Zvani uz bezmaksas informatīvo tālruni 
un uzzini vairāk par valsts garantēto veselības aprūpi!

8000 1234

Aktualitātes

Jauns palīgs ārkārtas situācijās: ko darīt, ja cilvēkam ar cukura diabētu palicis slikti?

Jauns palīgs ārkārtas situācijās: ko darīt, ja cilvēkam ar cukura diabētu palicis slikti?

Lai veicinātu sabiedrības zināšanas par to, kā palīdzēt cilvēkam ar cukura diabētu, kam palicis slikti pēkšņas cukura līmeņa paaugstināšanās vai pazemināšanās rezultātā, ir izveidots jauns informatīvais materiāls. Tajā apkopoti pieci soļi, kas līdzcilvēkiem jāveic, ja cilvēkam palicis slikti. Cukura diabēta pacienti ir aicināti palīdzības bukletu izdrukāt un turēt līdzcilvēkiem viegli sasniedzamā vietā. Jaunā materiāla nepieciešamību spilgti apliecina šī gada pavasarī veiktā socioloģiskā aptauja*. Tās rezultāti parāda to, ka 51% aptaujāto nepazītu ..

Lasīt vairāk!
Kā būt vecākiem bērnam ar cukura diabētu?

Kā būt vecākiem bērnam ar cukura diabētu?

"Pasaules Diabēta dienas - 2018 tēma ir “Diabēts un ģimene”. Cukura diabēts ir kā nelūgts viesis, kas ierodas mājās uz palikšanu. Tas neizbēgami ietekmē ikvienu ģimenes locekli. Daudz kas ģimenes dzīvē varēs palikt kā iepriekš, taču vajadzēs arī mainīties. Ģimenei ir svarīga loma un palīdzot ģimenes locekļiem izprast tās pārmaiņas , kas pakāpeniski jāievieš, var atvieglot šo jauno situāciju un gūt atbalstu. Kā būt vecākiem, kuru bērns saslimis ar cukura diabētu? Par vecāku un pusaudžu emocionāliem   aspektiem Latvijas Diabēta federācija..

Lasīt vairāk!
Pasaules Diabēta dienas

Pasaules Diabēta dienas

"Pasaules Diabēta dienas - 2018 tēma ir “Diabēts un ģimene”. Cukura diabēts ir kā nelūgts viesis, kas ierodas mājās uz palikšanu. Tas neizbēgami ietekmē ikvienu ģimenes locekli. Ikdienas dzīve vairs nebūs tāda kā agrāk, jo diabēts ietekmē savstarpējās attiecības, finansiālo stāvokli un arī sociālos kontaktus. Daudz kas ģimenes dzīvē varēs palikt kā iepriekš, taču vajadzēs arī mainīties. Ģimenei ir svarīga loma un palīdzot ģimenes locekļiem izprast tās pārmaiņas , kas pakāpeniski jāievieš, var atvieglot šo jauno situāciju un gūt atbalstu. Kā ģimen..

Lasīt vairāk!
Seminārs par aktīvu dzīvesveidu un bukleta atklāšana

Seminārs par aktīvu dzīvesveidu un bukleta atklāšana

Latvijas Diabēta federācija (LDF), Rīgas Diabēta biedrība un Latvijas Bērnu un jauniešu diabēta biedrība aicina iedzīvotājus ar 1. tipa cukura diabētu un citus interesentus uz semināru par aktīvu dzīvesveidu cukura diabēta pacientiem. Tā laikā tiks prezentēti diabēta pacientu aptaujas rezultāti un atklāts izglītojošs buklets par fiziskajām aktivitātēm. Pasākums notiks sestdien, 10.novembrī, no pl.10.00 līdz 13.00, viesnīcā “Rixwell Hotel Konventa Sēta”, Kalēju ielā 9/11, Rīgā. Pasākumā LDF prezidente, endokrinoloģe Indra Štelmane iepazīstinās ar aptaujas rez..

Lasīt vairāk!
Žurnāls Saule

Žurnāls Saule

Esam priecīgi informēt, ka, tuvojoties Pasaules Diabēta dienai, ceļu pie saviem lasītājiem sācis šā gada jaunais  žurnāla “Saule” izdevums, Nr. 67.  Pasaules Diabēta diena šogad noris ar devīzi “Diabēts un ģimene” . Ģimenei un kopā ar ģimeni pavadītam laikam ir liela nozīme katra cilvēka dzīvē. Kad ģimenē kādam tās loceklim konstatē diabētu, visiem nākas mainīties un piemēroties jaunajiem apstākļiem – par to uz pārdomām aicina jau redakcijas sleja.    Tālāk mūsu žurnāla lappusēs uzzināsiet kas jauns diabēta pacientu aprūpē u..

Lasīt vairāk!
Kā saglabāt diabēta kontroli Halovīna vakarā

Kā saglabāt diabēta kontroli Halovīna vakarā

Lai arī Halovīns jeb Visu svēto vakars Latvijā nav tradicionāli svētki, ar katru gadu arvien biežāk tiek ievērotas vairākas ar tiem saistītas tradīcijas, piemēram, pārģērbšanās dažādos tēlos un, protams, arī saldumu vākšana, apstaigājot tuvākus un tālākus kaimiņus. Bērni ar diabētu, tāpat kā citi vienaudži Halovīnos var ēst saldumus, taču vecākiem ir vērts zināt dažus padomus, lai ar šiem svētkiem asociētos tikai pozitīvas atmiņas. Tuvojoties 31. oktobrim jeb Visu svēto vakaram, vecākiem būtu jau laikus jāapspriež vakara plāns ar bērnu, lai viņš zinātu, kas gaidā..

