top of page

1. TIPA DIABĒTS UN MENTĀLĀ VESELĪBA – KĀDI DRAUDI PASTĀV?


1. tipa diabēts ir pastāvīga, visu diennakti klāt esoša slimība, kas tās slimniekam var izraisīt dažādas sajūtas. Cilvēki var piedzīvot dusmas, skumjas, vilšanos, raizes vai nomāktību dienām, nedēļām un pat mēnešiem ilgi. Tiem cilvēkiem, kuriem ir konstatēts 1. tipa diabēts, ir augstāks mentālās (garīgās) veselības problēmu, tostarp depresijas un trauksmes, risks. Mentālā veselība iekļauj emocionālos, psiholoģiskos un sociālās labklājības faktorus. Tā ietekmē mūsu domāšanu, emocijas un uzvedību. Tā arī palīdz noteikt, kā mēs adaptējamies stresa situācijām, attiecamies pret citiem un izdarām izvēles. Mentālā veselība ir svarīga visos dzīves posmos.

Kādi draudi pastāv personām ar 1. tipa diabēta no mentālās veselības perspektīvas? Par to šajā rakstā!

1. tipa diabēts: riski mentālajai veselībai

Garīgai veselībai 1. tipa diabēts var radīt dažādus riskus, par kuriem skaidrosim turpinājumā. Taču svarīgi ir atcerēties vienu – ja jums ir diabēts  vai tādu zini un novēro savā vai apkārtējo izturēšanās veidā turpinājumā minētās problēmas, iesaki vērsties pēc palīdzības pie speciālistiem!

Depresija

Depresija ir novērojama daļai no personām ar diabēta. Depresija var ietvert, piemēram:

  • skumjas;

  • enerģijas samazināšanos;

  • samazinātu vēlmi kaut ko darīt;

  • ēšanas grūtības;

  • miega problēmas;

  • grūtības koncentrēties u.c.

Pēc diabēta konstatēšanas nereti šādas sajūtas rodas, taču būtiski saprast, cik ilgas tās ir. Ja tikai sākotnēji, bet pēc dažām nedēļām izzūd, tad satraukumam nav pamata, taču, ja tas turpinās ilgtermiņā vairāku mēnešu garumā – jāmeklē risinājums!

Ēšanas traucējumi

1. tipa diabēts ietekmē uzņemtās pārtikas izvēli. Nereti  jāēd brīžos, kad nesat izsalkuši, un dažreiz nedrīkst ēst, kad ir piemeklējis izsalkums. Sarežģītās pārtikas un insulīna problēmas var izraisīt ēšanas traucējumus, tostarp, piemēram, anoreksiju, bulīmiju vai diabētam raksturīgu diabulīmiju – situācijas, kad samazina vai pilnībā izslēdz kādu no insulīna devām un maltītes, kas noved pie neveselīga svara zaudējuma.

Doma par pašnāvību

Idejas par nāvi vai pašnāvību mēdz būt raksturīgas personām ar diabēta. Ir svarīgi atpazīt šādas problēmas klātesamību, lai varētu to laikus novērst. Ar 1. tipa diabētu sadzīvot ir iespējams, un tas nenozīmē, ka slimības konstatēšana saistīta ar tūlītēju nāvi, tāpēc ir nepieciešams domas novirzīt no negatīvām domām pēc iespējas ātrāk!

Bailes

Arī bailes no hipoglikēmijas ir viens no riska faktoriem. Ir cilvēki, kuri satraucas par zemu cukura līmeni un to, kā tas var ietekmēt viņu ikdienu pat ierastākajās ikdienas situācijās, kas var radīt pastāvīgu baiļu sajūtu. Tas var novest pie pastāvīgas trauksmes sajūtas vai paaugstināta cukura līmeņa uzturēšanas, kas nav vēlams, tāpēc problēma ir jārisina pēc iespējas ātrāk.

Ar adatām saistīta trauksme

Nereti ne tikai gados jaunākiem personām ar 1. tipa diabēta, bet arī pieaugušajiem ir bailes no adatām. Diemžēl insulīna ievadīšanai adatas ir nepieciešamas, tāpēc radušos trauksmes sajūtu nepieciešams novērst, lai varētu nodrošināt nepieciešamo ārstēšanu.

1. tipa diabēts rada dažādus riskus uz veselību, tāpēc atgādinām – ja redzat izmaiņas  uzvedībā vai ikdienas paradumos, noteikti neatstājiet to bez ievērības!

Opmerkingen


bottom of page