top of page

100 GADUS PĒC INSULĪNA ATKLĀŠANAS EIROPAS PARLAMENTS PIEŅEM NOZĪMĪGU REZOLŪCIJU PAR DIABĒTU100 gadus pēc insulīna atklāšanas Eiropas Parlaments pieņem nozīmīgu rezolūciju par diabētu

Eiropas Parlaments pieņēma rezolūcijas priekšlikumu par diabēta profilaksi, pārvaldību un labāku aprūpi ES (rezolūcijas tekstu skatiet šeit) https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2022-0409_LV.pdf.

IDF Europe atzinīgi vērtē šo svarīgo soli uz priekšu, lai novērstu pieaugošo ar diabētu (PwD) slimojošo cilvēku skaitu, uzlabotu diabēta un tā komplikāciju pārvaldību un risinātu nevienlīdzības un atšķirības aprūpes un ārstēšanas pieejamības jomā Eiropā.

Ja rezolūcija tiks īstenota, tā var veicināt labākus veselības rezultātus miljoniem ES pilsoņu, kuri dzīvo ar diabētu, kā arī ar neinfekcijas slimībām (NKS) un citām slimībām. IDF Europe pateicas prezidentei Robertai Metsolai un Eiropas Parlamenta deputātiem Mobilizācija diabēta ārstēšanai (MMD) par viņu izcilajiem centieniem iegūt politisko atbalstu, palielināt informētību par šo slimību, kas izmaina dzīvi, un aicinājumu steidzami rīkoties.

Bastian Hauck, 1. tipa diabēta aizstāvis un IDF Europe valdes loceklis, komentēja: “Steidzīgi ir vajadzīga saskaņota, efektīva un spēcīga Eiropas vadība, lai adekvāti aizpildītu esošo plaisu pētniecībā un politikā attiecībā uz diabētu un izveidotu plānu rīcībai šajā jomā dalībvalstīm. Tas galu galā veicinās noturīgākas veselības sistēmas un nodrošinās nākamo paaudžu labklājību.

IDF Europe atkārtoti apstiprina, ka šai rezolūcijai ir jāpapildina un jāizmanto tādas ES iniciatīvas kā “Veselīgāk kopā” – ES NCD iniciatīva, Eiropas Vēža pārvarēšanas plāns, Eiropas veselības datu telpa, kā arī globālās saistības, kas izriet no Ilgtspējīgas attīstības programmas 2030. gadam.

Dr Niti Pall, IDF Eiropas priekšsēdētājs, piebilda: “Insulīna atklāšanas simtgadē, 10 gadus pēc pirmā Eiropas Parlamenta rezolūcijas priekšlikuma par diabētu, mums beidzot ir rezolūcija, kurā uzsvērta rīcības nepieciešamība. Daudz kas ir jādara, bet tas noteikti ir ļoti labs sākums.

 

Par diabētu

Cukura diabētu raksturo tā sarežģītība un tā izpausmju un cēloņu daudzveidība. Tas skar visus dzimumus, paaudzes un sociāli ekonomiskās grupas gan laukos, gan pilsētās visā pasaulē.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem šobrīd ir 14 dažādi cukura diabēta veidi, no kuriem visizplatītākie ir 1. un 2. tips (pēdējais veido aptuveni 90-95% no visiem diabēta gadījumiem). Visā ES pašlaik 32 miljoni pieaugušo dzīvo ar diabētu; izplatība turpina pieaugt, un tiek prognozēts, ka līdz 2030. gadam tas pieaugs līdz 35 miljoniem.

Mūsdienās diabētu nevar izārstēt, taču pastāv efektīva ārstēšana. Ar pareizu aprūpi un nepārtrauktu piekļuvi atbilstošai ārstēšanai, instrumentiem un tehnoloģijām PwD var samazināt komplikāciju attīstības risku un dzīvot ilgu, veselīgu un pilnvērtīgu dzīvi.

 

Ir trīs galvenie diabēta veidi.

1. tipa cukura diabēts (T1D) ir autoimūna slimība (kad imūnsistēma iznīcina organisma insulīnu ražojošās šūnas), kas bieži rodas bērniem un jaunākiem pieaugušajiem, lai gan tā var attīstīties arī jebkurā vecumā. Eiropas reģionā ir viens no lielākajiem bērnu un pusaudžu (0-19) ar T1D skaitu pasaulē (apmēram 300 000, no kuriem aptuveni 165 000 tikai ES), un saslimstība ir visaugstākā Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā un Sardīnijā.

2. tipa cukura diabēts (T2D) bieži tiek nepareizi uzskatīts par pašu izraisītu stāvokli, pieņemot, ka personīgās uzvedības izvēle ir galvenie faktori, kas nosaka mūsu iespējas attīstīt šo stāvokli. T2D faktiski ir vides, dzīvesveida, klīnisko un ģenētisko faktoru sarežģītas mijiedarbības rezultāts. Neviens no šiem cēloņiem nav nepieciešams vai pietiekams slimības attīstībai.

Gestācijas diabēts ir cukura diabēta forma, ko izraisa augsts glikozes līmenis asinīs grūtniecības laikā. Tā attīstās vienā no 25 grūtniecēm visā pasaulē un ir saistīta ar komplikācijām tieši pirms un pēc dzemdībām. Gestācijas diabēts palielina risku mātei un bērnam turpmākajā dzīvē attīstīt T2D. Sievietēm ar hiperglikēmiju, kas konstatēta grūtniecības laikā, ir arī lielāks risks saslimt ar nevēlamu grūtniecības iznākumu.

 

Par IDF Eiropu

IDF Europe ir Starptautiskās Diabēta federācijas (IDF) Eiropas nodaļa. Jumta organizācija, kas pārstāv 70 nacionālās diabēta organizācijas 44 valstīs visā Eiropā. IDF vīzija ir uzlabot PwD dzīvi, un misija Eiropā ir apvienot PwD balsi un iesaistīt visas ieinteresētās puses uz cilvēku vērstas diabēta ekosistēmas izveidē. Rezolūciju atbalsta vienotā diabēta kopiena. IDF vēlas pateikties partneriem: Eiropas Diabēta izpētes asociācijai (EASD), Eiropas Diabēta forumam (EUDF), Eiropas Diabēta izpētes fondam (EFSD), Eiropas Diabēta māsu fondam (FEND), Starptautiskajai Pediatrijas biedrībai. un pusaudžu diabēts.

 

Izvirzītā rezolūcija sekmēs diabēta aprūpes vadlīniju izmaiņas un kalpos kā labs atsauces dokuments, pārrunās ar valdību par nepieciešamo atbalstu diabēta aprūpē Latvijā.

Comments


bottom of page