Lasīt vairāk!
Draudzīgi rudens ēdieni

Draudzīgi rudens ēdieni

Laikam kļūstot arvien aukstākam, ikdienas ēdienkartei tiek pievienoti dažādi jauni sezonālie produkti. Jāpatur prātā, ka dažādi rudenī iemīļoti ēdieni, piemēram, ābolu pīrāgs, var saturēt lielu cukura daudzumu un ogļhidrātus, kas ietekmēs diabēta pacientu centienus uzturēt veselīgu cukura līmeni asinīs. Arī tādi tipiski rudens ēdieni kā kartupeļu biezenis, krēmzupas un dažādi maizes ēdieni var pārlieku paaugstināt glikozes līmeni. Aukstais laiks, īsākas dienas un svētku sezonas tuvošanās bieži vien veicina atvadas no aktīva dzīvesveida un svaigi gatavota ēdiena, atsākot filmu baudī&s..

Lasīt vairāk!
Superēdieni diabēta pacientiem

Superēdieni diabēta pacientiem

Sastādot veselīgu ikdienas ēdienkarti, jāpatur prātā, ka ir daudz un dažādu vērtīgu ēdienu, kuru sastāvs ir bagāts ar vitamīniem, minerālvielām un šķiedrvielām. Starp šiem ēdieniem ir dārzeņi ar zemu ogļhidrātu un kaloriju daudzumu, augļi, pākšaugi, rieksti, sēklas un pilngraudu produkti.             Jēdzienu “superēdiens” izmanto dažādi pārtikas un dzērienu ražotāji ar mērķi tos reklamēt kā veselību uzlabojošus produktus, taču šim vārdu savienojumam nav oficiālas definīcijas. Parasti &ldqu..

Lasīt vairāk!
Diabēts un mutes dobuma veselība

Diabēts un mutes dobuma veselība

Periodontīts ir smaga smaganu slimības forma, kuru sasniedzot, smaganas sāk atkāpties no zobiem. Atkāpšanās rezultātā starp smaganu uz zobu sāk veidoties kabata, kura laika gaitā kļūst dziļāka un tajā sāk vairoties mikrobi un veidoties strutas. Šādā gadījumā visbiežāk nepieciešams veikt operāciju, lai glābtu zobus. Ja nekas netiek darīts lietas labā, infekcija iznīcina zoba kaulu un zobi kļūst vaļīgi un kustas, kā arī tie tiek pakļauti izkrišanas vai piespiedu izraušanas riskam. Liela daļa diabēta pacientu varētu būt pārsteigti, uzzinot par dažādām negaidī..

Lasīt vairāk!
Ieteikumi diabēta pacientiem, sākot skolas gaitas

Ieteikumi diabēta pacientiem, sākot skolas gaitas

Mugursomas un apģērba iegāde, obligātās lasāmvielas pabeigšana, burtnīcu apvākošana: vecākiem, kuru bērniem ir diabēts, un pašiem bērniem ir tipiski priekšdarbi pirms 1. septembra. Un tas ir tikai pats sākums! Tikšanās ar bērna ārstu un skolas medicīnas māsu būtu jābūt obligātiem uzdevumiem, taču ir vēl virkne pasākumu, kuri pastiprinās Jūsu bērna drošību mācību laikā. Pārliecinieties par atjaunināta diabēta aprūpes un ārstēšanas plāna esamību Kopā ar diabēta aprūpes sniedzēju izveidojiet plānu, kas aprakstīs Jūsu bērna diabēta ārstē&scar..

Lasīt vairāk!
SDF Diabēta komplikāciju kongress Hiderabadā

SDF Diabēta komplikāciju kongress Hiderabadā

2018. gada SDF Diabēta komplikāciju kongress Hiderabadā no 25. līdz 27. oktobrim. Šis kongress ir pirmais šāda veida pasākums tiešās izglītības pasākumu sērijā, ko izstrādājusi Starptautiskā Diabēta federācija (IDF), lai novērstu diabēta komplikācijas un uzlabotu aprūpi cilvēkiem, kuri saskaras ar šīs slimības komplikācijām. Šis globālais kongress veltīts VISA veida komplikācijām – hroniskām un akūtām – tostarp kardiovaskulārajai disfunkcijai, nefropātijai, retinopātijai, neiropātijai, perifēro artēriju slimībai, pēdām, nealkoholis..

Lasīt vairāk!
1.tipa cukura diabēta pacientu aptauja

1.tipa cukura diabēta pacientu aptauja

Latvijas Diabēta federācija, Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta projektu konkursa finansētā projekta "Rīgas cukura diabēta pacientu sociālā integrācija sabiedrībā "Nepaliec malā"" ietvaros, veic ar 1.tipa cukura diabēta pacientu (vai viņu vecāku) aptauju, kuras mērķis ir noskaidrot aktuālākās problēmas 1.tipa diabēta pacientu fizisko aktivitāšu paradumos Rīgā un Latvijā. Aptaujas rezultāti tiks ņemti vērā bukleta "Fiziskās aktivitātes un sports pacientiem ar 1. tipa diabētu" izstrādē. Lūdzam atbildēt uz visiem jautājumiem. Anketu skatī..

Lasīt vairāk!
Rūpes par pēdām vasarā

Rūpes par pēdām vasarā

Vairums cilvēku ar nepacietību gaida to brīdi, kad ar basām kājām varēs izbaudīt sakarsušās pludmales smiltis, kā arī vasaras mēnešos izvēlēties sandales ierasto slēgto apavu vietā. Taču jāzina, ka diabēta pacientiem, kuriem bieži vien ir pasliktināta asinsrite kājās un jušanas traucējumi pēdās , šādas ierastas aktivitātes ir drauds veselībai. Diabēta pacientiem vienmēr ir jāpievērš pastiprināta uzmanība pēdu kopšanai, arī bezrūpīgās vasaras dienās. Taču, par laimi, tas nenozīmē, ka visa vasara jāpavada sporta kurpēs. Ar pāris papildu piesardzības p..

