Zvani uz bezmaksas informatīvo tālruni 
un uzzini vairāk par valsts garantēto veselības aprūpi!

8000 1234

Aktualitātes

Kā rūpēties par ādas veselību

Personai ar diabētu ir raksturīgas vairākas ādas problēmas. Ņemot vērā, ka sācies gada aukstākais periods – atbilstoša ādas kopšana un problēmu novēršana ir īpaši svarīga! Kādas ir biežāk sastopamās ādas problēmas persoani ar diabētu un kā tās novērst? Lasi sagatavotajā rakstā!

Biežākās ādas problēmas cilvēkiem ar diabētu

Tāpat kā augsts cukura līmenis asinīs var bojāt roku un kāju pirkstu, acu un orgānu asinsvadus – tas var izraisīt arī nelielas vai nopietnas ādas problēmas. Kādas ir biežāk novērojamās ādas problēmas personai ar diabētu?

1. Nieze

Šo problēmu bieži izraisa personai ar diabētu aktuālā sliktā asinsrite un pārlieku sausā āda. Papildus vispārējā cukura līmeņa normalizēšanai asinīs, šo problēmu var palīdzēt novērst arī mazgāšanās paradumu maiņa, ierobežojot tās biežumu.  Bieža mazgāšanās ar spēcīgām dušas želejām vai ziepēm mēdz vēl vairāk sausināt ādu, tādējādi palielinot niezi. Mazgājoties ieteicams izmantot ziepes bez smaržas un pēc katras mazgāšanās uzklāt mitrinošu losjonu vai krēmu.

2. Diabētiskā dermatopātija

Šāda ādas problēma izpaužas kā brūngans plankums, kas pēc izskata ir līdzīgs ādas pigmentācijai, kura veidojas vecāka gada gājuma cilvēkiem, un to izraisa izmaiņas mazajos zemādas asinsvados. Šāds ādas stāvoklis ir nekaitīgs un nepieprasa tūlītēju ārstēšanu, jo nerada nevēlamas blakusparādības. Tomēr, uzlabojot vispārējo cukura līmeni asinīs, to iespējams samazināt.

3. Diabēta tulznas

Tulznas galvenokārt skar cilvēkus ar diabētisko neiropātiju. Šīs diabēta tulznas bieži ir lielas, bet nesāpīgas, un tās izzūd, tiklīdz cukura līmenis asinīs ir samazinājies. Kaut arī šāda veida pūslīši var pazust ~3 nedēļu laikā, vissvarīgākais ir samazināt cukura līmeni asinīs, pretējā gadījumā tie var attīstīties un palielināties.

4. Bakteriālās infekcijas

Baktēriju infekcija var attīstīties uz kājām vai rokām, matu folikulās, audos tieši zem ādas un ap nagiem. Iekaisušie audi parasti ir karsti, pietūkuši, sarkani un sāpīgi. Dažādi organismi var izraisīt ādas infekcijas, taču labā ziņa ir, ka mūsdienās diabēta slimniekiem ir vairākas efektīvas un dzīvību glābjošas ārstēšanas metodes baktēriju izraisītajām infekcijām. Ja Tev ir aizdomas par infekciju, negaidi – nekavējoties dodies pie ārsta, jo neārstētas bakteriālas infekcijas var izraisīt amputāciju vai nāvi.

Daži ieteikumi ādas veselības saglabāšanai

Lielākā daļa ādas problēmu rodas no nekontrolēta cukura līmeņa asinīs, taču ir vēl vairāki veidi, kā uzlabot ādas veselību. Kādi tie ir?

  1. Kad vien iespējams, saglabā ādu tīru un sausu. Ja Tev ir tendence daudz svīst, var būt nepieciešams mainīt apģērbu vairākas reizes dienā. Piemēram, apakšveļas maiņa dienas vidū var palīdzēt samazināt ādas problēmas.
  2. Izvairies no karstas vannas un dušas. Karsts ūdens nav ieteicams neviena ādai, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kuri slimo ar cukura diabētu un kuriem ir palielināts risks saskarties ar citām ādas problēmām. Izvēlies siltu, bet ne karstu temperatūru.
  3. Izmanto augstākas kvalitātes dermokosmētiku bez papildu smaržvielām. Lētāki ķermeņa kopšanas līdzekļi, kam ir pievienoti dažādi mākslīgie aromāti, var vēl vairāk pasliktināt ādas stāvokli.
  4. Mēnešos, kad gaiss ir sausāks, mitrini ādu. Ziemā auksts un sauss gaiss var saasināt dažas diabēta ādas problēmas. Mitrinošu līdzekļu izmantošana var palīdzēt novērst pārmērīgi sausas ādas problēmas.

Āda ir visa ķermeņa aizsargbarjera. Pievēršot tai pastiprinātu uzmanību, Tu varēsi nodrošināt, ka āda tiek pasargāta no nevēlamām problēmām.