pamazām palēninās glomeruļu filtrācijas ātrums – tas vispirms normalizējas un tad pakāpeniski samazinās. Mikroalbumīnūrija progresē līdz makroalbumīnūrijai jeb proteīnūrijai. Samazinoties glomeruļu filtrācijas ātrumam, palēninās vielmaiņas galaproduktu (šlakvielu) izvadīšana no organisma un pamazām attīstās hroniska nieru nepietiekamība. Nefropātijas attīstības ātrumu ietekmē asinsspiediena lielums, paaugstināts cukura līmenis asinīs, proteīnūrijas pakāpe, smēķēšana, anēmija, retinopātija.

Labā ziņa ir tāda, ka, ārstējot diabētu tā, ka cukura līmenis asinīs ir tuvu normas robežām (t.i., cukura līmenis asinīs pirms ēšanas 4-7 mmol/l un HbA1c <7%), ir iespējams mazināt diabēta nefropātijas attīstības risku. Bez tam diabēta nefropātiju iespējams savlaicīgi diagnosticēt, un vairākos pēdējo 10 gadu pētījumos noskaidrotas arī efektīvas profilakses un ārstēšanas iespējas. Tāpēc par to jāzina ne tikai ārstiem, bet arī katram pašam, lai saprastu, kāpēc un kādas papildu analīzes katru gadu veicamas.

Nefropātijas skrīnings – MIKROalbumīnūrijas tests!

Nieru funkcijas pasliktināšanās pirmā pazīme ir mikroalbumīnūrija – neliela sīku olbaltumvielu (albumīnu) nokļūšana urīnā. Procesam turpinoties, albumīnu daudzums urīnā palielinās un mikroalbumīnūrija pāriet makroalbumīnūrijā jeb proteīnūrijā. Parasti šo nefropātijas stadiju pavada arī paaugstināts asinsspiediens.

Comments


bottom of page