Lasīt vairāk!
Seminārs par aktīvu dzīvesveidu

Seminārs par aktīvu dzīvesveidu

Latvijas Diabēta federācija un Rīgas Diabēta biedrība aicina rīdziniekus ar 1. tipa cukura diabētu uz informatīvo semināru par aktīvu dzīvesveidu sestdien, 26. maijā, viesnīcā “Monika Hotel”, Rīgā. Seminārā Rīgas Stradiņa universitātes profesore, endokrinoloģe Ilze Konrāde skaidros, kas jāņem vērā pacientiem ar 1. tipa diabētu dažādu fizisko aktivitāšu laikā un kā izvairīties no nevēlamām glikozes līmeņa svārstībām. Savukārt rehabilitologs Matīss Mežals stāstīs par dažādiem fizisko aktivitāšu veidiem un kā efektīvi plānot savas aktivitātes. Pasākumā piedalīsies ar..

Lasīt vairāk!
Uzturs vasarā un diabēts

Uzturs vasarā un diabēts

Tagad, kad vasara lutina ar patīkamiem laikapstākļiem un vakari kļūst garāki, maltītes bieži vien tiek ieturētas ārpus mājas. Arī dārza ballītes, pludmales dienas un pat festivālu baudīšana ģimenes un draugu pavadībā nav retums. Sākot ar neveselīgu ēdienu kārdinājumu, līdz pat karstuma izraisītām glikozes līmeņa svārstībām asinīs - cukura diabēta pacientiem dažādas vasarai tipiskas aktivitātes sagādā virkni izaicinājumu. Lai diabēts nebūtu šķērslis labai laika pavadīšanai arī karstajā gadalaikā, iepazīstieties ar mūsu padomiem veselības saglabāšanai. Karstumā - ..

Lasīt vairāk!
Transportlīdzekļu vadīšana un diabēts

Transportlīdzekļu vadīšana un diabēts

Automašīna – viens no cilvēces brīnišķīgākajiem izgudrojumiem, kurš ne tikai ļauj ātri pārvietoties un nokļūt vēlamajā punktā, bet arī ietaupa laiku un paver iespējas nokļūt nebijušās vietās. Ja jums ir cukura diabēts, nebūtu jāzina ne tikai par auto vai citu transportlīdzekļu vadīšanu un to priekšrocībām, bet arī jāatceras par dažādiem drošības pasākumiem, kuri padarīs šo pieredzi patīkamāku. AM, A1 un A, B1, B un  BE  kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem Šo kategoriju transportlīdzekļu vadītājam atļau..

Lasīt vairāk!
Šā gada pirmais žurnāls “Saule„

Šā gada pirmais žurnāls “Saule„

Ar prieku informējam, ka ceļu pie saviem lasītājiem sācis šā gada pirmais  žurnāla “Saule” izdevums, Nr. 65.  Diabēta ārstēšanas iespējas un veselības atgūšana – tās ir jomas, kur paši pacienti ar diabētu un sabiedrība kopumā , visvairāk gaida jaunas iespējas.   Lai gan slimības pilnīga uzveikšana un izārstēšanās ir vēl tikai nākotnes sapnis, tomēr tieši pēdējos gados ārstēšanas un kontroles iespējas ir strauji attīstījušās un tās ienāk arī pie mums Latvijā.  Taču neskatoties uz jauno m..

Lasīt vairāk!
Lai pēdas būtu veselas

Lai pēdas būtu veselas

Ja esat cukura diabēta pacients, Jums ir lielāks risks gūt nopietnus pēdu veselības traucējumus, kas var rezultēties amputācijā. Lielākoties pēdu problēmas var tikt novērstas, taču tas ir iespējams tikai tad, ja pacients ikdienā seko līdzi savu pēdu stāvoklim, kā arī vismaz reizi gadā tās pārbauda pie pēdu aprūpes speciālista - podologa. Tādēļ vismaz reizi 12 mēnešos pacientam ar diabētu jāapmeklē diabētiskās pēdas aprūpes kabinets. Pēdu pārbaudes process             Pārbaudes sākumā Jums būs jānoauj apavi un jānovelk zeķes v..

Lasīt vairāk!
7. aprīlis - Pasaules veselības diena

7. aprīlis - Pasaules veselības diena "Veselība visiem"

Vēršot uzmanību uz diabēta problemātiku valstī un aicinot uz aktīvu rīcību, Pasaules Veselības dienas ietvaros, kas šogad norit ar devīzi “Veselība visiem” Latvijas Diabēta federācija nosūtīja Latvijas Republikas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijai, Latvijas Valsts prezidenta kancelejai, Latvijas Republikas Ministru prezidentam un Latvijas Republikas Veselības ministrijai vēstuli. Vēstulē valsts augstākajām amatpersonām, norādīts uz hroniskās saslimšanas radīto ekonomisko slogu un aicinot uz diskusiju par steidza..

Lasīt vairāk!
Šokolādes kārumi Lieldienās jeb veselīgi šokolādes ēšanas ieteikumi

Šokolādes kārumi Lieldienās jeb veselīgi šokolādes ēšanas ieteikumi

Lieldienas, tāpat kā vairums svētku, ir laiks ģimenei, draugiem, priekam un ēdienam, tai skaitā šokolādei. Laikā, kad veikalu plaukti piepildīti ar kārdinošām šokolādes Lieldienu olām, laiks uzzināt, kā svētku laikā ievērot sabalansētu diētu un patērēt gardo izstrādājumu veselīgākā veidā. Ne tikai diabēta pacientiem, bet visiem, kuri seko savai labklājībai, galvenais nosacījums, lai šokolādes baudīšana neietekmētu veselības stāvokli, ir mērenība un savaldīšanās. Tas nozīmē, ka šokolāde jāatstāj īpašiem gadījumiem, nevis jāizmanto bada ..

