top of page

10 IETEIKUMI DROŠĀKAM CEĻAM


Nav noslēpums, ka dzīve ar diabētu liek īpaši izplānot savu ikdienu, ēšanas režīmu un fiziskās aktivitātes, tomēr pareizi sagatavojoties un spējot kontrolēt savu diabētu, ne tikai ikdiena, bet arī ceļojums var izvērsties par drošu piedzīvojumu bez uztraukumiem. Esam apkopojuši 10 ieteikumus, kā ar diabētu ceļot vieglāk, drošāk un  patīkamāk.

#1 Insulīns vienmēr tuvumā. 

Ceļojot ar lidmašīnu, vilcienu vai automašīnu, pārliecinieties, ka Jūsu ar diabētu saistītie piederumi vienmēr ir pieejami – ceļojot ar lidmašīnu, piederumus glabājiet rokas bagāžā, tāpat kā papildus insulīna krājumus, jo nododamā bagāža var tikt pakļauta lielam salam vai karstumam, kas var bojāt insulīnu un sabojāt glikometru. Šādi paši noteikumi attiecas arī uz ceļošanu ar vilcienu – nē salam, insulīna piederumi vienmēr pa rokai – rokas bagāžā!

#2 Režīms kā ikdienā.

Dodoties ceļā jābūt gatavam uz izjauktu dienas režīmu - atcelts lidojums var nozīmēt stundām ilgu nīkšanu lidostā, savukārt laika zonas maiņas var likt parādīties apetītei brīžos, kad būtu jāguļ. Cilvēkiem ar diabētu, ikdienas režīms ceļojot, būtu jāplāno īpaši rūpīgi, lai tas pēc iespējas vairāk atbilstu režīmam, kas tiek piekopts mājās esot.

#3 Dokumenti, izziņas, receptes un apdrošināšana.

Ceļojuma laikā vienmēr pie sevis turiet ārsta izziņu par to, ka Jums ir diabēts, tāpat kā ārsta izrakstītu insulīna recepti. Ja dodieties uz valsti, kur tiek runāts valodā, ko nepārziniet, pārtulkojiet izziņu attiecīgās valsts valodā, izveidojiet kopijas un izdaliet cilvēkiem ar ko kopīgi ceļojiet. Pārliecinieties arī par to, ka Jums ir veselības un ceļojuma apdrošināšana: tas būs nepieciešams, lai segtu 1. Tipa cukura diabēta, slimības, hospitalizācijas, ārkārtas ceļojuma mājup un jebkādas papildu izmaksas, ko rada ilgstoša uzturēšanās slimnīcā.

#4 Lidostas darbinieku informēšana.

Lidojot, atcerieties diabētam domātos piederumus ievietot kvadrātveida plastikāta maisiņos tā, lai tie būtu atsevišķi no citiem šķidrumiem, ko lieciet rokas bagāžā; šādi drošības pārbaude nekavējoties varēs izdalīt diabētam domātos medicīniskos līdzekļus no pārējiem šķidrumiem, lieki Jūs neaizkavējot. Dažkārt var būt noderīgi atstāt insulīna pildspalvu (injektoru) to oriģinālajos iepakojumos, lai pierādītu, ka recepte ir domāta Jums. 

5# Zems glikozes līmenis ceļojuma laikā – nekāds pārsteigums.

Ceļojot, nav jābrīnās par izjauktu dienas ritmu gan ēšanas, gan insulīna ievadīšanas ziņā; arī palielinātas fiziskās aktivitātes nekā ikdienā, ceļojot būs bieža parādība. Šādu izmaiņu rezultātā arī glikozes līmenis var būt atšķirīgs nekā ikdienā un, lai gan šādas izmaiņas ir normālas, varat sagatavoties, līdzi iepakojot dažādas uzkodas vai vēl labāk glikozes tabletes, kas karstuma rezultātā nekusīs, neeksplodēs un nekļūs lipīgas.

#6 Ēdiena izpēte.

Pirms dodaties ceļā, izpētiet vietējos ēdienus, ko vēlēsieties nogaršot, esot uz vietas, izmēriet savu glikozes līmeni asinīs pirms un pēc ēdienreizes, lai varētu veikt secinājumus, kā konkrētais ēdiens ietekmēs Jūsu kontroli pār diabētu.

Neizvēlieties lidmašīnās pieejamās “diabētiskās maltītes”, jo bieži vien tajās nav pietiekami daudz ogļhidrātu – ja Jums ir nepieciešami papildu ogļhidrāti, palūdziet papildu maizi vai izmantojiet savus līdzi paņemtos krājumus.

#7 Papildus insulīna krājumi.

Iespējams dodieties atpūsties tikai uz nedēļu, bet pārdomāti būtu iepakot līdzi insulīna un diabēta piederumu vismaz divreiz ilgākam laikam. Ja insulīna ievadīšanai tiek izmantots pumpis, arī to būtu vērts uzpildīt ilgākam laikam.

8# Laika zonas maiņas.

Ja tiek izmantots insulīna pumpis un tiek ceļots uz vietu, kas atrodas citā laika zonā, pārliecinieties, lai insulīna pumpja pulkstenis būtu uzstādīts atbilstoši laika zonā, kurā atrodieties. Ar jautājumiem par insulīna pumpi noteikti vērsieties pie savas diabēta specialistu komandas.

#9 Cukura līmeņa pārbaude.

Ceļošana var visdažādākajos veidos ietekmēt diabēta kontroli. Piemēram, ilgi braucieni uz galamērķi, kad tiek sēdēts ilgu laiku - samazināta aktivitāte var ātri palielināt glikozes līmeni, savukārt došanās apskatīt pilsētu un aktīva ikdiena glikozes līmeni var samazināt. Ņemot vērā izmaiņas ikdienas grafikā, būtu nozīmīgi regulāri pārbaudīt glikozes līmeni pirms un pēc ēšanas. Ja Jums nav izpratne par to, kā pārciest glikozes līmeņa paaugstināšanos, konsultējieties ar savu diabēt speciālistu komandu.

#10 Apkārtējo informēšana.

Lai gan tas ne vienmēr var būt ļoti ērti, dalīties ar personīgo informāciju par diabētu, ir nozīmīgi informēt apkārtējos par to. Informējiet apkārtējos par savu dzīvesveidu, nepieciešamajām aktivitātēm un ārkārtas gadījumiem. Ceļojot vienmēr nēsājiet medicīnisko aproci, kurā ievadīti Jūsu medicīniskie dati, veselības stāvoklis, informācija par diabētu un insulīna lietošanas paradumi. Ja Jums līdzi ir mobilais tālrunis, pārliecinieties, ka kontaktu sadaļā esat ievadījis numuru ar nosaukumu EMERGENCY CALL (Zvanīt ārkārtas gadījumā) – lielākā daļa ātrās palīdzības darbinieku ir apmācīti izmantot Jūsu mobilo telefonu situācijās, kad neesat spējīgs atbildēt!

Raksta avots šeit

Comments


bottom of page