top of page

DIABĒTS UN MUTES DOBUMA VESELĪBA


Periodontīts ir smaga smaganu slimības forma, kuru sasniedzot, smaganas sāk atkāpties no zobiem. Atkāpšanās rezultātā starp smaganu uz zobu sāk veidoties kabata, kura laika gaitā kļūst dziļāka un tajā sāk vairoties mikrobi un veidoties strutas. Šādā gadījumā visbiežāk nepieciešams veikt operāciju, lai glābtu zobus. Ja nekas netiek darīts lietas labā, infekcija iznīcina zoba kaulu un zobi kļūst vaļīgi un kustas, kā arī tie tiek pakļauti izkrišanas vai piespiedu izraušanas riskam.

Liela daļa diabēta pacientu varētu būt pārsteigti, uzzinot par dažādām negaidītām slimībām, kas ir diabēta komplikācijas.  Pētījumi liecina, ka smaganu slimības starp diabēta pacientiem ir samērā bieža parādība, tai skaitā arī periodontīts (zobu saknes un apkārtējo audu iekaisums) , kā arī daudzas citas ar mutes dobumu nesaistītas slimības, piemēram, sirds un nieru slimības.

Neseni pētījumi liek domāt, ka saikne starp nopietnām smaganu slimībām un diabētu ir kā divvirzienu iela. Diabēta pacienti ne tikai ir pakļauti lielākam riskam saslimt ar nopietnām smaganu slimībām, bet tām arī ir potenciāls ietekmēt cukura līmeņa kontroli asinīs, kā arī veicināt diabēta progresu. Pētījumi liecina arī to, ka diabēta pacientiem ir lielāks risks saslimt ar citām mutes dobuma slimībām, piemēram, gingivītu (smaganu iekaisums) . Iemesls tam ir tāds, ka šie cilvēki vispār ir jutīgāki pret infekcijām un viņiem ir samazināta spēja cīnīties ar baktērijām, kuras uzbrūk smaganām. Jāzina, ka laba mutes dobuma veselība ir nepieciešamība vispārēji labam veselības stāvoklim, līdz ar to ir svarīgi pareizi un regulāri rūpēties par mutes dobuma higiēnu, tīrot zobus un to starpas ar zobu diegu, kā arī apmeklēt zobārstu.

Vai visi diabēta pacienti ir pakļauti mutes dobuma slimībām? Atbilde ir, ja pacienta cukura līmenis asinīs netiek kontrolēts pietiekami rūpīgi, pastāv lielāks risks, ka viņam attīstīsies nopietnas smaganu problēmas un tiks zaudēti zobi. Kā jau visas infekcijas, nopietna smaganu slimība var būt iemesls tam, ka paaugstinās cukura līmenis,  apgrūtinot diabēta kontroli.

Citas mutes dobuma problēmas, kuras tiek asociētas ar diabētu, ir infekcija, kuru izraisa sēnīte, kas aug mutē, kā arī sausums mutē, kas var rezultēties nepatīkamās izjūtās, čūlās, infekcijās un zobu caurumos.

Pirmais un svarīgākais nosacījums, lai izvairītos no mutes dobuma slimībām: ir jākontrolē cukura līmenis asinīs. Lai nesaslimtu ar sēnīšu infekciju, jāizvairās no smēķēšanas. Cukura līmeņa kontrole palīdzēs novērst arī sausuma rašanos mutes dobumā. Nākamais solis ir rūpīga kā zobu, tā smaganu kopšana un došanās pie zobārsta reizi pusgadā. Papildus vizītēm diabēta pacienta pienākums ir savam zobārstam un higiēnistam ziņot par jebkādām izmaiņām, kuras skar mutes dobumu vai lietotos medikamentus. Ja paredzētas jebkādas mutes dobuma procedūras un pacienta cukura līmenis asinīs netiek kontrolēts, tās ir jāatceļ, ja vien nav neatliekamas.

Comments


bottom of page