Lasīt vairāk!
Labākās mobilās aplikācijas diabēta pacientiem

Labākās mobilās aplikācijas diabēta pacientiem

            Nodarbojoties ar sportiskām aktivitātēm, lietojot medikamentus un sekojot ārstēšanās plānam, cilvēki ar diabētu spēj sadzīvot ar slimību un saglabāt labu dzīves kvalitāti.  Taču nemitīga diabēta kontrolēšana var kļūt par izaicinājumu. Lai atvieglotu ikdienas gaitas, esam apkopojuši mobilās aplikācijas, kuras radītas klientiem ar diabētu, kā arī tādas, kuras palīdzēs ievērot veselīgu dzīvesveidu jebkuram. Fooducate Bezmaksas (papildu maksas iespējas) Pieejams Iphone lietotājiem Aplikāci..

Lasīt vairāk!
LDF projekts

LDF projekts "Nepaliec malā"

Latvijas Diabēta federācijas projekts „Rīgas cukura diabēta pacientu sociālā  integrācija sabiedrībā „Nepaliec malā”” guvis atbalstu Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas projektu konkursā un tā īstenošana  dos iespēju rīdziniekiem ar 1 tipa cukura diabētu uzzināt vairāk par drošām aktivitātēm un sportošanu, jo cukura diabēta ikdienas līkloči jeb diabēts nevar būt šķērslis aktīvam dzīvesveidam.  Projekta īstenošanas sākuma  semināros tiks veikta aptauja par dalīb..

Lasīt vairāk!
5 ieteikumi pirms došanās uz pasākumu ārpus mājas

5 ieteikumi pirms došanās uz pasākumu ārpus mājas

Ja slimojam ar cukura diabētu, ikdienā ne mazums laika nākas veltīt savas veselības uzmanīšanai. Taču arī apmeklējot sabiedriskus pasākumus ārpus mājām un komforta zonas, jābūt uzmanīgiem. Kā rīkoties, lai nezaudētu diabēta kontroli un nepakļautu sevi straujām un nevēlamām glikozes līmeņa svārstībām, būs atkarīgs no pasākuma tipa, ilguma un vietas. Piemēram, došanās uz mājas ballīti neprasīs tik lielu sagatavošanos, kā brīvdabas festivāla apmeklējums trīs dienu garumā. Tomēr vienmēr ir vērts paturēt prātā: neatkarīgi no situācijas diabētam nav Jūs jāattur no jautru un soci..

Lasīt vairāk!
D vitamīns veselībai un dzīves kvalitātei

D vitamīns veselībai un dzīves kvalitātei

D vitamīns, kas atrodams dažādos pārtikas produktos, kā arī tiek radīts, ķermenim reaģējot uz sauli, ne vienmēr tiek novērtēts atbilstoši tā lielajai nozīmei ķermeņa veselībā. Tas ne tikai saglabā kaulu, zobu un locītavu veselību, bet arī palīdz imūnsistēmai. Pētījumā, kurā piedalījās 40 000 gados vecāki cilvēki, tika atklāts, ka regulāra D vitamīna lietošana samazina gūžas un mugurkaula lūzumu skaitu par 20 procentiem. Drīzumā šī taukos šķīstošā vitamīna daudzums organismā varētu tikt atzīts par veselībai tikpat svarīgu rādītāju kā veselīgs holesterīna lī..

Lasīt vairāk!
Dzērieni un diabēts - ko es drīkstu dzert?

Dzērieni un diabēts - ko es drīkstu dzert?

Slimojot ar diabētu, piemērotu ēdienu izvēle ir īpaši nozīmīga – ogļhidrātu daudzums, kas tiek uzņemts ar pārtiku, vistiešākajā veidā ietekmē cukura līmeni asinīs. Tomēr svarīgi atcerēties, ka arī dzērienu izvēlē jāpievērš pastiprināta uzmanība vairākiem faktoriem, kuri spēj ietekmēt mūsu veselības stāvokli. Pirmkārt, jāpatur prātā, kā dzēriena sastāvs ietekmēs cukura līmeni asinīs – vai tas satur vienkāršos cukurus, un, otrkārt, jānoskaidro kaloriju daudzums attiecīgajā šķidrumā. Ūdens Kad domājam par dzērienu izvēli, ūdens būs labākā opcij..

Lasīt vairāk!
Rīgas Diabēta biedrības aktualitātes.

Rīgas Diabēta biedrības aktualitātes.

Rīgas Diabēta biedrība mainījusi savu adresi un ar šo gadu atrodas Daugavgrīvas ielā – 68A, Rīgā. Katru trešdienu no plkst 11 līdz 14 pie Rīgas Diabēta biedrībā personas ar diabētu var saņemt informāciju par glikometriem un cukura mērīšanu, nomainīt veco glikometru pret jaunu, modernāku un precīzāku, iemācīties, kā pareizi pašam ar izmērīt savu cukura līmeni asinīs, saņemt diabēta dienasgrāmatu, hipoglikēmiju drošības kartiņu un citus jaunākos informatīvos materiālus, kā arī pēdējos  žurnāla “Saule” numuriņus. Visus, kas vēli..

Lasīt vairāk!
Vai Jūsu bērnam draud 2. tipa diabēts?

Vai Jūsu bērnam draud 2. tipa diabēts?

Sākotnēji saslimšana ar 2. tipa diabētu tika diagnosticēta vienīgi pieaugušajiem, tomēr aizvien biežāk tiek reģistrēti saslimšanas gadījumi arī bērniem. Diabēta straujajā izplatībā daļēji vainojams neveselīgs uzturs un sportisko aktivitāšu trūkums, tomēr daži bērni šim riskam ir pakļauti vairāk nekā citi. Kas nosaka, vai Jūsu bērns ir riska grupā, un kā samazināt šo risku līdz minimumam? Saskaņā ar nesen veiktu pētījumu (http://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa1610187), kas publicēts “New England Journal of Medicine”, laika posmā no 2000. ..

