top of page

CUKURA DIABĒTA IETEKME UZ SIRDS UN ASINSVADU VESELĪBU


Sirds-asinsvadu slimības joprojām Latvijā un arī citviet pasaulē ir visbiežākais nāves cēlonis. Slimības riska faktori ir daudz un dažādi, bet izplatītākie no tiem ir smēķēšana, neveselīgs dzīvesveids, paaugstināti arteriālais asinsspiediens un  holesterīna līmenis un arī – cukura diabēts. Kas jāzina personām ar cukura diabētu sirds un asinsvadu veselībai? Lasi un uzzini šajā rakstā!

Personām ar cukura diabētu – divkārt augstāks sirds un asinsvadu slimību risks

Cukura diabēts ievērojami palielina sirds-asinsvadu slimību attīstības risku. Lipīdi (sliktais holesterīns) uzkrājas asinsvadu sieniņās, veidojot nogulsnējumus, kas sašaurina vai pat pavisam nosprosto asinsvadus. Glikoze paātrina artēriju bojājumu procesu un veicina lipīdu salipšanu, kā rezultātā rodas insults, miokarda infarkts, stenokardija un citas saslimšanas.

Ieteikumi, kā samazināt kardiovaskulāro slimību attīstības risku

Personām ar cukura diabētu kopējais sirds-asinsvadu slimību attīstības risks ir divas līdz četras reizes lielāks nekā cilvēkiem bez cukura diabēta. Savukārt personām, kas sirgst ar 1. tipa cukura diabētu, sirds asinsvadu slimības un notikumi (piemēram, insults vai infarkts) ir saistīti ar diabētiskās nefropātijas veidošanos, tādēļ ir īpaši būtiski rast veidus, kā samazināt slimības attīstības riskus. Labā ziņa – lielāko daļu faktoru ir ietekmējami pašu spēkiem, kas nozīmē, kas tos var samazināt vai pat izskaust pavisam. Uzzini turpinājumā, kā to paveikt!

#1 Atmest smēķēšanu

Kā zināms, smēķēšana atstāj negatīvu ietekmi uz veselību. Tā ievērojami paātrina sirdsdarbību un paaugstina asinsspiedienu, kā rezultātā tiek bojātas asinsvadu sieniņas. Taču, atbrīvojoties no šī kaitīgā ieraduma, jau gada laikā insulta risks samazinās pat līdz divām reizēm.

#2 Regulāra cukura līmeņa kontrole

Lai samazinātu sirds un asinsvadu slimību attīstības risku, glikētā hemoglobīna (HbA1c) līmenim personām ar cukura diabētu jābūt <7,0%. Turklāt šobrīd ir pieejami arī jaunākās paaudzes medikamenti, ar kuru palīdzību iespējams uzturēt optimālu glikozes līmeni asinīs. Taču atbilstošāko terapiju un optimālās medikamentu devas katrai personai individuāli piemēro ārstējošais ārsts.

#3 Arī asinsspiediena un holesterīna līmeņa kontrole ir būtiska

Personām ar cukura diabētu ar īpaši augstu sirds-asinsvadu slimību attīstības risku zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna jeb  „sliktā „ holesterīna (ZBLH) līmenim jābūt <1,8 mmol/l, vai arī to ir ieteicams samazināt par 50% no sākotnējā ZBLH līmeņa. Holesterīna līmeņa samazināšanā tiek izmantotas vairākas medikamentozās terapijas, piemēram, lipīdus pazeminošā, taču arī šajā gadījumā ārstējošais ārsts nozīmē atbilstošāko ārstēšanas metodi.

 

Ne mazāk būtiski ir sekot līdzi saviem asinsspiediena rādījumiem. Veselam cilvēkam asinsspiediens ir 120/80 mm/Hg. Savukārt, lai mazinātu sirds un asinsvadu slimību risku persoani ar cukura diabētu, optimāli tam būtu jābūt <140/85 mm/Hg.

#4 Veselīga ķermeņa svara uzturēšana

Pilnvērtīgs, sabalansēts uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes un kvalitatīvs miegs ir vieni no būtiskākajiem faktoriem, lai uzturētu optimālu svaru. Iekļauj ēdienkartē vairāk dārzeņu, pilngraudu produktu, treknas zivis un liesu gaļu. Neaizmirsti arī par regulāru šķidruma uzņemšanu (dienā ir jāizdzer vismaz 6 līdz 8 glāzes ūdens vai nesaldinātas zāļu tējas).

 

Tāpat parūpējies par fiziskajām aktivitātēm, kas nāk par labu kā ķermenim, tā prātam. Ik dienas velti tām vismaz 30 minūtes. Atceries, ka regulāras pastaigas vai aktīvāki treniņi pavisam noteikti atstās pozitīvu ietekmi uz Tavu sirds un asinsvadu veselību!

 

Aicinām būt zinošiem savā ikdienā un līdzestīgiem ārstniecības procesā – gan esot lietas kursā par sirds-asinsvadu veselības riska faktoriem, gan arī rūpīgi sekojot līdzi terapijai un regulāri lietojot nozīmētos medikamentus, tādējādi pilnvērtīgi rūpējoties par savu veselību un labsajūtu.

Comments


bottom of page