Zvani uz bezmaksas informatīvo tālruni 
un uzzini vairāk par valsts garantēto veselības aprūpi!

8000 1234

Aktualitātes

Vai tu esi riska grupā?

Vai tu esi riska grupā?

                Noskaidro savu saslimšanas risku ar cukura diabētu! 1) Cik vecs esi? Jaunāks par 40 gadiem (0 punkti) 40- 49 gadi (1 punkts)  50- 59 gadi (2 punkti) 60 gadi vai vecāks (3 punkti) 2) Kāds ir tavs dzimums? Vīrietis (1 punkts) Sieviete (0 punkti) 3) Ja esi sieviete, vai tev ir iepriekš diagnosticēts grūtniecības jeb gestācijas diabēts? Jā (1 punkts) Nē (0 punkti) 4) Vai tavai mātei, tēvam, māsai vai brālim ir diabēts? Jā (1 punkts) Nē (0 punkti) ..

Lasīt vairāk!
Biežāk uzdotie jautājumi

Biežāk uzdotie jautājumi

VAI DIABĒTU VAR IZĀRSTĒT? Šodien cukura diabētu nevar izārstēt, bet to var labi ārstēt un normalizēt cukura daudzumu asinīs, izvairoties no diabēta sarežģījumiem, vienlaicīgi saglabājot lielisku pašsajūtu un labu dzīves kvalitāti. 1. tipa diabētu ārstē: ar regulārām ikdienas insulīna injekcijām. Pati piemērotākā ir intensificēta insulīna ievadīšana – īsas vai ātras darbības insulīns pirms galvenām ēdienreizēm un pagarinātas darbības insulīns uz nakti un/vai no rīta. Veselīgs, sabalansēts uzturs (nepieciešamas uztura plānošanas un novērtē&sca..

Lasīt vairāk!
Kā Pārbaudīt

Kā Pārbaudīt

KĀ PĀRBAUDĪT? Lai pārliecinātos par nefropātijas attīstības risku, jāizdara urīna analīze, pārbaudot - ir vai nav mikroalbumīnūrija. To sauc par mikroalbumīnūrijas testu. Parastā urīna analīze albumīnus nenosaka! Parastā urīna analīzē konstatē tikai lielāku olbaltumu daudzumu - proteīnus. Albumīnu daudzumu urīnā laboratorijā precizē dažādi ar speciālām noteikšanas metodēm: nosaka kopējo albumīnu daudzumu 24 stundu krātā urīnā, albumīnu daudzumu nakts urīna vai 4 stundu krātā urīna porcijā, albumīnu daudzumu gadījuma urīna analīzē, parasti no rīta pēc pamošanās p..

Lasīt vairāk!
Diabēts un nieres

Diabēts un nieres

Diabēta nefropātija vēl nesen attīstījās 25-40% pacientu ar 1. vai 2. tipa diabētu. Neārstēta diabēta nefropātija pasliktina nieru funkciju vidēji par 10% gadā, ir viens no galvenajiem hroniskas nieru nepietiekamības iemesliem. Diabēta nefropātiju bieži novēro kopā ar diabēta retinopātiju. Diabēta nefropātija (par nieru darbību lasiet arī Saule Nr.5 un Nr.14) raksturojas ar olbaltumvielu klātbūtni urīnā (proteīnūriju) un glomeruļu filtrācijas ātruma izmaiņām (GFĀ). Paradoksāli, bet GFĀ sākumā pieaug – hiperfiltrācija, kas tad arī veicina sīko albumīnu parādīšanos urīnā - mikroa..

Lasīt vairāk!
Nedaudz vēstures

Nedaudz vēstures

1893. gads 

Aizkuņģa dziedzerī atrod saliņas, kas izstrādā insulīnu, un nosauc tās anatoma Paula Langerhansa vārdā.

 1900. līdz 1920. gads 

Ārsts Paulesku Rumānijā pirmais atklāj insulīnu, bet nepagūst to izmēģināt uz cilvēkiem. Viņa darbu pārtrauca karš. Tas liedza Paulesku iespēju uzvarēt sacensībā par insulīna izgudrošanu.

 1912. gads 

Diabētu ārstē ar badošanos. Pēc dažu dienu badošanās cilvēkam ar diabētu glikozes līmenis asinīs normalizējās. Samazināta uztura uzņemšana bija pirmais reālais cukura diabēta ārstēšanas veids.

 1921. ga..

Lasīt vairāk!
Problēmas Latvijā

Problēmas Latvijā

  Novēlota 2. tipa cukura diabēta atklāšana. Nepietiekama uzmanība diabētisko komplikāciju riska faktoru (smēķēšana, plazmas lipīdi, augsts asinsspiediens) novēršanai. Netiek savlaicīgi diagnosticētas diabētiskās komplikācijas. Nav labas interdisciplināras sadarbības starp primārās aprūpes ārstiem un endokrinologiem, diabēta māsām, oftalmologiem, ķirurgiem, hiropodistiem, apavu speciālistiem. Finansu līdzekļu trūkums: galēji nepietiekošs nodrošinājums ar valsts apmaksātiem glikēmijas paškontroles līdzekļiem (teststrēmelēm glikozes note..

Lasīt vairāk!
Fakti un skaitļi

Fakti un skaitļi

Cukurslimībai ir divas galvenās formas. Ar 1. tipa diabētu saslimst galvenokārt bērni un pieaugušie vecumā līdz 40 gadiem. Vienīgā izdzīvošanas iespēja ir regulāras insulīna injekcijas. Ar 2. tipa diabētu saslimst pēc 40 gadu vecuma. To ārstē ar veselīgu uzturu, tabletēm un/vai insulīnu. No katriem 10 cilvēkiem, kas slimo ar cukura diabētu, 8-9 pacientiem ir 2. tipa diabēts. Cukurslimībai ir divas galvenās formas. Ar 1. tipa cukura diabētu saslimst galvenokārt bērni un jaunieši, bet ar 2. tipa cukura diabētu – pieaugušie. 1. tipa diabētu konstatē 10-15%..

Lasīt vairāk!
Diabēta tipi

Diabēta tipi

1. TIPA DIABĒTS 1. tipa diabēts sastopams 10-15% gadījumu. Aizkuņģa dziedzera ß šūnas neražo insulīnu pietiekošā daudzumā (insulīna deficīts). Tāpēc insulīns no slimības konstatēšanas brīža ievadāms injekciju veidā. Tā ir vienīgā iespēja likvidēt insulīna trūkumu. Parasti saslimst bērni un jauni cilvēki. Visbiežākās pazīmes: bieža urinācija; sausa mute un nepārvaramas slāpes; izteikts nogurums; bada sajūta; nervozitāte, uzbudinājums; svara zudums. 2. TIPA DIABĒTS 2. tipa diabētu sastop 85-90% gadījumu. Insulīna ražošana aizkuņģa d..

Lasīt vairāk!
Kas ir diabēts?

Kas ir diabēts?

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs. Glikoze ir organisma enerģijas avots – šūnas to izmanto enerģijas iegūšanai. Lai šūnas iegūtu enerģiju, glikozei no asinīm jānokļūst šūnā. Šim procesam – glikozes nokļūšanai no asinīm šūnās, nepieciešams insulīns. Insulīns ir hormons, kuru ražo aizkuņģa dziedzera ß (beta) šūnas. Insulīns palīdz ar uzturu uzņemtajai enerģijai – glikozei nokļūt šūnās. Bez insulīna glikoze paliek asinīs. Ik..

Lasīt vairāk!