Lasīt vairāk!
Kas jāzina par grūtniecības diabētu

Kas jāzina par grūtniecības diabētu

Grūtniecības cukura diabēts jeb gestācijas diabēts ir jebkuras pakāpes un izteiktības glikozes vielmaiņas traucējumi, ko pirmo reizi konstatē grūtniecības laikā. Tas izraisa paaugstinātu glikozes līmeni asinīs un neārstēts var ietekmēt Jūsu un mazuļa veselību grūtniecības laikā. Visbiežāk grūtniecības diabēts sākas pēc 24. – 28. grūtniecības nedēļas. Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas datiem, pasaulē apmēram 16% grūtniecību komplicējas ar diabētu. Parasti pēc dzemdībām gestācijas diabēts izzūd. Lai gan grūtniecības cukura diabēts, tāpat kā jebkuras citas komplikācijas grūtniecības..

Lasīt vairāk!
Nometne iedvesmo

Nometne iedvesmo

Latvijas Bērnu un jauniešu diabēta biedrība savā 27 gadu garajā darbības pieredzē ir secinājusi, ka tieši vasaras nometnes ir viens no efektīvākajiem rīkiem, lai veicinātu bērnu ar diabētu integrāciju sabiedrībā, jo pēc vasaras nometņu apmeklēšanas bērnos nostiprinās apziņa, ka viņi nav sliktāki par citiem bērniem, ka slimību var kontrolēt un labi kontrolēta slimība netraucē dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Šogad nometnes labā feju krustmāte bija ABLV Charitable foundation, kas atbalstīja mūs gan finansiāli, gan emocionāli. Ceļš uz nometni nav rožlapiņām kaisīts ..

Lasīt vairāk!
Papildināts valsts kompensējamo zāļu klāsts

Papildināts valsts kompensējamo zāļu klāsts

Lai palielinātu izvēles iespējas ārstiem un pacientiem Nacionālais veselības dienests no 2017. gada 1. jūlija papildinājis valsts kompensējamo zāļu sarakstu ar 29 medikamentiem un 36 medicīniskajām ierīcēm. Kopumā valsts kompensējamo zāļu sarakstā no 1. jūlija būs 1658 medikamenti un 261 medicīniskā ierīce. Panākta arī vienošanos ar zāļu ražotājiem un lieltirgotavām par vairāku valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto medikamentu cenu, atbilstoši kurai valsts kompensē pacientu zāļu iegādes izdevumus, samazināšanu  no 2 % līdz 30 % . Nacionālais veselības diene..

Lasīt vairāk!
Ogļhidrāti uzturā

Ogļhidrāti uzturā

Kas jāzina par ogļhidrātiem? Ogļhidrāti ir mūsu galvenais enerģijas ieguves avots, kas ir veselīga uztura neatņemama sastāvdaļa, nodrošinot nozīmīgas barības vielas veselam organismam. Ne visi ogļhidrāti, kas tiek apēsti vai uzņemti ar šķidrumu, nonākot gremošanas traktā, gremošanas fermentu ietekmē tiek sadalīti līdz glikozei  un tā uzsūcas asinīs, tādēļ uzņemto ogļhidrātu veidam un daudzumam, kas ikdienā tiek patērēts, ir nozīmīga loma diabēta pārvaldībā un glikozes līmeņa asinīs kontrolēšanā. Kur un kādi ogļhidrāti sastopami pārtikas produktos? ..

Lasīt vairāk!
Ēdam veselīgāk: mīti par ēdienu, kurus vēl joprojām uzskata par patiesību

Ēdam veselīgāk: mīti par ēdienu, kurus vēl joprojām uzskata par patiesību

1. mīts: C vitamīns pasargās no saaukstēšanās. Patiesība: Pētījumi pierāda, ka C vitamīns nepasargā no iesnām un saaukstēšanās, izņemot maratonistus, slēpotājus un karavīrus, kas trenējas izdzīvošanas situācijām. 2. mīts: Ēdot selerijas, tiek dedzinātas vairāk kalorijas, nekā tās tiek uzņemtas. Patiesība: Tas ir mīts, ka selerijām piemīt “negatīvās” kalorijas, tomēr, saturot vien 10 kalorijas uz porciju, tās ir lielisks našķis, ja ir mērķis zaudēt svaru. 3. mīts: Pākšaugi ir jālieto reizē ar graudaugiem, lai tie piegādātu organismam ne..

Lasīt vairāk!
Publicēts žurnāla “Saule” jaunais izdevums Nr. 63

Publicēts žurnāla “Saule” jaunais izdevums Nr. 63

Ar prieku informējam, ka ceļu pie saviem lasītājiem sācis šā gada otrais  žurnāla “Saule” izdevums, Nr. 63.  Tā lappuses pāršķirstot dosieties kā mazā ceļojumā. Jo katrā lappusē, kā jauna ainava un piedzīvojums paveras aiz nākamā ceļa pagrieziena, slēpjas cits stāsts.  Šajā numurā  kā ceļa zīmes atradīsiet speciālistu redzējumus un ieteikumus, informāciju par tuvojošos e-veselību un par elektroniskām zāļu receptēm, ar kurām noteikti  saskarsies ikviens pacients ar cukura diabētu, jo zāles diabēta ārstēšanai un stripi..

Lasīt vairāk!
Kā saglabāt kāju veselību? 4 padomi pareizai kāju kopšanai!

Kā saglabāt kāju veselību? 4 padomi pareizai kāju kopšanai!

Ikdienišķa kāju kopšana būtu jāpraktizē ik vienam, tomēr cilvēkiem ar diabētu, par kāju kopšanu būtu jāpiedomā īpaši rūpīgi – balstoties uz Joslin Diabēta centra ārstu Ričardu A. Džeksonu, viens no četriem ar diabētu slimojošiem cilvēkiem ir pakļauts kāju slimību riskam. Lai izvairītos no nopietnām komplikācijām, piemēram, neiropātiju, asinsvadu slimībām un ievainojumiem, rūpes par kāju veselību pavisam noteikti ir jāiekļauj ikdienas diabēta kontrolēšanas pasākumos. Ieviešot savā ikdienā elementārus kāju kopšanas pasākumus, neliels ..

