top of page

4 IZAICINĀJUMI CILVĒKIEM ZIEMĀ


Auksto laikapstākļu ietekmē, kam pa vidu ik gadu aizrit svētku brīvdienas un gadu mija, var būt grūtāk saglabāt vēlamu glikozes līmeni asinīs un kontrolēt diabētu. Kādi ir bieži sastopami izaicinājumi personām ar diabētu ziemas sezonā un kā tos efektīvi pārvarēt? Lasi mūsu sagatavotajā rakstā!

4 ziemas sezonas  izaicinājumi  

Ziemas periods personām ar diabētu var šķist mānīgs. Piemēram, augsts cukura līmenis asinīs var likt domāt, ka Tev ir silti pat tad, ja patiesībā ķermenis ir manāmi atdzisis. Ziema var ietekmēt arī citus diabēta aprūpes aspektus. Uzzini, kas šajā sezonā var mainīties, lai būtu gatavs saglabāt labu veselību!

1. Cukura līmeņa noteikšana

Ja cilvēkam ar diabētu vēsā laika dēļ rokas kļūst aukstas,  būs grūtāk noteikt cukura līmeni asinīs, jo caurdurot pirkstu asins pilienu būs grūtāk iegūt vai tas pat neparādīsies. Dūriens vēsā pirkstā var būt sāpīgāks kā parasti. Tādēļ nereti ziemas periodā glikozes kontroles biežums mazinās vai tā pat izpaliek. Radītās sāpes rada diskomfortu. Kam gan to gribas? Turklāt glikozes kontrole  aukstumā var būt mazāk uzticama, jo glikometrs var rādīt nepareizi vai neprecīzi.

Taču iesakām – nesamazini cukura līmeņa mērīšanu asinīs ziemas periodā. Lai atvieglotu procesu, pirms mērīšanas sasildi rokas, novietojot tās pie sildītāja vai iegremdējot siltā ūdenī. Tāpat ieteicams glikometrus un teststrēmeles glabāt telpās. Ja ņemat tos līdzi āra aktivitātēs, pirms lietošanas tos sasildīt telpās. Katram glikometram instrukcijā, bet teststrēmelēm kārbiņas ieliktnī  norādīts vēlamais lietošanas temperatūras režīms.

2. Fiziskās aktivitātes

Nereti ir grūti atrast motivāciju vingrot, kad temperatūra pazeminās. It īpaši, ja esi pieradis skriet vai doties garākās pastaigās ārā.

Arī tam ir risinājums – kustēties  telpās. Vari soļot televizora priekšā, kāpt pa kāpnēm vai sekot kādiem vingrinājumu video. Tāpat pastāv iespēja doties uz sporta zāli, lai vingrotu un nepārtrauktu aktivitāšu veikšanu arī tad, kad aiz loga valda sals.

3. Vispārējā veselība

Cīņa ar saaukstēšanos, gripu vai citu vīrusu infekciju (kā šogad Covid 19  vai tā jauno variantu omikronu) var mazināt uzmanību rūpēm par cukura diabēta kontroli. Kad esi slims, cukura līmenis asinīs paaugstināsies, un Tu to bez kontroles pat nepamanīsi.

Protams, labi ir izvairīties no gripas un citām infekcijām vakcinējoties. Profilaksē biežai roku  mazgāšanai ir liela nozīme. Ja tomēr saslimsti, cukura līmenis asinīs noteikti regulāri pārbaudāms un iesakāma arī slimības dienas plāna sastādīšana. Piemēram, lai izvairītos no biežas mājokļa atstāšanas, izveidot iepirkumu sarakstu, iekļaujot nedēļai nepieciešamo pārtiku, saimniecības preces un medikamentus.

Kā kontrolēt diabētu un rīkoties blakusslimību gadījumā, vairāk lasi arī federācijas žurnāla “Saule” Nr 71 rakstā “Slimības dienu noteikumi”. Žurnālu atradīsi sadaļā SAULE

4. Piemērots apģērbs

Cukura diabēts var izraisīt  jušanas traucējumus rokās un kājās, bieži pirkstos. Tas apgrūtinās savlaicīgi saprast, vai tie ir vienkārši auksti vai tomēr radusies kāda nopietnāka problēma.

Tāpēc, ja dodies ārā, aukstumā, mēģini ierobežot to, cik daudz ādas pakļauts aukstā gaisa negatīvajai ietekmei. Valkā cimdus, šalli un biezas zeķes. Izvēlies apavus, kas patiešām uzturēs kājas siltas un neļaus tām kļūt mitrām.

Atceries – ziemas periodā diabēta kontrole ir tikpat svarīga kā vasarā, tāpēc neaizmirsti uzraudzīt veselību arī gada aukstajā laikā!

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page