top of page

AIZSARDZĪBA NO SAULES


Izdzirdot vārdu salikumu “vasaras sezona”, pirmās asociācijas mums daudziem ir tieši saule un patīkamais laiks. Lai gan no vienas puses ir vērtīgi uzņemt saules gaismu, jo tiek papildinātas D vitamīna krātuve organismā, saule tomēr atbrīvo arī UV starojumu, kas var nelabvēlīgi ietekmēt gan mūsu ādu, gan acis, īpaši, ja saule ir spēcīga. Ikvienam ir jāpiedomā par aizsardzības pasākumiem, lai kontrolētu saules ietekmi uz savu ķermeni un vispārīgo veselību.

Kā sevi aizsargāt no saules nelabvēlīgās ietekmes?

Daudziem no mums patīk izbaudīt saulīti, bet nevienam nepatīk apdegt. Pretiedeguma jeb sauļošanās krēms ir tas, kam jābūt ikvienā mājsaimniecībā vasaras sezonā. Tam jābūt vismaz ar SPF (saules aizsardzības faktors) 15 vai augstāku aizsardzības rādītāju. Karstākajā dienas daļā (no 11:00 – 15:00), kad saules starojums ir visspēcīgākais, noteikti ir ieteicams uzturēties iekštelpās vai ēnā, bet nekādā gadījumā tiešos saules staros.

Cilvēkiem, kas lieto sulfonilurīnvielas atvasinājumus (diabēta tabletes), jāapzinās, ka šīs tabletes var paaugstināt jutību pret sauli līdz ar to svarīgi ievērot piesardzības pasākumus, lai ierobežotu pārmērīgu saules iedarbību.

Kāju aizsardzība pret sauli

  • Cilvēkiem ar diabētu ir jārūpējas arī pastiprinātāk par savu kāju veselību, jo diabēts var ietekmēt pēdu nervus un var radīt grūtības dziedināt.

  • Noteikti šajā sezonā jāatceras ne tikai aizsargāt visu ķermeni pret saules apdegumiem, bet arī pēdas un pēdu pirkstus, uzsmērējot saules krēmu arī uz tiem.

  • Ja esat sagriezis vai kā citādi savainojis pēdu, ieguvis apdegumu vai uzberzis tulznu, kas nespēj sadzīt, tas var kļūt pat bīstami, tādēļ ir svarīgi jau iepriekš padomāt par kāju aizsardzību, lai krietni mazinātu risku šādu vai līdzīgu traumu iegūšanā.

  • Cilvēkiem ar cukura diabētu nav ieteicams staigāt basām kājām, jo apdegumi un tulznas var tikt iegūtas mums pat nepamanot un neapzinoties, turklāt tas nodara kaitējumu ilgtermiņā.

  • Protams, jāparūpējas arī par ērtu apavu izvēli, kas neberž, nespiež un nesviedrē kājas, lai pasargātu sevi no vairākām problēmām. Lai uzzinātu vairāk, kā tieši jums rūpēties par kājām un pēdām saulainā laikā, apmeklējat diabēta pēdu aprūpes speciālistu – podologu. Vairāk informācijas varat iegūt arī šeit http://www.diabetacentrs.lv/pedu-aprupes-kabinets/ 

  • Ja esat saulē, noteikti kontrolējiet savu pēdu stāvokli un iedarbību visas dienas garumā.

  • Ja tomēr diabēta pacientam neviļus ir notikusi kāda trauma pēdām, iesakām nekavējoties konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu, lai pēc iespējas ātrāk un pareizāk šīs traumas tiktu dziedētas.

Acu aizsardzība pret sauli

Ikviens ir jutis nepatīkamu spiedienu acīs, izejot ārā, kad saule spoži apspīd zemi. Saules starojumam ir arī liela ietekme uz mūsu redzi. Mums visiem vajadzētu izvairīties no tiešas skatīšanās uz sauli, neatkarīgi no tā, vai mums ir diabēts vai nē, jo skatīšanās uz sauli var izraisīt tīklenes bojājumus, ko sauc par saules retinopātiju.

Protams, vēl labāk sevi pasargāsi, ja ikdienā lietosi arī saulesbrilles ar UV aizsargstiklu. Tomēr, ja neesi pārliecināts, vai saulesbrilles tiešām aizsargā UV starojumu, labāk tās nelieto vispār, jo cilvēkiem, kuri nēsā saulesbrilles ar stikliņiem, kuri neaizsargā no UV, redze tiek bojāta vēl vairāk, nekā tiem, kuri saulesbrilles nenēsā vispār, bet vienkārši automātiski acis vairāk tiek sakļautas spilgtā saules gaismā. Tāpēc noteikti pārliecinies, ka tavām saulesbrillēm ir aizsardzība pret UV starojumu!

 

Saule un tās sniegtais iedegums daudziem šķiet ļoti vilinošs, tomēr jāpatur prātā, ka viss ir jādara ar mēru un veselība pilnīgi noteikti ir svarīgāka, tāpēc pirms neapdomīgi pakļauj sevi saulei, padomā par sekām, ko tas var izraisīt, jo Tu to vari novērst ievērojot pavisam nelielus un nesāpīgus aizsardzības pasākumus!

Comments


bottom of page