Lasīt vairāk!
Diabēts un ceļošana – 10 ieteikumi drošākam ceļam

Diabēts un ceļošana – 10 ieteikumi drošākam ceļam

Nav noslēpums, ka dzīve ar diabētu liek īpaši izplānot savu ikdienu, ēšanas režīmu un fiziskās aktivitātes, tomēr pareizi sagatavojoties un spējot kontrolēt savu diabētu, ne tikai ikdiena, bet arī ceļojums var izvērsties par drošu piedzīvojumu bez uztraukumiem. Esam apkopojuši 10 ieteikumus, kā ar diabētu ceļot vieglāk, drošāk un  patīkamāk. #1 Insulīns vienmēr tuvumā.  Ceļojot ar lidmašīnu, vilcienu vai automašīnu, pārliecinieties, ka Jūsu ar diabētu saistītie piederumi vienmēr ir pieejami – ceļojot ar lidmašīnu, pi..

Lasīt vairāk!
Ēdiena etiķešu jūklī: kā neapmaldīties un kam pievērst uzmanību!

Ēdiena etiķešu jūklī: kā neapmaldīties un kam pievērst uzmanību!

   Ēdiena etiķetes spēlē lielu lomu ēdienreižu plānošanā, kas īpaši nozīmīgi ir tieši cilvēkiem ar diabētu. Lai veiksmīgi izplānotu atbilstošu ēdienkarti savam dzīves veidam un varētu precīzi aprēķināt ogļhidrātu vai jebkuru citu uzturvielu daudzumu ēdienā, būtu vērtīgi izprast, ko nozīmē katra sadaļa pārtikas produkta etiķetē.    Produkta uzturvērtības tabula norāda uz enerģijas daudzumu, kas tiek uzņemts, patērējot 100 g konkrētā produkta. Izpētot šo tabulu var uzzināt arī olbaltumvielas, kopējo tauku un piesātināto tauku daudzumu, ogļh..

Lasīt vairāk!
Fiziskās aktivitātes un 1. tipa diabēts

Fiziskās aktivitātes un 1. tipa diabēts

   Nav noslēpums, ka regulāras fiziskās aktivitātes ir veids, kā uzlabot vispārējo veselības stāvokli – sakārtota nervu sistēma, stalta stāja un spēcīgs ķermenis – tās ir tikai dažas priekšrocības, ko sniedz regulāra izkustēšanās. Tomēr, pirms uzsākt jebkāda veida fiziskās aktivitātes – vai tā būtu sportošana, mājas uzkopšana vai darbi dārzā – cilvēkiem ar 1. tipa diabētu būtu nozīmīgi veikt dažus sagatavošanās darbus – sabalansējot insulīna devas ar pareizu un uzturvērtības ziņā precīzu daudzumu ēdiena, lai izvairītos ..

Lasīt vairāk!
Diabētam piemēroti ēdieni

Diabētam piemēroti ēdieni

Internetā bieži klejo saraksti ar “superēdieniem”, kas ikvienam būtu jāiekļauj savā uzturā. Tomēr ne visi no šiem produktiem ir piemēroti cilvēkiem ar diabētu. Esam sagatavojuši savu - diabētam piemērotu - sarakstu ar ēdieniem, kas lieliski papildinās ikdienas ēdienkarti. Sarakstā iekļautajiem ēdieniem piemīt zems glikēmiskais indekss (GI) un tie ir bagāti ar uzturvielām, kuru nereti trūkst tipiskai Rietumu diētai: •    kalciju, •    kāliju, •    šķiedrvielām, •    magniju, ..

Lasīt vairāk!
Miegs un diabēts

Miegs un diabēts

Grūtības aizmigt vakarā, noguruma sajūta pamostoties un nespēja koncentrēties dienas laikā - šīs ir tikai dažas no pazīmēm, kas var liecināt par miega traucējumiem. Visā pasaulē miega traucējumi ir izplatīta problēma, vismaz reizi dzīves laikā ar to saskaras 95% pasaules iedzīvotāju. Bet pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem pašlaik no miega traucējumiem visā pasaulē cieš aptuveni trešdaļa cilvēku, pēc Latvijā veiktas aptaujas datiem – vairāk nekā puse iedzīvotāju. Pat dažas naktī negulētas stundas var būtiski pasliktināt pašsajūtu nākamajā dienā..

Lasīt vairāk!
Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrības kopsapulce

Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrības kopsapulce

Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrība laipni aicina vecākus, kuru ģimenē aug bērns ar cukura diabētu, kopā ar bērniem piedalīties biedrības organizētajā ikgadējā biedru kopsapulcē, kas notiks šā gada 25.martā Rīgas skolēnu pils zālē (3.stāvā), Kr. Barona iela 99, Rīgā (Braukt ar 6. tramvaju līdz pieturai – Daugavas sports nams)  no plkst. 10.00 – 14.30 Bērniem paredzētas nodarbības ar audzinātāju, tikmēr vecāki atskatīsies uz biedrības 27. darba gadiem, kā arī iepazīsies un apspriedīs biedrības šodienas aktualitātes. Pasākuma laikā tiks sniegta pap..

Lasīt vairāk!
Klajā nākusi vērtīga rokasgrāmata pacientiem ar 1. tipa diabētu

Klajā nākusi vērtīga rokasgrāmata pacientiem ar 1. tipa diabētu

Pagājušā gada pašā nogalē ar Sanofi Latvia SIA atbalstu klajā nākusi vērtīga rokasgrāmata pacientiem ar 1. tipa diabētu. Tā sniegs noderīgu informāciju un praktiskus padomus tiem, kas ar 1. tipa diabētu saslimuši nesen, kā arī dāvās iespēju atsvaidzināt savas zināšanas un prasmes tiem, kas ar 1. tipa diabētu slimo jau sen. Grāmatas sešās sadaļās apkopota praktiska, ikdienā nepieciešama informācija par to, kas ir 1. tipa diabēts un kā rīkoties, kas jāievēro, izvēloties maltītes, kā rīkoties, nodarbojoties ar sportu un kādas blakus saslimšanas gad..

Lasīt vairāk!
Diabēta diena 2016

Diabēta diena 2016

14.Novembrī kā katru gadu  atzīmēsim Pasaules Diabēta dienu. Šī gada Diabēta dienas tēma ir "Diabēts un acis" tā aicinot pievērst vairāk uzmanības paaugstinātā cukura izpausmēm acīs. Diabēta retinopātija ir nopietnākā diabēta komplikācija, kas var novest pie redzes traucējumiem un pat akluma. Regulāri pārbaudot  acs dibenu (tīkleni) caur paplašinātām acs zīlītēm pie acu ārsta, var savlaicīgi konstatēt pirmās izmaiņas, novērst to progresēšanu vai nepieciešamības gadījumā ārstēt. Latvijā pēc Cukura Diabēta slimnieku Reģistra datie..

Lasīt vairāk!
Informācija vecākiem

Informācija vecākiem

Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrība organizē informācijas dienu, veltītu Pasaules diabēta dienai ar vadmotīvu „ Diabēts un acis ” š.g. 12. novembrī. Pasākuma sākums plkst. 10. 00 Rīgas skolēnu pils zālē , (III st.) Kr. Barona ielā 99. (Jābrauc ar 6. tramvaju līdz pieturai Daugavas sporta nams.) 10.00 – 11.00 -  tikšanās ar firmu pārstāvjiem. Firmu piedāvāto medikamentu un palīglīdzekļu prezentācija.     Darba kārtība:  11.00 – 12.00   - grāmatas “..

Lasīt vairāk!
Jauna terapija, kas varēs izārstēt pirmā tipa cukura diabētu.

Jauna terapija, kas varēs izārstēt pirmā tipa cukura diabētu.

2016. gadā zinātnieki ir nākuši klajā ar jaunu cilmes šūnu terapiju, kas iespējams nākotnē ļaus izārstēt pirmā tipa cukura diabētu. Cukura diabēta slimnieks varēs iztikti bez regulārām injekcijām un cukura mērīšanas. Terapija paredz, ka embrionālās cilmes šūnas tiek pārveidotas par insulīnu ražojošām šūnām, kas mazā kapsuliņā tiek implantētas slimniekam zem ādas. Kapsuliņas funkcija ir aizsargāt šīs šūnas no mūsu imūnsistēmas, kura pretējā gadījumā tām izbruktu un iznīcinātu. Līdz šim terapija jau ir veiksmīgi pārbaudīta uz d..

Lasīt vairāk!
Vai diabēts var negatīvi ietekmēt vēl nedzimušu bērnu?

Vai diabēts var negatīvi ietekmēt vēl nedzimušu bērnu?

Neskatoties uz sasniegumiem medicīnā, vēl joprojām bērni, kas dzimuši sievietēm ar cukura diabētu, ir riska zonā pret dažādām slimībām. Augsts glikozes līmenis pirmajā trimestrī palielina dažādu saslimšanu un aborta risku, tāpēc ir svarīgi rūpīgi kontrolēt glikozes līmeni jau pirms mazuļa ieņemšanas - plānošanas periodā. Daži no riskiem, kas var ietekmēt mazuli, ja glikozes līmenis ir par augstu: aborts; priekšlaicīgas dzemdības; dažādi iedzimti defekti; zems glikozes līmenis pēc dzimšanas ilgstoša dzelte apgrūtināta elpo&scar..

Lasīt vairāk!
Stress neatgriezeniski kaitē Tavai veselībai!

Stress neatgriezeniski kaitē Tavai veselībai!

Mūsdienās arvien biežāk dzirdam cilvēkus sakām: “Esmu ļoti satraukts..”, “Manā darbā ir daudz stresa situāciju..”, “Es bieži satraucos par sīkumiem…”. Kas īsti ir stress un kā zināt vai tas kaitē Tavai veselībai? Stress ir fiziska un garīga reakcija uz apkārt esošajām briesmām. Apstākļi, kurus nevaram ietekmēt un kuri mums sagādā diskomfortu – rada stresu. Sajūtot stresu, organisms dabiski izvēlas – bēgt vai cīnīties ar radušos situāciju. Organisms, saasinot maņas problēm-situācijas risināšanai, dabiski samazina cit..

Lasīt vairāk!
Uzzini, kuri pasaulē slaveni cilvēki jau gadiem sadzīvo ar cukura diabētu.

Uzzini, kuri pasaulē slaveni cilvēki jau gadiem sadzīvo ar cukura diabētu.

Kā zināms, slimība var piemeklēt ikvienu, arī pasaulē populārus un visiem zināmus cilvēkus. Tik ļoti mīlētais aktieris Toms Henks kopš 2013. gada cīnās ar otrā tipa cukura diabētu. Meksikāņu aktrise, režisore un producente Selma Hajeka ir viena no ievērojamākajām meksikānietēm Holivudā. Par lomu filmā "Frīda" 2002. Gadā tika nominēta Amerikas Kinoakadēmijas balvai kā labākā aktrise. Viņa saslima ar diabētu 41. gadu vecumā grūtniecības laikā. Amerikāņu sarunu šova vadītājs Larijs Kings, saskaroties ar šo problēmu, nolēma pilnībā mainīt savu dzīvesveidu, a..

Lasīt vairāk!
Labākie un sliktākie ēdieni, ja tev ir cukura diabēts

Labākie un sliktākie ēdieni, ja tev ir cukura diabēts

Cilvēki, kuriem ir cukura diabēts, lieliski zina, ka ēdienu izvēle ļoti ietekmē viņu veselību un pašsajūtu. Lasi, kurus produktus droši vari iekļaut savā ēdienkartē, bet no kuriem iesakām izvairīties. Cieti saturošie produkti. Labāk izvēlies pilngraudu produktus, brūnos rīsus vai vārītus saldos kartupeļus. Izvairies no baltajiem miltiem, frī kartupeļiem, baltmaizes vai konditorejas izstrādājumiem. Dārzeņi. Droši ēd visa veida svaigus, sautētus vai tvaicētus dārzeņus (izņemot kartupeļus un kukurūzu), kā arī salātlapas. Neaizraujies ar konservētiem vai svi..

Lasīt vairāk!
Ja tev ir cukura diabēts, reizi gadā dodies pie acu ārsta uz tīklenes pārbaudi!

Ja tev ir cukura diabēts, reizi gadā dodies pie acu ārsta uz tīklenes pārbaudi!

Cilvēkiem, kuri sirgst ar cukura diabētu, iespējamas arī acu problēmas. Ilgstoši paaugstinātais cukura līmenis asinīs bojā tīklenes (acs dibena)  sīko  asinsvadiņu sieniņas, ietekmējot to struktūru un funkcijas. Tā attīstās diabēta komplikācija acīs – diabēta retinopātija. Tīklenes asinsvadi kļūst trausli, reizēm plīst un rada asinsizplūdumus tīklenē. Tīklenes centrālā zonā - mākulā, kas “atbildīga” par tuvo redzi (lasīšanu) pastiprināti uzkrājas šķidrums, radot tur tūsku. Tas viss ar laiku pasliktina tīklenes stāvokli, tiek traucēta tās apas..

Lasīt vairāk!
Aicinām uz noslēguma semināru!

Aicinām uz noslēguma semināru!

Šā gada 30. aprīlī Rīga notiks Eiropas ekonomiskās zonas (EEZ) finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansētā   projekta  „ Latvijas Diabēta federācijas rehabilitācijas pakalpojumu attīstība” nobeiguma seminārs, kurā prezentēsim inovatīvu pakalpojumu "Diabēta digitālā dienasgrāmata", apspriedīsim projekta laikā paveikto un diskutēsim par turpmākām aktivitātēm. Aicināti visu biedrību vadītāji un aktīvisti.  

Lasīt vairāk!
Pieredzes apmaiņas vizīte pie projekta partnera

Pieredzes apmaiņas vizīte pie projekta partnera

Šā gada 21. -24. aprīlī devāmies vizītē pie mūsu projekta partnera – Norvēģijas Diabēta asociāciju Oslo, lai dalītos ar Eiropas ekonomiskās zonas (EEZ) finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansētā   projekta  „ Latvijas Diabēta federācijas rehabilitācijas pakalpojumu attīstība” laikā paveikto, kā arī iegūtu vairāk informāciju par diabēta pacientu aprūpi Norvēģijā un biedrības darbu. Uz Oslo devās federācijas valdes locekle un Rīgas Diabēta biedrības vadītāja Ilze Veilande, Bērnu un Jauniešu diabēta biedrības pārstāvji Simona Jakutāviča un Vi..

Lasīt vairāk!
Plāno atjaunot diabēta pacientu apmācību kabinetus

Plāno atjaunot diabēta pacientu apmācību kabinetus

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) iecerējis slimnīcās atjaunot diabēta pacienu apmācību kabinetus, kam nepieciešami 275 000 eiro. Viņš Pasaules veselības dienai veltītajā preses konferencē sacīja, ka, ekonomiskajai krīzei sākoties, būtiski tika samazināts finansējums veselības aprūpei un diabēta pacientu apmācību kabineti tika likvidēti. Šobrīd šāds kabinets darbojas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Tomēr ministrs iecerējis Latvijā atvērt vēl 29 šādus kabinetus. Viņš plāno, ka kabinetos varēs apmācīt 7300 no jauna reģistrētus pacie..

Lasīt vairāk!
Pasaules veselības dienā Vecrīgā konsultēs par diabēta riskiem!

Pasaules veselības dienā Vecrīgā konsultēs par diabēta riskiem!

Pasaules veselības dienā, 7. aprīlī, Vecrīgā, Kaļķu ielā 28, no pl. 11.00 līdz 13.00 notiks Latvijas Diabēta federācijas (LDF) informatīvi izglītojošs pasākums par cukura diabētu. Tā laikā apmeklētāji varēs saņemt informāciju par diabēta riskiem un veselīgu uzturu, kā arī būs pieejamas diabēta speciālistu bezmaksas konsultācijas. Kādas pazīmes var liecināt par saslimšanu ar cukura diabētu un kuru produktu lietošana uzturā var mazināt diabēta riskus? Atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem par izplatīto slimību palīdzēs rast speciālisti. Tāpat pasākum..

Lasīt vairāk!
Ja Jums ārsts ir izrakstījis insulīnu Toujeo

Ja Jums ārsts ir izrakstījis insulīnu Toujeo

Ja Jums ārsts ir izrakstījis insulīnu Toujeo - SVARĪGA INFORMĀCIJA PAR ZĀĻU LIETOŠANU! Informācija par Toujeo® (glargīna insulīns 300 vienības/ml šķīdums injekcijām), lai nodrošinātu tā pareizu lietošanu. God./Cien. Pacient! Šo norādījumu mērķis ir sniegt Jums svarīgu informāciju par Toujeo® (glargīna insulīns 300 vienības/ml) pareizu devu lietošanu pieaugušajiem diabēta pacientiem.  Materiālā ietvertā informācija ir saskaņota ar Zāļu Valsts Aģentūru (26.06.2015). Šeit Jūs atradīsiet pilnu pacientu kartes (izgl..

Lasīt vairāk!